Jihomoravskému podnikání vládne moštárna a strojírna | Firmaroku.cz
Tiskové zprávy > Jihomoravskému podnikání vládne moštárna a strojírna

Jihomoravskému podnikání vládne moštárna a strojírna

Vodafone Firma roku 2016 Jihomoravského kraje získala společnost Strojírna Oslavany. Výrobce a dodavatel hydraulických tlumičů. Česká Spořitelna Živnostníkem roku 2016 Jihomoravského kraje se stala výrobkyně moštu Magdalena Válková.

Víno, hrozny, vinohrad ji provází už od malička. Rodina paní Válkové a rovněž rodina jejího manžela vlastní a obhospodařuje vinohrad. Není proto překvapením, že vinná réva se stala pro paní Válkovou osudnou. „V začátcích mého vlastního podnikání mě inspirovaly děti. S jejich příchodem jsem podstatně změnila celkový pohled na život a své priority,“ popsala začátky Válková. V hlavě se jí začala rodit myšlenka o výrobě nealkoholického nápoje vyrobeného z vlastních hroznů. „Využívala jsem každé příležitosti a navštěvovala nejrůznější jarmarky, prezentace, slavnosti a akce pro širokou veřejnost, otevírala láhve a dávala lidem ochutnat,“ uvedla Magdalena Válková. Jak šel čas, podařilo se zákazníky přesvědčit, jak jsou mošty dobré, zdravé a lahodné. Vyžádali si je i ve svých oblíbených vinotékách a obchodech se zdravou výživou. „Nyní se naše mošty prodávají na více než 200 prodejních místech v České republice, avšak najdou je zákazníci i na Slovensku, v Polsku a Velké Británii,“ okomentovala rozvoj Válková. Konkurenci se snaží čelit především kvalitou hroznů a jejich zpracováním. „Suroviny nakupuji od místních zemědělců a specializovaných podniků, které dokážou vypěstovat hrozny prvotřídní kvality s vysokou cukernatostí. Všechny hrozny jsou sbírané ručně a je kontrolovaná jejich kvalita,“ dodala k hlavní doméně svého byznysu vítězná živnostnice.

„Paní Válková dělá něco, co se tady na Moravě dělalo vždy, jen to byla pouze sezónní záležitost. Já nesmírně oceňuji právě to, že se nebojí jít do toho naplno a její zatím malá firma má ve velmi zajímavém oboru velký potenciál k růstu nejen u nás, ale i dále do světa,“ okomentoval důvod volby porotce Milan Sedláček z České spořitelny.

Strojírenské know-how z Oslavan slaví úspěch

Firma se prosadila jako přední výrobce a dodavatel hydraulických tlumičů pro veškerá kolejová vozidla na základě vlastního know-how, které rozvíjí od roku 1983. Ve svém výrobním programu nabízí 6 typových řad tlumičů, které upravuje na potřeby konkrétních zákazníků, výrobců a provozovatelů kolejových vozidel. Od roku 2002 se firma stala významným kooperačním partnerem - výrobcem vysoce přesných náročných součástí pro finální producenty v oblasti elektrotechnického průmyslu a manipulační techniky. V rámci konglomerátní strategie zahájila firma od roku 2012 podnikání v oblasti inovačního vzdělávání a cestovním ruchu. „Jako jediní výrobci hydraulických tlumících systémů v ČR se odlišujeme od ostatních evropských výrobců individuálním přístupem k technickým požadavkům zákazníků. Jsme schopni přizpůsobit se velikostí dodávek i podlimitním požadavkům zákazníků v krátkých dodacích termínech. V oblasti vysoce přesného obrábění porážíme konkurenci díky pořízeným progresivním technologiím japonské výroby dosahovanou kvalitou, cenou i rychlostí dodávek. V oblasti cestovního ruchu poskytujeme přitažlivé zábavně naučné služby provozováním jedinečného zábavního parku s vlastní kulturní památkou jako produktu podporujícího image firmy i regionu,“ okomentovala hlavní body podnikání ředitelka Alena Lubasová.

„Neustálý vývoj a schopnost přizpůsobit se prakticky jakékoli zakázce jsou opravdu inspirativní. Dále se mi moc líbí, že se firma nebojí investovat i do zcela odlišného byznysu jakým je například turistika, za cenu zkrášlení svého okolí,“ uvedl na adresu vítězné firmy člen poroty Petr Janda z Vodafone Czech republic.

V každém kraji je udělován také titul Vodafone Odpovědná firma roku 2016. Cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. Na Jižní Moravě si tuto cenu odnesla Strojírna Oslavany, která zakončila ziskem druhého titulu svůj úspěšný večer. „Strojírna je organizací s obrovským tahem na branku a orientací na strategii. Toto se promítá i v oblasti udržitelného podnikání. Strojírna jde příkladem firmám z regionu v oblasti inovací, investic do konkurenceschopnosti, péče o zaměstnance a rozvojem lokální ekonomiky a místní komunity. Škoda jen, že Strojírna o svých aktivitách nekomunikuje hrdě i navenek,“ zdůvodnil volbu Petr Janda z Vodafone Czech Republic.

„Jak u živnostníků, tak u firem vystupují do popředí obory, které jsou s Jihomoravským regionem spjaté. U menších podnikatelů to je zemědělství a výroba tradičních produktů, firmy se zase zaměřují na informační a moderní technologie, které jsou v dnešní době zejména pro Brno typické,“ zhodnotila krajské kolo členka poroty Kateřina Novotná z ČEZ ESCO.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2016, Česká spořitelna Živnostník roku 2016 i Vodafone Odpovědná firma roku 2016 se uskuteční 7. prosince na pražském Žofíně.

Vodafone Firma roku 2016 Jihomoravského kraje:

1. Strojírna Oslavany, spol. s.r.o. - výrobce a dodavatel hydraulických tlumičů (Oslavany)

2. Zlomek s.r.o. - výroba a montáž interiérových dveří a zárubní (Dolní Bojanovice)

3. Foreigners, s.r.o. - komplexní služby pro cizince (Brno)

Česká spořitelna Živnostník roku 2016 Jihomoravského kraje:

1. Magdalena Válková - nealkoholické nápoje a vinařství, regionální turistika (Strážovice)

2. Livia Knechtová - provozování soukromé školky a jesliček (Brno)

3. Ivana Šaleová - marketingové poradenství (Břeclav)

Vodafone Odpovědná firma roku 2016 Jihomoravského kraje:

Strojírna Oslavany, spol. s.r.o. - výrobce a dodavatel hydraulických tlumičů (Oslavany)