Jak se daří podnikání v Česku | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Jak se daří podnikání v Česku

Jak se daří podnikání v Česku

7.12.2016 ČT 24 str. 05 20:00 90' ČT24

​Michala HERGETOVÁ, moderátorka

--------------------

Pojďme se teď tedy podívat na to, jak je to vůbec s počtem podnikatelů u nás. 996 266, přesně tolik osob, tedy to číslo, které vidíte za mnou osob samostatně výdělečně činných eviduje Česká správa sociálního zabezpečení, respektive tolik jich  bylo na konci letošního září. Podotýkám, že podle poradenské společnosti Bisnode, která statistiky ohledně živnostníků sleduje, by toto číslo mělo být dokonce dvojnásobné. Velká část lidí může mít totiž živnost přerušenou. A pohled nebo přehled o počtu osob samostatně výdělečně činných v jednotlivých krajích teď připojí kolegyně Michaela Vašinová.

Michaela VAŠINOVÁ, redaktorka

--------------------

Dobrý večer. Nejvíce OSVČ je podle správy sociálního zabezpečení v Praze. Evidováno je víc než 170 tisíc podnikatelů. Na druhém místě je pak kraj Středočeský a na třetím Jihomoravský. Tam je celkem 110 tisíc živnostníků. Naopak nejméně jich je v pardubickém, Libereckém a Karlovarském kraji. Pro víc než polovinu živnostníků je podnikání hlavní zdroj příjmů, zhruba 400 tisíc má pak živnost jako vedlejší příjem. Teď se pojďme podívat jak se počet podnikatelů v Česku měnil v průběhu posledních let. Počet osob, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, stoupl za tři čtvrtletí o 20 tisíc, na víc než 996 tisíc. Loni počet podnikatelů tedy například soukromých lékařů, umělců nebo zemědělců stoupl o 4 tisíce. A v jakých oblastech lidé nejčastěji podnikají? Nejvíce osob se zaměřuje na zprostředkovatelské služby. Jedná se například o burzovní makléře, pojišťovací a realitní agenty, lidé taky často podnikají v maloobchodech, restauracích, v účelových stavbách a pátou příčku obsadili řemeslníci. A důvodů, proč se lidé rozhodnou začít podnikat, může být hned několik. Nejčastěji živnostníci zmiňují časovou flexibilitu a právě větší časová pružnost přivádí k podnikání i ženy na mateřské, které kvůli dětem hledají složitě pracovní poměr. Hlavním motorem podnikatelské činnosti zůstává taky finanční motivace, samostatnost a nezávislost. Další důvod, který podnikatelé uvádějí, je možnost seberealizace a touha něco po sobě zanechat. Naopak špatný podnikatelský záměr nebo nedostatek financí může za to, že lidé s podnikáním skončí. Komplikace může živnostníkům způsobit i konkurence a řada podnikatelů pak končí i kvůli nesplaceným pohledávkám. Typickou oblastí s velkým množstvím neplatičů je stavebnictví, pohostinství a doprava. Naopak nejlepší platební morálku mají firmy, které podnikají ve zdravotnictví a ve školství. A ještě se pojďme zaměřit na počet bankrotů podnikatelů. Loni zkrachovalo přes 8 tisíc živnostníků, v listopadu 2016 bylo vyhlášeno celkem 621 bankrotů. Z hlediska hlavních odvětví se jednalo o oblast obchodu a průmyslu, nejméně to bylo v odvětví dopravy, skladování a v zemědělství.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka

--------------------

Michaela Vašinová a informace o tom, jak to u nás je s osobami samostatně výdělečně činnými. Není to poslední informace, kterou nám Míša přinesla, takže se těšíme opět na viděnou. Ale byly to příklady, na které, se kterými by souhlasili naši hosté, ať už je to, řekněme, velký podnikatel Cyril Svozil a nebo čerstvá podnikatelka, dříve živnostnice Rehana Ježková. Zaznělo to tam. Matky na mateřské, začínají podnikat kvůli větší flexibilitě, možná z určité obavy vrátit se do práce, kde by měly být 8,5 hodiny každý den. Byl to i u vás ten důvod?

Rehana JEŽKOVÁ, zakladatelka Angel Wings, Živnostník roku 2015

--------------------

Byl, určitě byl. Já si zaprvý myslím, že matky jsou obrovsky úžasné manažerky, musí dokázat zmanažovat čas naprosto skvělým způsobem a to našlápnutí k tomu podnikání je veliký a určitě ta představa, že se vrátí do klasický 8,5hodinový směny, některé třeba i na směnný provoz po mateřské, je dost nepředstavitelná, pokud se chcete dále věnovat dětem a pokud třeba muž nemá možnost být flexibilní v práci a ví, že se musí o ty děti postarat a přitom ještě vydělávat peníze, takže si myslím, že to je jeden z hnacích motorů pro maminky, že si řeknou: "Tak já zkusím podnikat, protože budu flexibilnější."

Michala HERGETOVÁ, moderátorka

--------------------

Jak se pak ale tedy, jak je těžké pak se rozhodnout, budu expandovat, rozšířím to, přijmu nějakého zaměstnance, protože v tu chvíli ta flexibilita trochu ubývá.

Rehana JEŽKOVÁ, zakladatelka Angel Wings, Živnostník roku 2015

--------------------

Určitě. Já jsem vlastně, tohle rozhodování u mě bylo, když mi mateřská skončila a já jsem si říkala: "Tak co teď." A ten veliký risk jít do toho na 100 procent, nemít tu jistotu toho zaměstnání, to bylo hodně těžké rozhodování a i ten čas potom je hodně těžký. Protože ono to vypadá snadno, tak já budu doma s dětma a budu prostě v mezičase si pracovat a dělat si podnikání. Takhle to nefunguje. Takhle to není. Prostě vychází to z vašeho osobního času, nespíte a podnikání nemůže bejt na 100 procent prostě, pokud tomu těch 100 procent nevěnujete. Takže když jsem se pro to rozhodla a mohla tomu věnovat ten čas za denního světla, tak jsem zjistila, jak obtížné to je, takže není to prostě věc, kterou, která by se dala zvládnout úplně snadno.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka

--------------------

Dostanete se někdy do situace, že si říkáte: "Že bych se radši někde nechala zaměstnat a měla své jisté."

Rehana JEŽKOVÁ, zakladatelka Angel Wings, Živnostník roku 2015

--------------------

Určitě ne. Tohle, tohle nepřichází. Měla jsem takový ty okamžiky, kdy jsem si říkala: "Ty jo, to jsem si na sebe ale vzala velké sousto, to se mi stává ještě teďko, že si řeknu, že mám moc velké sousto, ale neměnila bych, určitě ne.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka

--------------------

Předpokládám, že ani vy byste neměnil. Také zazněl jeden důvod, proč být podnikatelem, něco po sobě zanechat. A nemýlím-li se, vy byste rád, aby ve vašem byznyse pokračovaly vaše děti.

Cyril SVOZIL, majitel, Fenix Group

--------------------

Oni už v podstatě pokračují, takže už ten proces začal. Ale já bych souhlasil přesně s tím, tak jak to bylo strukturováno s těmi posledními třemi body. Já si myslím, že nesmírně důležitá je právě ta seberealizace, prostě kdy člověk si může odzkoušet opravdu na vlastní kůži, co dokáže, co, jaké jsou jeho možnosti, jaký je jeho potenciál. Druhá věc je, a to považuji za stejně důležité, je ta nezávislost, která skutečně je úžasná. Já všude uvádím, naše první firma vznikla 4. Července 1990, což je Den nezávislosti v Americe a já říkám, že ta nezávislost, kterou jsem získal, je naprosto to nejcennější, co bylo možno z toho podnikání získat.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka

--------------------

Viděli jsme ale také stovky lidí, kteří podnikat začnou, ale zbankrotují, ať už v jakékoliv fázi toho podnikání, byl jste někdy blízko takového zlomu?

Cyril SVOZIL, majitel, Fenix Group

--------------------

Naštěstí ne, musím říct, ale samozřejmě je to vždycky trošku nahoru dolů, to ta situace je, ale je to samozřejmě i otázka štěstí, já jsem viděl opravdu zbankrotovat lidi, kteří na to měli samozřejmě, byli schopni ty firmy řídit, ale prostě vzhledem k okolnostem, které se v jednu chvíli prostě shlukly, tak to nebyli schopni nějakým způsobem ustát, není to vždycky nějaká úplně, úplně, že by ten člověk byl neschopný, prostě je to jak v životě všechno, prostě ke všemu potřebujete mít tu trošku štěstí, ale samozřejmě ta troška štěstí pouze doplňuje ty vaše schopnosti a tu píli, kterou tomu věnujete.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka

--------------------

Když už jste zmínil firmu, už vlastně předáváte svým dětem, jak je pak těžké rozhodnout se, kdy z toho odejít, kdy nad tím nebudu mít úplnou kontrolu, to vaše dítě, a teď tím myslím tu firmu, najednou bude v rukou někoho jiného, i když je to vám člověk velmi blízký.

Cyril SVOZIL, majitel, Fenix Group

--------------------

Já si myslím, že s tím se člověk musí smířit. Já jsem, v okamžiku, kdy jsem se rozhodl, že chci, aby ta firma byla jako rodinná a dohodl jsem se svými dětmi, že mají zájem teda v tom pokračovat, tak jsme si v zásadě udělali i nějaký takový rámec zhruba časový, jak dlouho by ty jednotlivé etapy měly trvat a já si plně uvědomuji, že prostě firma se nedá řídit ze zadního sedadla, to prostě nejde, prostě buď tak jak říkala tady kolegyně, firmě se buď věnujete na 100 procent, anebo je lepší ji nechat tomu, kdo se jí na 100 procent bude věnovat. Prostě nejde to dělat, že si člověk bude jaksi užívat a někdo to bude dělat za něho, to, to prostě nefunguje.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka

--------------------

Přeci jen ale jak si to začínající podnikatelka představuje, teď to rozjedu, pak si najmu manažery a už budu jen kontrolovat, dohlížet?

Rehana JEŽKOVÁ, zakladatelka Angel Wings, Živnostník roku 2015

--------------------

Já jsem tuhle představu nikdy neměla. Zaprvý já dělám práci, která mě naplňuje a vychází z věcí, který mě naplňujou, takže tahle představa mi hlavou neproblikává, že bych to chtěla někomu předat. Určitě je dobrý začít delegovat část své zodpovědnost, protože, a to si myslím, že máme všichni, kteří začneme podnikat, že si toho nabalíme velikánský balík, který pak neseme, a to je neefektivní, protože prostě jsme schopný zvládnout jenom prostě určitej proud a víc už ne a všechno ostatní je polovičatý. Myslím si, že delegování by mělo bejt jeden předmět na základní škole, to neumíme. Ale určitě jsem neměla myšlenky, tak já to rozjedu a pak se o to starejte a já si budu tady jezdit po světě a říkat si, mám z toho akorát peníze.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka

--------------------

Čili také vidina, že to bude rodinný podnik, který potrvá. Je mi jasné, vaše děti jsou hodně malé, ale přeci jen už třeba vysvětlujete jim, o čem to je a mají k tomu vztah?

Rehana JEŽKOVÁ, zakladatelka Angel Wings, Živnostník roku 2015

--------------------

Vysvětluji jim, o čem to je, oni se mnou žijí a žijí v tom aktivně vlastně od narození. Celá firma vznikla díky nim v podstatě, protože je jsem nosila, takže v tom žijou a ...

Michala HERGETOVÁ, moderátorka

--------------------

To byly vlastně takové zkušební kousky, řekněme.

Rehana JEŽKOVÁ, zakladatelka Angel Wings, Živnostník roku 2015

--------------------

Přesně tak. Ano, určitě. Určitě. A mají obrovskou trpělivost, děkuju jim za to. Ale já si myslím, že pro ně je velice obohacující vidět, že to, jakým způsobem to funguje a že to stojí úsilí, že to není zadarmo, a to si myslím, že je pro ně velká lekce. Ale já v sobě nemám nastavený ten pocit, že to dělám pro ně. Já budu ráda, když se rozhodnout jít podobným stylem nebo začít podnikání, ale nemusí to být nutně, budu pokračovat v tvých šlépějích, co se týká tý daný firmy jakože Angel Wings. Může se to stát, ale nesměřuju k tomu cíleně.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka

--------------------

Děkuju za vaše pohledy. A já jsem doufala, že se nám podaří přinést rozhovor také s letošním vítězem mezi živnostníky a podaří, i když ze záznamu, ale pojďme se tedy podívat na rozhovor s Davidem Lomosem.