Jiří Kočárek: Auta pro nás nejsou perspektivou | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Jiří Kočárek: Auta pro nás nejsou perspektivou

Jiří Kočárek: Auta pro nás nejsou perspektivou

Společnost EcoGlass, která získala titul IBM Firma roku 2021 Libereckého kraje, se zabývá výrobou lisované optiky. Kde ji lze využít? Nejen o tom v rozhovoru se zakladatelem společnosti.
27. 09. 2021 | Firma roku

Název vaší firmy napovídá i nezasvěcenému, že máte něco společného se sklem…
Za třicet let jsme vystřídali těch profesí opravdu hodně. EcoGlass se jmenujeme od začátku, protože první činností byl vývoj a výzkum skel, která jsou ekologická a ekonomicky výhodná. Takže odtud název EcoGlass. A potom jsme zjistili, že vývoj nás neuživí, tak jsme začali i vyrábět a za třicet let se vystřídala spousta věcí. Postavili jsme si vlastní lisy, vlastní pece dle našeho návrhu.

Jak jste se k oboru dostal?
Já jsem sklo vystudoval na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Mojí spolužačkou byla manželka, která se mnou prakticky celou dobu pracuje. Pak jsem pracoval ve Výzkumném ústavu skla a bižuterie v Jablonci. Sklo vlastně dělám od vysoké školy pořád. Rozhodnutí nedělat bižuterii nebo lustry bylo udělané kvůli tomu, že tento trh byl  v době, kdy jsme před třiceti lety začínali, obsazený. Takže jsme si řekli, že musíme jít jiným směrem a šli jsme do lisované optiky.

Jaký je ten moment, kdy si člověk řekne, že začnu podnikat?
To nedovedu odpovědět, to prostě ve vás je. Vidíte výrobky, které třeba nikdo neumí nebo je nedokáže dostatečně ekonomicky výhodně dělat, a tak si říkáte, že musejí existovat způsoby, jak to dělat jde. Je to asi jako duše starého vývojáře a výzkumníka.

Pojďme na vaši současnou výrobu…
Vyrostli jsme na automobilových zakázkách, na čočkách do reflektorů, na zakázkách pro letiště, na skleněných prvcích pro runwaye, vzletové a přistávací dráhy. Dodnes runwaye vidíme jako perspektivní zaměření, ta auta už ne. Auta u nás dělala pětasedmdesát procent obratu, dneska dělají polovinu. Ale lisování optiky se ukazuje jako velmi zajímavá věc pro solární energetiku, protože když zapomeneme na ty ploché panely, které jsou na střechách a na polích, tak nové systémy pracují s optikou, s koncentrovaným světlem. V ohnisku koncentrace světla je optický prvek, který musí být ze skla, protože plastový by se roztavil. A to jsou věci, které my vyrábíme.

Předpokládám, že v případě letišť i solárních elektráren máte klienty nejen z České republiky…
Pokud máme klienty v České republice, tak jsou to stejně nadnárodní zahraniční firmy. My v podstatě dodáváme na světový trh. Těch výrob, jako máme my, není na světě moc. V České republice jsme sami, v Německu a Anglii je po jedné firmě, v Jižní Koreji je jedna nebo dvě firmy, Čínu neznám, tam jich bude asi více, ale prostě je nás málo. Obor je takový, že místo pro nás je.

V čem je z vašeho pohledu v dnešní době větší problém, ve vývoji nebo ve výrobě?
Tím, že jsme si navrhli naše výrobní zařízení sami, tak dokonale víme, jak funguje a dovedeme všechny lidi zaučit. Pro nás to nemusí být sklář, stačí, když je vyučený zámečník nebo elektrikář a má chuť do práce. My ho to prostě naučíme a je výborný, pracuje prostě dobře. Takže v tom problém není. Ten vývoj, technologie, tam nás ženou dopředu zákazníci, protože občas chtějí věc, kterou naše technologie neumí, tak ji musíme vyvinout.

Kolik musíte mít vývojářů? Předpokládám, že to všechno nevymýšlíte sám…
Úplně sám ne, ale protože jsem ve firmě od začátku, tak jsem toho hodně udělal, ale jsme tři čtyři lidi, kteří chodí s novými nápady. Ty pak diskutujeme a realizujeme, investuje se do vývoje, a pak to uděláme.

Jak je to se sklem? S výrobní surovinou?
Používáme skleněné tyče. Kupujeme je v drtivé většině v Preciose, to znamená, je to české sklo. Konec tyče se nahřeje, vloží se do formy, odlisuje se výrobek, a to je základ.

Jaké jsou vaše výhledy do budoucna?
Určitě bychom se rádi vyhnuli větší závislosti na autech. Tam určitě nevidíme velkou perspektivu, zůstáváme dál v dodávkách pro luxusní vozy, takže naše čočky končí v Rolls-Royce, Bentley, Porsche, Tesle, prostě v autech, kde ještě jsou schopni zaplatit skleněnou optiku. Rozvojový obor je obecně osvětlování, to znamená vysoce výkonné LED diody. Malé LED diody můžou mít plastovou optiku, protože to vydrží. Dneska ale máte LED diodu, která má 100 wattů, 400 wattů, tak tam už musí být sklo, protože to plast už nevydrží. A potom solární energetika, taková ta lepší, s vyšší účinností.

Pojďme něco říci o lidech a o tom, jak se vám podniká v tomto regionu?
My jsme rodinná firma. Nejen rodinná tím, že ji naše rodina vlastní, ale i tím, že u nás celé rodiny pracují. Vždy máme radost, když zaměstnanci přivedou dalšího člena rodiny, protože to je pro nás potvrzení, že to u nás není asi tak špatné. Jako rodinná firma se snažíme chovat navenek i uvnitř. V regionu se nám pracuje dobře, i když máme většinu klientů jinde. Ale jinak Liberecký kraj je rozhodně super, lidi tu mají zkušenost se sklem, státní správa tu je přívětivá. Bohužel, když potom jdu o úroveň výše nad ty kraje, tak tam je to tragédie.