Jiří Václavík: Uvádíme na trh stav pro 3D tkaniny | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Jiří Václavík: Uvádíme na trh stav pro 3D tkaniny

Jiří Václavík: Uvádíme na trh stav pro 3D tkaniny

Téměř sedmdesátiletá tradice, přizpůsobení se nejmodernějším požadavkům a technologiím, tým vývojářů a programátorů. Tady je rozhovor s Jiřím Václavíkem, vedoucím obchodního oddělení společnosti VÚTS, která získala titul Vodafone Firma roku 2019 Libereckého kraje.
26. 09. 2019 | Firma roku

VÚTS, zkratka, která spoustě lidí asi nic neřekne…
VÚTS, je to zkratka Výzkumný ústav textilních strojů a firma byla založena už v roce 1951. Takže za nedlouho oslavíme 70. výročí od vzniku. Tenkrát v Československu byl velmi silný textilní a sklářský průmysl právě tady v oblasti Libereckého kraje a byl zde takzvaný koncernový podnik Elitex, který vyráběl různé textilní technologie. A Výzkumný ústav textilních strojů byl tím, kdo vyvíjel jednotlivé technologie, které následně ve třinácti výrobních fabrikách po celém Československu zajišťovaly výrobu. Takže jsme od začátku výzkumně-vývojová firma, která vyvíjela stroje a textilní technologie. V tomhle směru se profilujeme dodnes a snažíme se v té tradici pokračovat.

Jaké jsou podmínky pro vaši práci dnes, kam se vývoj posunul?
Ty podmínky jsou opravdu náročné. Po revoluci textilní průmysl z Československa zmizel a my jsme se museli přeorientovat na další oblasti. Proto se dnes profilujeme jako výzkumně-vývojová společnost, která dělá vývoj a konstrukci pro zpracovatelský průmysl, takže už nejen pro textil, ale vyvíjíme zařízení a různé mechanismy a automatizaci pro gumárenský průmysl, tiskařský průmysl, potravinářský průmysl a zejména pro oblast automobilového průmyslu. Významná je také oblast výrobců obráběcích strojů, s nimiž spolupracujeme.

Jaký je poměr práce pro domov a pro zahraničí?
Za loňský rok je to zhruba 30 procent na export a ze 70ti procent se snažíme naše stroje a zařízení uplatnit u českých firem.

Máte v názvu slovo „výzkumný“. Co to v praxi znamená?
Přijde firma s tím, že potřebuje vyvinout nějakou novou technologii. Má nový výrobek a potřebuje ho nějakým způsobem vyrobit, udělat pro něj stroj, který mu výrobek smontuje. Přednese nám ideu a my mu navrhneme strojní zařízení, které na trhu není. Uděláme mechanickou konstrukci, elektrokonstrukci, programování a dodáváme kompletní výrobní technologii. Druhou motivací, a v dnešní době velmi zásadní, je nedostatek pracovníků. Takže typická úloha je zkonstruovat výrobní linku, kde dříve pracovalo dvacet pracovníků tak, aby byla rychlejší a pracovali u ní jen tři pracovníci. Zde nastupuje naše role, automatizace, robotizace a úspora pracovních sil.

Povězme také něco a vašich lidech. Jaké musí mít znalosti a zkušenosti?
To je naprosto zásadní otázka, protože je nás 200 lidí a většina z nich, asi 170 je odborně vzdělaných, to znamená, že mají vysokoškolské a vyšší vzdělání. Jsou to konstruktéři, programátoři, a takových lidí je na trhu kritický nedostatek a jsou velmi drazí. Je problém je nejen získat, ale i udržet. Ale díky tomu, že neděláme jen jeden výrobek a rozličnost strojů je velmi vysoká – jednou děláme pro sklářství, jednou pro automotive, jednou pro gumárenství, tak to je to, co zaměstnance baví. A to je také odborně velmi posouvá dopředu.

Každý stroj dotahujete až do úplné konstrukce, nebo jsou u vás i případy pouze vývojové, kdy výsledkem jsou například jen výkresy a zákazník už si to vyrobí sám?
Ano, funguje to oběma způsoby. Buď se zadává vývoj s tím, že firma má vlastní výrobní možnosti. Nebo je to od A až do Z s tím, že takový model firmy preferují, protože my jsme pak za ten stroj zodpovědní. Stroj funguje například na tři směny a musí držet parametry, nesmí zastavit výrobní linku. Jsme kompletně zodpovědní za provoz toho stroje, držíme servis.

Jakou jste měli například složitou nebo zajímavou zakázku?
Zase se budu držet naší tradiční oblasti, textilního průmyslu, kde máme dva důležité stroje, což je tkací stav, který tká perlinku. To jsou skelná vlákna, která se používají pod fasádu. Naším největším zákazníkem je Saint-Gobain v Litomyšli. Druhým, naprosto novým výrobkem, který uvádíme na trh, je tkací stav na tkaní 3D prostorových tkanin. Ty se využívají například na paddleboardy, nafukovací matrace nebo filtrační techniku, kde je potřeba prostorová tkanina. My umíme udělat velkou distanční tkaninu od deseti centimetrů do padesáti centimetrů. Stav na tkaní 3D tkanin jsme letos prezentovali na světové výstavě v Barceloně a již k nám jezdí zákazníci z celého světa. Například teď u nás byl technický ředitel z Decathlonu, který paddleboardy vyrábí, a chtěl by tkaninu z našich stavů.