Jiří Rumler: Není to nic těžkého | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Jiří Rumler: Není to nic těžkého

Jiří Rumler: Není to nic těžkého

...to říká o stavění pecí pro termomechanické zkoušení pecí člověk, který se může nově pochlubit titulem MONETA Živnostník roku 2020 Plzeňského kraje. Pojďme na rozhovor.
06. 10. 2020 | Živnostník roku

Jak byste v jednoduchosti popsal vaši práci?
Začínal jsem tak, že jsem stavěl pece pro keramiky. Okolo roku 2005 jsem ale přišel na to, že to nebude mít dlouhého trvání. Tak jsem včas přesedlal na laboratorní výrobky, hlavně pro dentální laboratoře. Pak jsem se přihlásil do výběrového řízení na stavbu krípových pecí pro termomechanické zkoušení materiálů. A uspěl jsem. Postavil jsem dvě pece podle svých představ, odvezl jsem jim je, a pak jsem dostal objednávku na dvacet pecí. To bylo v roce 2005 a od té doby dělám nové pece a jejich údržbu.

Jak se staví taková pec?
Není to nic těžkého. Většinou se jedná o trubkovou pec, to znamená trubice ze žáruvzdorného materiálu, z korundu, a na tom je navinuté vinutí. A sleduje se ohřev, aby se v celém průřezu pece vytvořila homogenita tepelného pole, takže se ohřev dělá třízónově. Jsou tam tři cívky nad sebou a každá je řízená jinak, aby výsledná teplota v peci byla rovnoměrná.

Co se v pecích testuje?
Ve strojírenství, když konstruktéři vyvíjí nějaký výrobek, tak k tomu používají kovové materiály, různé slitiny, a normy jsou na to velmi přísné, takže materiály se musí důkladně zkoušet. Pevnost, dynamické zkoušky, statické zkoušky, těch zkoušek jsou až tisíce. Každý konstruktér si předepíše, co se musí vyzkoušet. V těch pecích se to zkouší, jsou to malinké vzorečky od několika centimetrů do několika decimetrů. Vzorečky se upínají do zkušebních strojů a pec, protože je trubková, sjede dolů, aby byl vzorek uprostřed. Jsou tam tahové, vibrační zkoušky a tak dále.

Jak dlouho trvá vyrobit takovou pec, jinými slovy, kolik jich jste schopen v návaznosti na poptávku vyrobit?
Většinou to mám tak, že pece, které se nejvíce používají, na ně už mám připravené polotovary a když přijde objednávka nové pece, tak už to jenom skládám dohromady. Kromě těch nových výrobků mojí vlastní konstrukce, dělám i údržbu. Ta je trošku náročnější, protože ve vývojových nebo zkušebních pracovištích pro strojírenství je hodně druhů pecí. A ty se snažím opravit a když na to nemáte náhradní díly, tak si to prostě musíte vymyslet.

Kde vaše pece jsou?
První můj zákazník byl sídlil na Borských Polích, dnes se jmenuje Element. Je to velký zákazník, kterému se ve třech lidech staráme o tři sta laboratorních pecí. Kromě toho, protože jsme si udělali poměrně dobré jméno, se staráme o bývalý škodovácký materiálový výzkum, potom už asi deset let dělám pro výzkumné centrum v Dobřanech. Tam dělám hlavně nové výrobky podle vlastní konstrukce. V roce 2009 byla první rozevírací pec pro ČVÚT Praha, pro ně jsem dělal tři takové pece. Nechci se chlubit, od té doby fungují pořád a nikdo nechce žádnou opravu.