Jihomoravská firma roku zaměstnává desítky invalidů. Čerti, mikuláši a další dekorativní předměty míří do Německa i Skandinávie | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Jihomoravská firma roku zaměstnává desítky invalidů. Čerti, mikuláši a další dekorativní předměty míří do Německa i Skandinávie

Jihomoravská firma roku zaměstnává desítky invalidů. Čerti, mikuláši a další dekorativní předměty míří do Německa i Skandinávie

4. 10. 2018, byznys.ihned.cz

Společnost BD – TOVA, která vyrábí dekorativní předměty v chráněné dílně, se stala regionálním vítězem soutěže Vodafone Firma roku 2018, kterou vyhlašují Hospodářské noviny. Společnost zaměstnává invalidní pracovníky, kteří vyrábí mimo jiné skládací figurky. "Právě se nám blíží vánoční sezona. Vyrábíme například skládací čerty a mikuláše," popisuje jednatelka Martina Weigelová.

Po 28 letech samostatného působení zaměstnává firma přes 80 invalidních osob. "Přistupujeme ke každému individuálně, podle jeho zdravotního handicapu, převážně zaměstnáváme ženy, plyne to i z předmětu podnikání," dodává Weigelová. Každý rok má novou kolekci, své produkty nabízí v sítích hypermarketů, spolupracuje se školami a školkami. Zhruba tři čtvrtiny z vyrobených předmětů míří do zahraničí, například do Německa či Skandinávie.

Na druhém místě se v soutěži umístila společnost Dýňová jádra Herůfkovi, která vyrábí sušená dýňová jádra a další produkty z dýní. Trojici nejúspěšnějších uzavírá společnost FlowMon Networks zabývající se vývojem řešení pro monitorování a zabezpečení počítačových sítí. Ta zvítězila v kategorii Vodafone Odpovědná firma roku 2018. Tuto cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone."Po máhají zařazovat invalidní lidi zpátky do života a ti se tak můžou cítit ve společnosti plnohodnotně. A za to jim jednoznačně patří velký dík," vysvětluje člen poroty Martin Pudil z Vodafone Czech Republic, proč právě BD – TOVA zvítězila v regionálním kole.

Porota také rozhodovala o regionálním vítězi soutěže Česká spořitelna Živnostník roku 2018. V Jihomoravském kraji se jím stala živnostnice Hana Bartoníková, která se věnuje vinařství a vinařské turistice. "Jsme rodina, která dlouhodobě s úctou a pokorou vzhlíží k rakouskému modelu agroturistiky, kde se vše vzájemně doplňuje, má své místo, šetrně se přistupuje k přírodě a současně je výsledkem spokojená rodina sedláka," popisuje Bartoníková.

S manželem vybudovala malý penzion a butikové vinařství. Vzápětí zřídila informační centrum, pro hosty začala pořádat výlety do vinic a po rakouském vzoru působit jako průvodce sklepními uličkami. "Líbí se mi, že má široký záběr, netradiční výrobu vína, dává k tomu něco navíc, agroturistiku a průvodcovství. Dává vínu příběh, vysvětluje, jak se vyrábí, a dovede nadchnout své zákazníky," zdůvodnila volbu členka poroty Věra Šidlíková z České spořitelny.

Druhé místo obsadil Martin Škrobák, který se věnuje pěstování vinné révy, výrobě vína a domácí gastronomii. Na stupně vítězů dosáhla také Hana Bačíková vyrábějící farmářské pochoutky.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2018, Česká spořitelna Živnostník roku 2018 i Vodafone Odpovědná firma roku 2018 se uskuteční 12. prosince na pražském Žofíně.

Výsledky soutěže:

Vodafone Firma roku 2018 Jihomoravského kraje

1. BD – TOVA, s.r.o. – výroba dekorativních předmětů (Brno)

2. Dýňová jádra Herůfkovi, s.r.o. – výroba sušených dýňových jader (Velké Bílovice)

3. FlowMon Networks, a.s. – vývoj řešení pro monitorování a zabezpečení počítačových sítí (Brno)

Česká spořitelna Živnostník roku 2018 Jihomoravského kraje

1. Hana Bartoníková – vinařská turistika (Mikulčice)

2. Martin Škrobák – pěstování vinné révy (Čejkovice)

3. Hana Bačíková – výroba farmářských pochoutek (Brno)

Vodafone Odpovědná firma roku 2018 Jihomoravského kraje

FlowMon Networks, a.s. – vývoj řešení pro monitorování a zabezpečení počítačových sítí (Brno)