Jak se daří našim soutěžícím v době koronaviru? | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Jak se daří našim soutěžícím v době koronaviru?

Jak se daří našim soutěžícím v době koronaviru?

Jeho klasickou kovárnu s obrovskou tradicí najdete v pražské Hostivaři. A kovárně v Praze se daří! S Janem Beranem jsme si povídali nejen o loňském roce spojeném s koronavirovou epidemií.
20. 04. 2021 | Živnostník roku

Jakým způsobem se vašeho podnikání dotkla současná koronavirová pandemie?
Dopady pandemie na naše kovářství naštěstí nebyly zásadní. Dílčí problémy nám způsobily například zvýšené náklady na hygienické a desinfekční prostředky, respirátory a testy. Komplikace přinesly i nutné karantény našich pracovníků, nebo změny termínů jednotlivých zakázek, včetně pozastavení některých zakázek.

Myslíte si, že programy na podporu živnostenského podnikání splnily/plní svůj účel?
Osobně s tím nemám zkušenost, ale z okolí vnímám, že systém podpor je u nás administrativně náročný a často i nevhodně nastavený, takže některé obory diskriminuje. Myslím, že jsme se mohli inspirovat v zahraničí, kde podpůrné programy byly jednodušší, a hlavně rychle dostupné.

Myslíte si, že je ve vašem – i když ryze tradičním oboru – něco, čemu by mohl napomoci aktuální boom rozvoje nejrůznějších technologií a řešení?
My se stále orientuje hlavně na ruční kovařinu, která je náročná na čas i zkušenost, díky tomu nám to umožňuje nabízet našim zákazníkům originální výrobky s vysokou přidanou hodnotou. Nové počítačem řízené technologie na dělení a opracování materiálu vyžívající laser nebo třeba vodní paprsek mohou být výrazným pomocníkem a uvažujeme proto o jejich pořízení.

Na čem aktuálně pracujete?
V současnosti máme rozpracovaných několik zakázek, například kované vchodové brány a oplocení, dvojité šroubové schodišťové zábradlí, ale třeba i stájový box pro koně.

Mění se nějak za poslední rok sortiment vašich výrobků, případně preference zákazníků?
Vzhledem k tomu, že nabízíme zejména tradiční ručně kované výrobky, tak k žádné zásadní změně preferencí nebo sortimentu za poslední rok nedošlo. Stále primárně vyrábíme kované oplocení, vrata, mříže, zábradlí, kované krbové doplňky, svícny a osvětlovací tělesa, kovaný nábytek, ale i kované plastiky.

Jaká je podle vás budoucnost kovaných výrobků?
Věřím, že kované výrobky si na trhu své místo stále najdou. Jednak je třeba udržovat historické objekty, kde se tradičně kované výrobky uplatňovaly, ale i do současných objektů je možné zakomponovat kované prvky v netradičním moderním designu.

Možná trochu laická otázka – pracujete jen se železem, nebo i s jinými kovy? Případně jsou různé druhy železa vhodné pro jiné výrobky?
Pracujeme i s jinými kovy jako je například měď, mosaz, hliník nebo nerez ocel. Samozřejmě každý materiál má odlišnou technologii zpracování a hodí se na něco jiného. Kovaná ocel je ale základní materiál pro převážnou část naší produkce.

Jste umělecký kovář a zámečník. Jaká činnost z těchto dvou převažuje?
Záleží podle zakázky. Někdy je to čistě kovářská práce a jindy je tam více zámečničiny. Ale většinou se jeden typ práce neobejde bez druhé. Dá se ale říct, že kovářská práce je pro nás zásadnější, protože podnikat v této oblasti nemůže každý a to nám umožňuje nabízet našim zákazníkům něco méně obvyklého.