Jeden vyrábí pomocníky na zahradu, druhý šály. Oba uspěli | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Jeden vyrábí pomocníky na zahradu, druhý šály. Oba uspěli

Jeden vyrábí pomocníky na zahradu, druhý šály. Oba uspěli

12. 10. 2018, 5plus2

Po roce byli oceněni nejlepší živnostníci a firmy v Pardubickém kraji. Vavříny bral jablonecký Isolit-Bravo a živnostník Josef Fidler.

PARDUBICE

Ryze česká firma IsolitBravo v Jablonném nad Orlicí může ve velkém slavit. Výrobce domácích spotřebičů, dílů pro automobilový průmysl a originálního zahradního kolečka pod názvem Motúčko letos v soutěži Firma roku 2018 v Pardubickém kraji získal první místo.

            Firma s 550 zaměstnanci má kromě linky na elektronické kolečko nástrojárnu, lisovnu plastů a dva týmy výzkumníků. Jedni se zabývají vývojem a vynalézáním, druzí studují nové technologie a firmu připravují na nástup tzv. průmyslu 4.0. „Tak nějak jsem si přál mít továrnu, kde se bude každý cítit jako doma. A to se podařilo. Dneska můžu v klidu říci, že naše továrna má duši. Jsou to všichni ti lidé, kteří tam se srdcem pracují,“ ohlédl se za posledními roky ve firmě její majitel Kvido Štěpánek, kterému se myšlenka na výrobu Motúčka zrodila v hlavě před devíti lety. Letos na jaře firma oslavila 20 tisíc prodaných kousků.

            Za celou dobu podnikání poskytla firma více jak 50 milionů korun na dobročinnost, podporuje sport v Jablonném a také biatlon v nedalekém Letohradu.

            „Rozhodli jsme se pro firmu, která je významným zaměstnavatelem v regionu a zakládá si na dobrých pracovních podmínkách. Je to firma, která nemyslí jen na sebe, ale záleží jí i na svém okolí a na blahu celého regionu,“ vysvětlil rozhodnutí poroty jeden ze členů Petr Peroutka.

            Jablonecký Isolit-Bravo byl za letošní rok oceněn i jako nejodpovědnější firma v kraji a domů jeho zástupci odjížděli s titulem Odpovědná firma roku 2018.

            Ocenění Živnostník roku 2018 Pardubického kraje získal Josef Fidler, který v Hlinsku vyrábí žinylkové tkaniny.

            Na začátku jeho podnikání byla touha věnovat se ručnímu tkaní. Toužil obnovit tradici ručně tkané žinylky, která proslavila hlinecké tkalce od konce 19. století do 80. let 20. století. A to se mu také povedlo.

            „Oživit zapomenutou technologii dalo neskutečnou práci, ale úsilí stálo za to. Vše probíhalo metodou pokus -omyl, rozbor a studium starých šál,“ uvedl Josef Fidler. Jediné místo, kde lze žinylky zakoupit a seznámit se s výrobou, je v jeho dílně v chaloupce na Betlémě v Hlinsku.

            „Je originální a ojedinělý. Nejvíce ze všech zaujal unikátností a výdrží. Neměl se od koho učit, všechno si dohledal a nevzdal to. Propojuje staré s novým,“ okomentovala živnostníkovu snahu porotkyně Eva Hrstková.

            Vítězové krajského kola automaticky postupují do celostátního finále soutěže. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční 12. prosince na pražském Žofíně.

***

Firma roku 2018

1. Isolit-Bravo spol. s r. o. - výroba forem pro plastové dílce do automobilového průmyslu (Jablonné nad Orlicí) 2. STAPRO s. r. o. - vývoj softwaru pro všechny oblasti zdravotnictví (Pardubice) 3. PHATEC s. r. o. - výroba strojů pro zpracování technických textilií (Litomyšl)

Živnostník roku 2018

1. Josef Fidler - výroba ručně tkaných žinylkových tkanin (Hlinsko) 2. Jana Novotná - výroba rukodělné zmrzliny a cukrářských výrobků (Slatiňany) 3. Jana Novotná - čištění interiérů automobilů (Ústí nad Orlicí)