Jihočeský kraj má jasné vítěze. Podnikání vévodí řemeslo a firma na ocelové výztuže | Firmaroku.cz
Tiskové zprávy > Jihočeský kraj má jasné vítěze. Podnikání vévodí řemeslo a firma na ocelové výztuže

Jihočeský kraj má jasné vítěze. Podnikání vévodí řemeslo a firma na ocelové výztuže

Vodafone Firmou roku 2016 Jihočeského kraje se stala společnost Kovostroj Bohemia, která se zabývá výrobou ocelových výztužných profilů do plastových oken. Česká Spořitelna Živnostníkem roku 2016 Jihočeského kraje se stal tesař a truhlář Martin Křivánek.

Pan Křivánek začal podnikat v roce 1997 společně se svým otcem. Každý z nich na své živnostenské oprávnění. „Začínali jsme dodávkou tesařských konstrukcí, protože můj otec původně tesařinu učil, ale jelikož se nehlásili noví studenti, rozhodli jsme se v oboru podnikat, jelikož bylo zřejmé, že tesařů bude nedostatek,“ popisuje začátky Martin Křivánek. Od toho se odvíjí také filosofie firmy. Pokud učni nejsou, je potřeba je vychovat. „Studenti SOU stavební v Českém Krumlově oboru tesař, u mě vykonávají praxi a já ty spolehlivé, kteří mají zájem u mě pokračovat, zaměstnávám,“ komentuje Křivánek. Postupem času rozšířil své podnikání o dodávku kompletních střech. „V posledních letech se nám ve firmě čím dál více rozvíjí také kompletní dodávka dřevostaveb rodinných domů,“ popisuje další vývoj Křivánek. Byznys se dál rozvíjí a daří se mu stále lépe. Má pět zaměstnanců a externí firmy na dodávky specializovaných řemeslníků. A kam chce tesařinu ještě posunout? „Budoucnost firmy vidím zejména v dodávkách dřevostaveb, což je silně se rozvíjející trh,“ dodal vítězný živnostník.

„Dlouhodobě stabilní podnikání, které nejen že podporuje tradiční řemeslo jako takové, ale především svojí činností zajišťuje výchovu dalších generací zručných a šikovných lidí,“ okomentovala důvod volby porotkyně Helena Jehličková z České Spořitelny.

Strojaři z ocele, kteří neustále vyvíjí

Společnost Kovostroj Bohemia navázala zakoupením výrobní technologie a pronájmem výrobní haly na tradici výroby ocelových výztužných profilů v bývalé společnosti Stavokonstrukce Týn nad Vltavou, kde probíhala výroba tenkostěnných ocelových profilů již od roku 1975. „Ve společnosti se snažíme mít tzv. ucelený výrobní proces, to znamená, že kromě výroby ocelových výztužných profilů si sami vyrábíme nástroje,“ komentuje podnikání firmy jednatel Luděk Zavadil.Společnost oslavila v loňském roce10. výročí podnikání, splnila všechna svá předsevzetí a do budoucna má jedno velké přání. „V následujících letech bychom rádi navýšili export svých výrobků a to alespoň na 50% ze současných tržeb a dále,“ popisuje plány Zavadil. Firma mimo jiné disponuje vlastní nástrojárnou, kde se vyrábí nové válcovací hlavy pro výrobu nových typů profilů. Společnost je tedy schopna sama vyvíjet a vyrábět jak nástroje, tak i výrobky.„To nám dává obrovskou výhodu od konkurence, a to zejména v kreativitě na přání zákazníka, v rychlosti dodávek a složitosti různých profilů,“ dodal Zavadil.

„Firma, která je stabilní a výkonná nejen po hospodářské stránce, ale zároveň se intenzivně zabývá vývojem nových produktů,“ uvedla na adresu vítězné firmy členka poroty Silvie Pánková z Vodafone Czech republic.

V každém kraji je udělován také titul Vodafone Odpovědná firma roku 2016. Cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. V Jihočeském kraji si tuto cenu odnesla společnost DITA výrobní družstvo invalidů, která se zabývá výrobou a zpracováním textilií, oděvů a usní. „Společnost je v regionu jedním z největších zaměstnavatelů osob se zdravotním postižením. Zároveň je ukázkou toho, že je možné současně generovat ekonomickou i sociální hodnotu pro vlastní organizaci i místní komunitu,“ zdůvodnila volbu Silvie Pánková z Vodafone Czech Republic.

„Jižní Čechy jsou, co se týče podnikání velmi rozmanité. Já se pozastavím nad vítězným živnostníkem, který se zajímá nejen o ekonomický zisk, ale díky své filosofii pomáhá řešit problém nedostatku technicky zdatných a kvalifikovaných lidí, který dnes prostupuje celou republikou,“ zhodnotila krajské kolo členka poroty Silvie Horáková z ČEZ ESCO.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2016, Česká spořitelna Živnostník roku 2016 i Vodafone Odpovědná firma roku 2016 se uskuteční 7. prosince na pražském Žofíně.

Vodafone Firma roku 2016 Jihočeského kraje:

1. Kovostroj Bohemia, s.r.o. - výroba ocelových výztužných profilů do plastových oken (Týn nad Vltavou)

2. DITA výrobní družstvo invalidů - výroba a zpracování textilií, oděvů a usní (Tábor)

3. Kámen a písek, spol. s r.o. - těžba a zpracování drceného kamene (Český Krumlov)

Česká spořitelna Živnostník roku 2016 Jihočeského kraje:

1. Martin Křivánek - dodávka dřevostaveb, střechy na klíč, stavebně truhlářské práce (Holubov)

2. Martin Hájek - reklama a marketing (Hluboká nad Vltavou)

3. Marcela Bastiánová - výuka jazyků a vzdělávací služby (Strakonice)

Vodafone Odpovědná firma roku 2016 Jihočeského kraje:

DITA výrobní družstvo invalidů - výroba a zpracování textilií, oděvů a usní (Tábor)