Jan Kokáš: Jsme největším výrobcem workoutových hřišť v České republice | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Jan Kokáš: Jsme největším výrobcem workoutových hřišť v České republice

Jan Kokáš: Jsme největším výrobcem workoutových hřišť v České republice

Pokud ještě někdo neslyšel o workoutových hřištích, má teď možnost dozvědět se vše podstatné z rukou nejpovolanějších. Rozhovor s jednatelem společnosti, která je jejich největším českým výrobcem, je tady!
03. 12. 2020 | Firma roku

Popište váš byznys…
Zabýváme se návrhem, výrobou a realizací workoutových hřišť a doplňků pro cvičení s vlastní váhou. Pokud by někdo nevěděl, co to jsou workoutová hřiště, tak se jedná o soustavy hrazd, bradel a laviček sloužících pro posilování s vlastní váhou. Realizujeme hřiště nejen ve veřejném prostoru, tedy volně přístupné občanům, ale prodáváme produkty pro cvičení s vlastní váhou i koncovému zákazníkovi čili přímo na zahradu k rodinnému domu a podobně.

Workoutových hřišť je dnes už vidět poměrně dost. Jakou máte konkurenci?
Jsme největším výrobcem workoutových hřišť v České republice. Workout sám o sobě je docela dlouhodobá záležitost. Workoutová hřiště vznikají v republice asi pět let a od toho začátku přibylo spousty firem, které se touto výrobou zabývají, nicméně jim oproti nám něco schází. My, když jsme začínali, tak jsme byli jedni z workoutistů, jedni z komunity, a na tom jsme si zakládali, aby se naše hřiště v komunitě líbila a aby uživatelé jasně věděli, jakým způsobem hřiště používat. Od konkurence se taky výrazně lišíme tím, že nejsme jen výrobci, ale snažíme se investovat i do projektů pomocí kterých vzděláváme děti i dospělé ke zvýšení své pohybové aktivity. Jedním z těchto projektů je i workoutdoskol.cz, ve kterém upozorňujeme na rostoucí obezitu u dětí a nabízíme řešení pomocí zábavného pohybu na hřištích připomínající průlezky. Takže konkurence roste, ale málokdo to dokáže dělat tak kvalitně a komplexně jako my.

Jaké jsou materiály a jaká je výroba?
Workoutová hřiště jsou převážně z oceli a nerezu. My se zabýváme komplexním návrhem a výrobou, takže samotná realizace začíná zpracováním návrhu konkrétního půdorysu hřiště, a poté přichází samotná výroba i montáž, které probíhají ve vlastí režii.

Jsou nějaká hřiště typizovaná nebo je každé originál?
Máme několik základních variant. Nicméně vzhledem k tomu, že se snažíme přistupovat ke klientům individuálně, a také často narážíme na atypický pozemek, kde už je nutné zvážit individuální návrh, nikoli pouze typovou sestavu. Ve chvíli, kdy známe pozemek, se snažíme dispoziční řešení hřiště dělat tak, aby bylo co nejvíce funkční, líbilo se a zohledňovalo okolní území.

Jaké může být nejmenší workoutové hřiště a jaké je cenové rozpětí?
Nejmenší workoutové hřiště se dá postavit na zhruba třiceti metrech čtverečních, pokud bychom vzali v potaz, že bude obsahovat pouze základní prvky. Ideální workoutové hřiště má nad 80 metrů čtverečních. Záleží, také na tom, kde se má hřiště nacházet. Pokud má být v blízkosti školy, tak je určitě lepší, když je větší. A cenově se dá postavit i za 50 tisíc korun, pokud neobsahuje dopadovou plochu. Průměrný standard včetně dopadové plochy se pohybuje okolo 500 tisíc korun.

Kde všude už máte instalace?
Vzhledem k tomu, že jsme z Ostravy, tak působnost našich obchodních zástupců je samozřejmě větší v rámci Moravskoslezského kraje a celkově Moravy než Čech. Ale realizujeme v rámci celé České republiky.

Jak jste velká firma?
Máme šestnáct zaměstnanců a spolupracujeme s řadou externích pracovníků. Co se týká naší struktury, máme vlastní projekci, obchod, výrobu a montáže.

Kam se chcete dále posouvat?
Posun je rozhodně v rozšiřování portfolia. Musíme se neustále zabývat inovacemi, abychom přicházeli s novými produkty. Druhým směrem je expanze. Už teď se snažíme dívat po okolních zemích.

Jak rozvinutý je segment v zahraničí?
V počtu workoutových hřišť je Česká republika na tom možná jedna z nejlepších. Naše první analýzy ukazují, že konkurenčně by to pro nás nemělo být zásadně náročné se v zahraničí prosadit. V České republice je náš brand dobře vnímán, protože je za ním určitá komunita, což se nám ale v cizině nemusí úplně podařit a může to být cesta velice trnitá a dlouhodobá.

Jaké jsou novinky z hlediska vlastního posilování prostřednictvím váhy svého těla?
Posilování s vlastní váhou je tu už od nepaměti, takže nějakou novinku bych v tom nehledal. Je to o tom, že člověku se pomocí cvičení s vlastní váhou podaří aktivovat svaly a pohyby, se kterými se potkává v běžném životě. A v tom vidím asi hlavní přidanou hodnotu, že každý sport a většina zaměstnání tu vlastní váhu nějak využije, takže ať už se chystáte běhat nebo hrát volejbal, či být členem záchranného systému, tak se vám dost pravděpodobně workoutové cvičení bude hodit.