Josef Suska: Nemá smysl stavět další fabriky, je potřeba zkrášlovat ty stávající | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Josef Suska: Nemá smysl stavět další fabriky, je potřeba zkrášlovat ty stávající

Josef Suska: Nemá smysl stavět další fabriky, je potřeba zkrášlovat ty stávající

Společnost HOKAMI CZ je jednou z mála společností, která se primárně nestará o ekonomické zisky, ale svým působením se snaží dělat svět lepší. Má jeden z nejkrásnějších výrobních areálů v republice, vlastní bio chov a očekává obrat blížící se miliardě korun. S jednatelem společnosti Josefem Suskou jsme si sedli ihned potom, co byla jeho firma vyhlášena nejlepší v Libereckém kraji.
16. 09. 2016 | Firma roku Rozhovor

S čím dnes odcházíte domů?
Samozřejmě s cenou. (smích) Jsme tu poprvé a hned máme tu nejvyšší. Mám obrovskou radost. Je to šance na další propagaci firmy, prostor pro další růst a také pro šíření naší myšlenky.

Říkal jste, že na začátku byl vyhazov. Dnes by se dalo říct miliardový.
Dnes už si ani nedokáži představit, že by se někdo rozhodl živit výrobou elektroniky. Když jsme v  90. letech začínali, tak jste k podnikání potřeboval jednu ze tří věcí. Balík peněz, opravdu inovativní nápad či produkt, ale hlavně, potřeboval jste kopu štěstí. Troufám si říct, že dnes potřebujete kombinaci všeho.

Dnes jste s nadsázkou říkal, že jste konkurence kolegů zemědělců. Vysvětlete čtenářům jaká je vaše filosofie.
Konkurence byla, jak říkáte v nadsázce. My jsme primárně výrobci elektroniky. To, že se staráme o své okolí, je pouze přidané hodnota našeho podnikání, kterou však považuji za velmi důležitou. V areálu chováme ovce, kozy a snažíme se rozvíjet další bio chov a zemědělské aktivity

To vše na jednom místě?
Nebudu přehánět, když řeknu, že máme jeden z nejhezčích areálů u nás. Já jsem hrdý na to, že jsem Čech a moc mě mrzí, že když se koukám všude okolo sebe, vidím jen zaneřáděná pole a louky, betonové novostavby a nevkusné industriální krabice. Všem jde jen o to montovat a není tam žádná přidaná hodnota, o ničem to nevypovídá a našemu okolí to vůbec neprospívá. Nemá smysl stavět další fabriky, je potřeba zkrášlovat ty stávající. Naše firma investovala nemalé peníze na to, abychom se odlišili od ostatních, abychom svému okolí dali nějakou tvář. V areálu máme dokonce rybník. Myslím, že zákazník i zaměstnanec se v něm musí cítit dobře. Vypadá to u nás skoro jako v Silicon Valley. (úsměv)

Chystáte ještě nějaké rozšiřování?
Nově chystáme další čtyři budovy. Budou tam zubní ordinace, hygiena, jídelna, kavárna a další. Chceme nabídnout návštěvníkům a hlavně zaměstnancům takové podmínky, aby je práce u nás bavila a měli čas si v klidu sednout na oběd či na kávu. Když to řeknu hodně upřímně. Kapitalismus je vlastně vykořisťování, takže když se vás někdo zeptá, co celé dny děláte, měl byste říci, že vykořisťujete. (úsměv) A pokud máme jen minimální šanci tuto krutou pravdu změnit, uděláme to. Nehledíme jen na peníze, chceme dát něco navíc. Chceme držet krok s vyspělými zeměmi a postupem času, je doufejme, doženeme.

Podnikání se daří, ekologická filosofie se rozvíjí, je něco co vás v podnikání trápí či brzdí?
Jsou to především tři věci. Opravdu neuvěřitelná zdlouhavost procesů. Teď mluvím obecně, ať už jde o soudnictví, stavební úřady nebo další státní instituce. Z vlastní zkušenosti víme, že i absurdní spory mohou trvat až deset let. Pak se divíte, že někdo škodí, když ví, že se mu dlouho nic nestane. S tou zdlouhavostí souvisí i absurdita fungování státní správy. Třeba když jdete na stavební úřad, nemáte tam papír s dvaceti body, které když splníte, povolení dostanete. Ale jste celou dobu v moci úředníka, který občas sám neví, co vlastně může a co ne. Chápu, že je to s byrokracií složité, ale pokud se bavím s lidmi ze zemí, které by nám měly být inspirací, nikdo to co já nezažívá. Jeden příklad za všechny. Postavili jsme novou budovu a bylo nám sděleno, že musíme mít podél pozemku chodník. To jsem pochopil. Tak jsme postavili chodník. Jenže, včera nás přišel dopis, že za něj musíme zaplatit. Takže vám to shrnu. My jsme koupili pozemek, postavili na něm chodník a teď máme zaplatit za to, že jsme to celé udělali. No prostě parodie ne? (smích)

Abychom spolu skončili na pozitivnější notu. Cítíte nějaká specifika a výrazná pozitiva podnikání na Liberecku?
Nemyslím si, že je, co se týče byznysu Liberecko nějak specifické. Daří se sklářství, daří se strojírenství, ale to souvisí hlavně s historií regionu, stále je to vše hodně provázané. Pokud bych to měl ukázat na nás, tak my jsme začínali na zelené louce a už na začátku bylo okolo nás spoustu lidí, kteří se v elektronice vyznali, ať už to byli konstruktéři či montéři. Věřím tomu, že pokud bychom nyní zkusili spočítat, kolik lidí elektronický průmysl zaměstnává, bylo by to velmi zajímavé číslo. Takže by se dalo říct, že i naše odvětví má na Liberecku pevný základ. (úsměv)