Jihočeským živnostníkem roku je Markéta Nováková, která zpracovává kámen. Mezi firmami zvítězila API CZ upravující auta pro tělesně postižené | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Jihočeským živnostníkem roku je Markéta Nováková, která zpracovává kámen. Mezi firmami zvítězila API CZ upravující auta pro tělesně postižené

Jihočeským živnostníkem roku je Markéta Nováková, která zpracovává kámen. Mezi firmami zvítězila API CZ upravující auta pro tělesně postižené

23. 9. 2020, jcted.cz

23.9.2020 10:50 ČESKÉ BUDĚJOVICE – V úterý 22. září večer byly v Českých Budějovicích vyhlášeny už patnácté jihočeské tituly Vodafone Firma roku 2020 a Moneta Živnostník roku 2020. V každé kategorii bylo do finále nominováno deset nejúspěšnějších soutěžících z celkových 301 přihlášených. Zároveň byly oznámeny výsledky vložených soutěží o ekonomicky nejúspěšnější firmu, odpovědnou firmu a Srdcaře roku. Vítězové krajského kola postupují do celorepublikového finále, které proběhne 10. prosince v Praze na Žofíně.

Firmou roku 2020 v Jihočeském kraji se stala společnost API CZ ze Slap u Tábora. Ocenění převzal její zakladatel Miroslav Bartoš. Autor: Lucie Váchová

V kategorii Živnostník roku 2020 do finále postoupili Jan Boháč ze Slavonic, který nabízí keramickou, textilní dílnu a ubytování pod jednou střechou, Pavel Hynek z Vidova s bufetem na horách směrem do Rakouska, Dagmar Marková z Českých Budějovic, která nabízí ruční zakázkové oděvní i neoděvní střihy, Blanka Musílková z Mirotic zpracovávající sklo nad kahanem, Markéta Nováková z Velešína, která opracovává přírodní a umělý kámen, hodinový manžel Jaroslav Pop z Prachatic, Josef Sládek z Veselí nad Lužnicí, který nabízí rekreační ubytování, Marie Štefanová ze Sezimova Ústí se spojením zahradnictví a cukrárny nebo Jaroslav Vehrle, který vyučuje podnikovou ekonomiku a management.

Živnostníkem roku 2020 se stala Markéta Nováková. Ta začala podnikat proto, aby pokračovala v rodinné tradici. Živnost chtěla obohatit o nové a moderní prvky. „Postupem času jsme začali k terasu opracovávat i přírodní kámen a v současné době vyrábíme veškeré výrobky z přírodního kamene, mramoru, pískovce a dalších,"zmínila Markéta Nováková, která se zákazníkům vždy snaží vyhovět do nejmenšího detailu. Za největší úspěch považuje proniknutí na rakouský trh. „Za získání ocenění moc děkuju. Jsem dojatá. Budu se snažit se svým řemeslem prorazit dál," řekla hned po vyhlášení vítězka. „Velmi obdivuji její práci s tak tvrdým materiálem, jako je třeba žula. Líbí se mi, že se jedná o menší rodinnou živnost, kde se zaměřují na detail a moderní techniky zpracování pro celé spektrum klientely,"okomentoval práci Markéty Novákové porotce Jakub Svatek z Moneta Money Bank.

Druhé místo získala umělecká sklářka Blanka Musílková. Třetí příčku obsadila Dagmar Marková, která se věnuje ručním zakázkovým oděvním i neoděvním střihům. Blanka Musílková se zároveň stala Srdcařem roku. To je ocenění pro živnostníka, který překonal v podnikání problémy nebo nejrůznější nástrahy, a přeci to nevzdal a pracuje dál. „Porotci uznali, že mám svou práci opravdu ráda a vkládám do ní své srdíčko,"poznamenala Blanka Musílková. Podnikat začala v roce 1992 trochu neobvyklým způsobem – nejprve si sehnala zakázky, a teprve potom začala nakupovat vybavení a učit se od nuly úplně novou a velmi specializovanou práci, zpracování skla nad kahanem. Zakládá si na tom, že každý kousek, který vytvoří, je originál, podepsaný jejím vlastním rukopisem.

V kategorii Firma roku 2020 do finále postoupily společnosti ALGORIT CZECH z Písku, API CZ ze Slap u Tábora, budějovický Atelier Klein, Grafiko Print z Tábora, Kámen a písek z Českého Krumlova, tkalcovna Kubák ze Strmilova, MPRINT z Českých Budějovic, Pekařství Cais z Vlachova Březí, vacovský STTEN a Virtual Lab z Českých Budějovic.

Zvítězila společnost API CZ. „Věnujeme se úpravám vozidel pro tělesně postižené a naší prioritou je spokojený zákazník,"řekl zakladatel vítězné firmy Miroslav Bartoš. „Smyslem naší společnosti je činnost, která má zásadní dopad a přínos do života lidí s tělesným handicapem. Prvotní motivací byla pomoc kamarádovi po prodělané mozkové mrtvici, aby mohl znovu řídit vůz. Jako konstruktér jsem se zaměřil na oblast, která v té době nebyla příliš rozšířená a uvedl na trh jeden ze svých prvních patentů, a to sklopnou rampu pro převoz vozíčkáře," dodal Miroslav Bartoš. Zákazníky má jeho společnost v celé Evropě, v USA, Dubaji, Izraeli a v Austrálii. „Na API CZ oceňuji, že má dlouholetou tradici, působí na našem trhu přes dvacet let. Je mi sympatická tím, že má vlastní zkušebnu. I malá jihočeská firma může vyvážet do zahraničí od Austrálie po Ameriku,"zhodnotila volbu poroty Kateřina Menzel z Vodafone Czech Republic. Druhé místo získalo Pekařství Cais a bronzovou příčku obsadila tkalcovna Kubák, která vyrábí bytový textil.

Ekonomicky nejúspěšnější firmou roku se stala také společnost API CZ. Odpovědnou firmou roku 2020 byla vyhlášena společnost Virtual Lab. „Svým zaměstnancům nabízí širokou škálu firemních benefitů. Podporuje řadu neziskových aktivit, jakými jsou Burza filantropie, kde zdarma trénují zástupce neziskových organizací, spolupracují s organizací Czechitas. V rámci snižování uhlíkové stopy mimo jiné vyvíjejí aplikaci, která umožní zbytečně necestovat, a to využitím virtuální zasedačky,"okomentoval volbu Jan Fencl, programový manažer Nadace Vodafone Czech Republic, která tento titul vyhlásila.