Jiří Pačinek: Sklářský svět je vlastně malý | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Jiří Pačinek: Sklářský svět je vlastně malý

Jiří Pačinek: Sklářský svět je vlastně malý

Česká spořitelna Živnostník roku Libereckého kraje Jiří Pačinek nám v rozhovoru prozradil, že jeho ambicí nejsou jen kvalitní sklářské výrobky, ale do budoucna také vlastní design a návrhy.
25. 09. 2017 | Živnostník roku

Velmi jste zaujal porotu. Je vidět, že jste „srdcař“…

Moje pocity jsou neskutečný. Jsem hrozně rád. Snažím se a makám, moji lidé také, takže si to trošičku zasloužíme. Jsem na to hrdý.

Co vaše řemeslo obnáší?

My vyrábíme umělecké sklo. To znamená, že k nám jezdí umělci, výtvarníci, designéři. Čeští i ze světa, slavní i neslavní. Ti neslavní budou časem také slavní. Kdokoli přijde jiný, tak to rádi uděláme také. Podle návrhu kohokoli se to snažíme přenést z papíru na to sklo, aby vznikl nějaký objekt, socha, váza.

Jde o jednotlivé kusy, nebo celé série?

Děláme hodně pro firmy, které vyrábějí svítidla. Přijde designér, uděláme několik prvních prototypů, vybere se a schválí nejlepší, a pak jsou z toho velké objednávky a zakázky. Záleží také podle toho, do jaké země to jde.

Jak se o vás zájemci v zahraničí dozvědí?

On ten sklářský svět je vlastně malý. Ti, co se o to zajímají, tak nás lehce vyhledají. Hodně na doporučení druhých, čehož si hodně vážím.

Asi se nebudu mýlit, když si představím, že vaše práce je docela dřina…

To se teda fakt nemýlíte. Je to ohromná dřina, ale krásná dřina. Každý sklář má problémy, bolí ho ruce, ráno ale vstane, a jde zase pracovat. Je to nádherná práce, já bych neměnil v životě.

V kolika lidech pracujete, je to dostačující?

Je to dostačující. Podle narůstajících zakázek to citlivě rozšiřuji. Přijímám nejdříve skláře na zkušenou, posléze ho zaměstnám. Jsem vděčný, že práce je a že se to rozšiřuje.

Jaká je podle vás budoucnost sklářství?

Když se člověk zaměří na určitý styl a určitého zákazníka, tak je to dobré. Moje vize ale zůstává stejná. Chci vyrábět pro všechny, pro bohaté i chudé. Důležité je zabrat, nebát se toho. Zákazníci nás stále vyhledávají, takže to je pro mě znamení, že práci neděláme špatně.

Kam chcete svoji živnost posunout v nějakém střednědobém horizontu?

Cítím, že jsme dobří, že na to máme, takže si myslím, že by bylo dobře, aby se o nás vědělo ve světě. Ne jen jako o výrobcích, ale také o našich vlastních designech a návrzích. Sami zákazníci se mě ptají, proč nevystavuji. I vyhlašování Živnostníka roku ukázalo, že to má smysl. Příští rok chceme vystoupit na velké výstavě. Chceme tam jako malá firma ukázat, jaké zboží děláme my.