Napsali o nás > Jihočeské firmě roku Kovostroj Bohemia už domácí trh nestačí, příležitost vidí na Balkáně

Jihočeské firmě roku Kovostroj Bohemia už domácí trh nestačí, příležitost vidí na Balkáně

6.10.2016 byznys.ihned.cz str. 00

Regionální kolo soutěže Firma roku ovládla na jihu Čech společnost Kovostroj Bohemia, která vyrábí tenkostěnné ocelové profily pro plastová okna.

Živnostníkem roku se v Jihočeském kraji stal Martin Křivánek, jehož specialitou jsou dodávky tesařských konstrukcí, střech a dřevostaveb rodinných domů.

Oba vítězové postupují do celostátního finále, které bude sedmého prosince hostit pražský Žofín.

V Českých Budějovicích byly ve středu večer vyhlášeny výsledky krajského kola soutěže Firma roku a Živnostník roku. Vítězná firma letošního už osmého ročníku Kovostroj Bohemia z Týna nad Vltavou vstoupila na trh v roce 2004. Navázala tak na tradici bývalé společnosti Stavokonstrukce Týn nad Vltavou, kde probíhala výroba tenkostěnných ocelových profilů již od roku 1975.

Zároveň stihla zachytit vrchol zájmu o plastová okna, který v Česku podle jednoho z jednatelů společnosti Luďka Zavadila nastal v letech 2007 až 2009 s tím, jak do země proudily evropské dotace na zateplování panelových domů. Právě zájem zákazníků o plastová okna je přitom pro Kovostroj Bohemia klíčový, protože firma vyrábí tenkostěnné výztužné ocelové profily. Ty jsou jedním ze základních prvků při výrobě plastových oken.

Zmrzlinář je Živnostníkem roku na Plzeňsku, mezi firmami zvítězil výrobce tepelných čerpadel - čtěte ZDE

Po opadnutí vlny zateplování bytových domů v Česku se však musel Kovostroj Bohemia začít poohlížet po dalších trzích, na kterých by se mohly jeho výrobky uplatnit. K Německu a Rakousku, kde si firma našla zákazníky už dříve, přibyly loni také balkánské země. "Peníze z Evropské unie určené na zateplování domů teď jdou do zemí, jako je Rumunsko, Bulharsko nebo Chorvatsko," vysvětluje rozhodnutí Luděk Zavadil, který do firmy přišel jako jeden z úplně prvních zaměstnanců a nyní v ní vlastní pětiprocentní majetkový podíl.

Odbornou porotu ale Kovostroj Bohemia nezaujal jen udržitelným růstem a expanzí do zahraničí. Důležitou roli hrálo také to, že firma má vlastní konstrukční kancelář, ve které vyvíjí nové typy profilů a také nástrojů, s jejichž pomocí profily vyrábí. Díky tomu může každý rok do své nabídky zařadit 15 až 20 nových typů profilů, celkem jich má v portfoliu už přes 500. Loni firma vykázala tržby ve výši téměř 300 milionů korun.

Tesařů je málo

Mezi živnostníky získal první místo v Jihočeském kraji a postup do celostátního finále tesař Martin Křivánek. Podnikat začal v roce 1997 spolu se svým otcem, který původně vyučoval tento obor na středním odborném učilišti. Oba muži začínali dodávkami tesařských konstrukcí, Křivánek mladší později nabídku rozšířil o kompletní střechy a nakonec i dřevostavby rodinných domů. Právě v této oblasti vidí budoucnost svého podnikání, protože jde o rychle se rozvíjející trh.

V současnosti má jihočeský živnostník roku 2016 pět zaměstnanců, svůj tým by ale rád rozšířil ještě o dva další. Protože je ale tesařů nedostatek, snaží se spolupracovat se středním odborným učilištěm v Českém Krumlově. "Učni u mě vykonávají praxi a já ty spolehlivé, kteří mají zájem u mě pokračovat, zaměstnávám," popsal řešení nedostatku kvalifikované pracovní síly.

Živnostník roku Karlovarského kraje už více než 20 let vyrábí housle. Mezi firmami uspěli lékárníci - čtěte ZDE

Za největší překážku podnikání považuje jihočeský živnostník roku narůstající byrokracii a neustále se měnící zákony. O budoucnost se však přesto neobává. Díky doporučení spokojených zákazníků totiž získává stále nové zakázky.

Vítězové obou kategorií budou svůj region reprezentovat v celostátním finále, které se uskuteční 7. prosince na pražském Žofíně. V každém kraji je udělován také titul Vodafone Odpovědná firma roku 2016. V Jihočeském kraji jej získala společnost DITA výrobní družstvo invalidů, která se zabývá několika různými činnostmi. Provozuje textilní výrobu, kde se zaměřuje především na šití kojeneckého a dětského textilu z funkčních materiálů.

Dále patří mezi aktivity firmy také kovovýroba zaměřená na opracování plechů nebo ruční montáže a balicí práce. Družstvo bylo oceněno především za to, že už od roku 1956 přednostně zaměstnává lidi se zdravotním znevýhodněním. Zdravotní handicap má 55 procent ze současných 230 zaměstnanců firmy.

Výsledky v Jihočeském kraji

Vodafone Firma roku 2016

Česká spořitelna živnostník roku 2016

Vodafone odpovědná firma roku 2016

1. místo

Kovostroj Bohemia, s.r.o

(Týn nad Vltavou; výroba ocelových profilů pro plastová okna)

Ing. Martin Křivánek

(Holubov; dodávka dřevostaveb, střech na klíč a stavebně truhlářských prací)

DITA výrobní družstvo invalidů

(Tábor; výroba a zpracování oděvů, textilií a usní, kovovýroba)

2. místo

DITA výrobní družstvo invalidů

(Tábor; výroba a zpracování oděvů, textilií a usní, kovovýroba)

Martin Hájek

(Hluboká nad Vltavou; výroba reklamy, reklamní agentura)

3. místo

Kámen a písek, spol. s.r.o.

(Český Krumlov; těžba a zpracování drceného kamene)

Ing. Marcela Bastiánová

(Strakonice; vzdělávání dětí i dospělých)

URL| http://byznys.ihned.cz/c1-65466680-jihoceske-firme...