Jiřina Rejentová: Paličkovanou krajku jsem povýšila na umění | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Jiřina Rejentová: Paličkovanou krajku jsem povýšila na umění

Jiřina Rejentová: Paličkovanou krajku jsem povýšila na umění

Vítězná živnostnice v Pardubickém kraji rozvinula tradiční řemeslo tak, že je skvěle uplatnitelné v 21. století. Pojďme na rozhovor...
24. 09. 2021 | Živnostník roku

Čemu se věnujete?
Věnuji se řemeslu ručně paličkovaná krajka.

To zní až snově…
Já jsem tento obor vystudovala, a pak jsem pracovala ve Vamberecké krajce. Pak jsem se stala živnostníkem a tu profesi dělám pětatřicet let. Je to  velmi krásné řemeslo, specializuji se na paličkované šperky. Specifická jsem v tom, že si vytvářím vlastní návrhy a i realizaci si dělám sama. Vytvářím i obrazovou krajku nebo oděvní krajku, spolupracuji s módní návrhářkou z našeho regionu, která mi vytvoří šaty a já je ozdobím krajkou. Pořádaly jsme spolu i některé módní přehlídky. Propaguji se ve světě, účastním se mezinárodních soutěží, kupříkladu v Japonsku, v Itálii. Vycestovala jsem se svou prací na velvyslanectví do Vídně, dokonce jsem dostala od Pardubického kraje možnost vycestovat do Číny na EXPO, kde jsem prezentovala Pardubický kraj ale i Českou republiku.

Krajka, to je věc, která souvisí s regionem, v němž vy působíte. Je to skutečně ještě tak, nebo jste spíše takovou výjimkou...
Je pravda, že jsem ten obor vystudovala a v současné době se paličkovaná krajka vyskytuje spíše formou kroužků a spolků, kde se krajkářky scházejí a učí se paličkovat. Ale tím, že já jsem to řemeslo vystudovala, tak jsem profesionál, dělám už pětatřicet let. Ctím tradiční řemeslo, ale snažím se krajku realizovat v moderním stylu, jelikož doba a klienti si to žádají, takže jim musím vyjít vstříc. Jsem schopná vytvořit klientovi návrh na přání ve svém ateliéru. Věnuji se i svatebním šperkům, přijede za mnou nevěsta, která si přiveze šaty a já jsem schopná jí vytvořit návrh, poskytnout jí různý materiál, aby si vybrala, korálky, příze, barevnost. Ty šperky, to je práce takřka filigránská. Opravdu musím klást důraz na preciznost a vypracování. Říká se o mně, že jsem paličkovanou krajku povýšila na umění. Klienti už moji práci poznají, že jsem specifická, originální, ojedinělá. To je vlastně to, co mě na tom baví.

Když se řekne šperk, to nemusí být věc úplně pro každého, myslím z hlediska finanční dostupnosti. Je to tak?
Samozřejmě. Ten paličkovaný šperk si musí najít svého klienta, nebo toho klienta to musí oslovit, není to pro každého. Ale kdo chce něco originálního a nevšedního, co nekoupíte v supermarketech nebo obchodních centrech, ale kdo chce ruční práci, tak od toho jsem tu já, abych vyhověla.

Viděl jsem na obrázku šperk do vlasů… Pojďme říci, co dalšího to může být?
Může to být cokoliv. Jak říkáte, šperk do vlasů, což je aktuálně trendy u nevěst. Můžou to být náhrdelníky, náramky, prsteny, krajka na oděv, což už je náročnější práce, jak časově i realizací. Dá se udělat cokoliv, kreativitě se meze nekladou.

Krajku si představím bílou… Je to tak, nebo existuje i nějaká barevnost?
Bílé nebo béžové odstíny se hodně používaly v tradiční krajce, v tradičním řemesle kdysi dávno. Tam se barevnost moc nepoužívala. Dnešní doba tomu ale chce jinak. Barvy jsou v kurzu, já s nimi velice pracuji, ale musím dávat pozor, aby se to nepřehouplo do nějakého kýče. A opět, říká se o mně, že jsem mistr barev, jelikož já barevnost dokážu sladil, aby byla vkusná, líbivá a aby to nebylo přehnané, ale na oko lahodné.

Máte něco, co byste chtěla do budoucna vytvořit nebo je to otázka okamžité inspirace a komunikaci s klientem?
Komunikace s klientem je samozřejmě důležitá, klientovi naslouchat, navnímat jeho požadavky. Kolikrát sedíme hodinu dvě v ateliéru, abych se dostala k tomu, jaké má přání a vyhověla mu, abych mu dokázala přání splnit na sto procent. Ale jinak si myslím, že každý tvůrce má takový svůj sen, ale já to nerada říkám dopředu, abych to nezakřikla. Nějaké sny mám, ale nechtěla bych je moc prozrazovat...