Jihočeská firma roku. Vaří pivo už devátým rokem | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Jihočeská firma roku. Vaří pivo už devátým rokem

Jihočeská firma roku. Vaří pivo už devátým rokem

3. 10. 2018, Metro
03. 10. 2018 | Firma roku

Firmou roku Jihočeského kraje se stala společnost Hojdarovi z obce Borová Lada na Šumavě, která vyrábí piva a provozuje pivovarskou pivnici. Živnostníkem roku je Bedřiška Staňková, která ve Vimperku na Prachaticku renovuje novodobý i starožitný nábytek. V jižních Čechách porota vybrala vítěze ze 489 firem a živnostníků. V Česku se letos do soutěže přihlásilo přes 5700 firem a živnostníků.

            Hojdarovi chtěli obnovit tradici vaření piva ve Vimperku a zkusit sami podnikat po 12 letech práce v nadnárodních firmách. K největším úspěchům řadí každoroční ocenění piva v soutěžích i rozšiřování prodeje sudového piva včetně zákazníků jako restaurace Zdeňka Pohlreicha Café Imperial a Next Door v Praze. Pivo vyrábí devět let, firmu vlastní jednatel Ivan Hojdar s manželkou. Loni jim narostla výroba piva o 25 procent.

            „Kromě výroby piva žena ještě provozuje zdravotnické zařízení, je to možná unikát v České republice. Čtyři roky dodáváme pivo do restaurací Zdeňka Pohlreicha, nově i do jeho luxusního kamionu Restaurace na kolečkách,“ řekl Hojdar. Loni navázali spolupráci s minipivovarem v Austrálii, kde uvařili první várku, na český trh uvádí i australská svrchně kvašená piva nazývaná ale.

Bedřiška Staňková pracovala za komunismu v podniku Jitona. Začínala jako drobná živnostnice při zaměstnání s opravami čalouněného nábytku, pak přidala výrobu a renovaci starožitného nábytku. „Práci dělám ráda a hlavně s láskou. Konkurenci bych potřebovala, zakázek je na rok dopředu,“ tvrdí Staňková. Zaměstnance nemá, protože tu dřinu by podle jejích slov nikdo nevydržel. Nabádá lidi, aby stáhli z půd a chalup nábytek, který sloužil po desetiletí, a nechali si ho zrenovovat, než aby si kupovali levný nábytek z diskontů. Když potřebuje relaxovat, poslouchá rock.