Příběhy úspěšných > Jaroslav Vozáb: Nejlepší, co člověk může udělat pro své okolí, je cítit se dobře

Jaroslav Vozáb: Nejlepší, co člověk může udělat pro své okolí, je cítit se dobře

Pracoval jako programátor, ale nebavilo ho to. Teď pracuje jako malíř pokojů a je šťastný a jeho klienti spokojení. Na neotřelý životní příběh jsme se zeptali vítězného živnostníka Pardubického kraje.

Váš životní příběh může být inspirací pro ty, kteří se v práci necítí dobře. Jak byste je povzbudil ke změně?

V mém případě to bylo tak, že jsem se necítil šťastný, když jsem pracoval jako programátor. A zjistil jsem, že nejdůležitější v životě, alespoň pro mě, je se cítit dobře. Štěstí je mnohem dosažitelnější, než se nám zdá. Z venku na nás působí spousta věcí, co bychom měli dělat. Člověk se ale musí podívat do sebe, dát si čas, a pak přijde na to, jaká je ta jeho cesta ke štěstí a spokojenosti. Pak se ta cesta otevře sama, jako se to stalo mně.

Jedna věc je skončit v zaměstnání, ale jak potom vybrat ten správný obor. Jak jste přišel zrovna na malování pokojů?

Ono to bylo tak, že když jsem věděl, že tu změnu musím udělat, sám pro sebe, vnitřně, tak jsem ještě dva roky byl zaměstnaný a během té doby jsem hledal, co by to vlastně mělo být. To hledání nebylo hlavně o zaměstnání, to pak vyplynulo samo. Bylo to o mých vnitřních hodnotách, které člověk uctívá. Ta pravá podstata, bude to možná znít absurdně, je, že nejlepší, co člověk může udělat pro své okolí, je cítit se dobře. Když se cítíte dobře, tak jste potom šťastní a šíříte kolem sebe něco, co je příjemné pro ostatní. To bylo to nejdůležitější, co já jsem chtěl udělat. Být šťastný a šířit to kolem sebe. 

... a ten malíř pokojů?

Ten malíř vyšel jako spojení toho, že je to smysluplná činnost, při které je pohyb, takže mě to baví. Něco za sebou vidím a vidím i spokojené zákazníky. Přináší to radost mně, přináší to radost ostatním. Potkám spoustu lidí, každý týden jsem někde jinde.

Vyhledávají vás lidé i proto, že znají váš příběh, nebo jim ho přiblížíte až při práci?

Jak kdy. Někdo se ozývá na doporučení, když už jsem někde u známého maloval. Často si mě lidé najdou na internetu, někdo ten příběh zná, mám ho na stránkách napsaný. Někdo chce o tom mluvit, často o tom zmínka nepadne, ale lidé jsou spokojení. To je hlavní.

Co plánujete dále?

Měl jsem období, když jsem viděl, kolik mám zakázek, kdy jsem přemýšlel, že živnost rozšířím. Pak mi ale došlo, že to není ta cesta, kterou chci jít, protože bych přestal dělat, co mě baví. Musel bych dělat administrativu a řešit věci, které moc řešit nechci. Já chci pokračovat tak, jak jsem začal a jak to teď funguje.