Jan Huber: Těžíme z toho, že po celé Evropě je problém s pracovní silou | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Jan Huber: Těžíme z toho, že po celé Evropě je problém s pracovní silou

Jan Huber: Těžíme z toho, že po celé Evropě je problém s pracovní silou

Vodafone Firma roku 2017 Ústeckého kraje, společnost Huber DC, vyrábí jednoúčelové stroje především pro automobilový průmysl. Více nám v rozhovoru prozradil jednatel společnosti Jan Huber.
26. 09. 2017 | Firma roku

Vaše společnost se právě stala krajským vítězem soutěže Vodafone Firma roku 2017…

Pocity jsou úžasné, nečekal jsem to. Je to příjemné ocenění.

Představte, prosím, v krátkosti firmu.

Zabýváme se průmyslovou automatizací. To znamená, že vyvíjíme nové technologie na výrobu součástek do aut. Prakticky, když si dneska sednete do škodovky, vidíte palubní desku, vnitřek dveří, područku, tak to jsou komponenty, které se skládají z mnoha dílů. A my vyrábíme stroje, které tyto díly dávají dohromady. Když si vezmete třeba područku v autě, tak ta se skládá z deseti různých komponentů, včetně čepů, pružin, plastů a nějakého pohledového materiálu nahoře. A zákazník přijde a řekne, my bychom potřebovali, když vám dáme tyhle díly jednotlivě, aby každou minutu z toho vypadl smontovaný a zkontrolovaný kus. A my jim na to vymyslíme technologii, uděláme 3D řešení. Zákazník si to odsouhlasí a my mu to potom zrealizujeme.

Jak postupujete při vymýšlení strojů, které mají vyprodukovat velké množství výrobků?

V první řadě se držíme specifikace od zákazníka, tam jsou jasně dané naše povinnosti. To znamená, jak se s díly má nakládat, co se nesmí zničit, jakou silou lisovat, a pak už máme nějaké zkušenosti. Prakticky co stroj, to prototyp. Neděláme nějakou opakovanou výrobu.

Pracujete pro automobilový průmysl nebo se vaše výrobky uplatňují i jinde?

Z 80 % je to do automobilového průmyslu. V Čechách je automobilový průmysl hodně rozšířený. Většina firem, které se tady na českém trhu pohybuje, je vesměs pro automotive. Nicméně v době krize jsme se pustili i do zdravotnictví. A nyní jsme hlavním dodavatelem transfúzních setů.

Jaké jsou vaše zkušenosti s podnikáním v zahraničí?

My už do zahraničí dodáváme. Samozřejmě v současné době trochu těžíme z toho, že po celé Evropě je problém s pracovní silou. Lidé prostě nejsou, šikovní už vůbec ne a to je problém celé Evropy. Takže prakticky všichni, co něco vyrábí, tak v tuhle chvíli vítají robotizaci a automatizaci, protože nahrazujeme lidskou sílu, která prostě není.

Jak vy sami jste schopni zajistit si schopné lidi do firmy, abyste mohli konkurovat?

Máme zajímavé platové ohodnocení a musíme si lidi hlídat a hýčkat, protože lidé nejsou. A trvá nám třeba dva až tři roky, než si lidi zaučíme. Máme osobní přístup, jsou benefity, hodně dělá atmosféra ve firmě.

Jak velcí jste v současné době?

Když připočtu nástrojárnu, tak něco pod padesát lidí.

Jaké máte představy o vývoji podnikání?

Co se týká počtu zaměstnanců, tak bychom chtěli zůstat na současném stavu. V tuto chvíli se věnujeme extrémnímu zkvalitnění týmu, který je u nás. Je to skutečně špičkový tým.