Irena Šípalová: Nejmodernější technologie jsme schopni propojit s neuronovými sítěmi | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Irena Šípalová: Nejmodernější technologie jsme schopni propojit s neuronovými sítěmi

Irena Šípalová: Nejmodernější technologie jsme schopni propojit s neuronovými sítěmi

S jednatelkou Vodafone Firma roku 2017 Středočeského kraje jsme si v rozhovoru povídali o strojovém vidění nebo neuronových sítích. To je pole působnosti společnosti Hönigsberg & Düvel Datentechnik Czech.
23. 10. 2017 | Firma roku

Stali jste se Vodafone Firma roku 2017 Středočeského kraje…

Je to neuvěřitelné překvapení a jsem nesmírně potěšená, že jsme něco takového dokázali.

Čemu se společnost věnuje?

Jsme IT společnost, která nabízí komplexní IT řešení pro naše zákazníky. Pomáháme jim tak naplňovat jejich obchodní cíle. Zaměřujeme se na vývoj softwaru na míru, oblast konektivity vozu a v poslední době na oblast strojového vidění.

Co to v praxi znamená?

Vyvíjíme software například pro výrobní firmy, pro řízení kontroly výroby, sledování a monitoring té výroby. Pokud jde o strojové vidění, jsou to nejmodernější technologie, které jsme schopni propojit i s neuronovými sítěmi. Ty pomáhají zajišťovat zákazníkům kvalitu výroby, kontrolovat, že se vyrábí to, co má, v odpovídající kvalitě a pomáhají odstraňovat závady, případně snižovat zmetkovitost výroby.

Strojové vidění znamená, že kamera rozliší, zda výrobek vypadá tak, jak má. Představuji si to správně?

Představujete si to správně. My na výrobní linku umístíme kamerový systém, který sleduje produkci. Na základě předem definovaných kritérií je kamera schopná bez zásahu člověka identifikovat, který výrobek je správný nebo který správný není. V kombinaci s neuronovými sítěmi je výhoda, že ten systém se sám učí. Tak jako student, když mu ukážete, že tahle sklenička je správná, tahle není. Pak už jen pouštíte skleničky a on si identifikuje na základě správné skleničky, které jsou ty špatné. Takže ten systém se vlastně sám vzdělává.

To je velmi sofistikované. Jak jste se k tomu dostali?

My hodně fungujeme ve výrobních závodech a automobilkách, tak tam máme zkušenost, že zlepšování kvality je v dnešní době jedním z nejdůležitějších faktorů pro to, aby firmy byly schopné obstát v tvrdé konkurenci, jak v národním trhu, tak potom v mezinárodní konkurenci. My jsme hodně inovativní. To, co lidský mozek není schopen zvládnout nebo není schopen 24 hodin denně pracovat, tak my jsme schopni pomocí strojového vidění zákazníkům nabídnout a pomoci jim.

Dnes jste si jako firma dali pěkný dárek k desetiletému výročí existence…

My jsme v letošním roce překonali několik mezníků. Tím prvním je, že oslavujeme 10 let. Získali jsme stého zaměstnance, takže je nás 100. Naše firma je založena na tom, že jsme úžasný tým. Můžeme se pochlubit tím, že se u nás zaměstnanci cítí dobře a že je práce baví.

Kam se chcete vyvíjet?

Chceme pokračovat v inovacích. Chceme pomáhat našim současným zákazníkům i novým zákazníkům se strojovým viděním a více implementovat neuronové sítě, které jsou v tuto chvíli tím top. Zároveň chceme rozvíjet oblast konektivity, což jsou možnosti využití mobilního zařízení ve vozidle, případně k elektromobilitě. To jsou témata, ke kterým míříme.