Josef Suska, ředitel společnosti HOKAMI, která je držitelem loňského ocenění Vodafone Firma roku | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Josef Suska, ředitel společnosti HOKAMI, která je držitelem loňského ocenění Vodafone Firma roku

Josef Suska, ředitel společnosti HOKAMI, která je držitelem loňského ocenění Vodafone Firma roku

Josefa Susky jsme se zeptali, jak se jeho firmě od loňska daří.
28. 06. 2017

Kam se vaše podnikání od loňského vítězství v soutěži Vodafone Firma roku posunulo?

Myslím, že vítězství v této prestižní soutěži pomohlo utvrdit naše zákazníky v tom, že jsme firma, s kterou stojí za to spolupracovat. Osobně si myslím, že snad ještě více si našeho úspěchu váží  naši zahraniční zákazníci. Nákupní manažeři v zahraničních firmách často na meetincích před svými kolegy citují, že vybrali kdysi správně svého dodavatele a dále rozvíjí spolupráci.

Vaše elektronika pro řízení času byla ve vozítku Mars Curiosity. Dá se něco takového s trochou nadsázky řečeno překonat?

Určitě ano. Osobně mám radost z toho, že naše elektronika se čím dál tím víc uplatňuje v nemocnicích a lékařských přístrojích po celém světě a práce našich lidí tak pomáhá opravdu zlepšit život lidem po celém světě. Byl bych rád, kdyby tomu bylo ještě více.

Jaký potenciál má podle vás výroba elektroniky v Evropě? Asi hodně záleží na schopnosti prosadit se kvalitou…

Jsem přesvědčen, že elektronika z Evropy je tou nejlepší jakou může svět nabídnout. Díky industriální kultuře v mnoha evropských zemích je výkonost a efektivita na nejvyšší možné úrovni podobně jako automobilový průmysl.

Jak rychle se mění trh s vámi vyráběnou elektronikou? Musíte se umět flexibilně přizpůsobovat?

Trh se mění, mění se technologie, tedy jsou stále nutné investice. Naše investice za poslední 3-4 roky přesáhly 300 mil. Kč a myslíme si, že je to stále málo. Není však všechno jen ve strojním vybavení, ale také v příjemnosti práce – tedy v podmínkách pro zaměstnance.

Drtivá většina vaší produkce je určena na export. Do kterých zemí nejčastěji směřuje?

Evropa – snad všechny země, USA, Čína, Singapur.

Rozvíjíte své podnikání i v Polsku. Co vás na tamějším prostředí nejvíce překvapilo, v čem je největší rozdíl?

Polští kolegové a kolegyně nás Čechy mají obecně velmi rádi. Tedy s podnikáním v Polsku není žádný problém. Co mě překvapilo ?  Asi jen výkonost, čekal jsem, že bude nižší a bude déle trvat, než se 100% rozjedeme, ale jsem opravdu spokojen.

Jaký zážitek se vám osobně vybaví při vzpomínce na loňský ročník podnikatelských soutěží, kde jste dosáhl na metu nejvyšší?

Byl jsem trochu překvapen, že hodně z porotců bylo překvapeno z našeho prostého příběhu. Skoro bych řekl, že se obecně čekal  příběh jiný. Rád však říkám, že jsem se narodil na horách, na vesnici, přede dveřmi hnojník a okna na sever. A to asi byl důvod mého pocitu, že porota je překvapena.

Poslední dobou jsou vidět bytové i industriální projekty, které nevznikají na zelené louce, ale využívají původních staveb, architektury a místní „genuis loci“ je jim inspirací. To vás s vaším přístupem jistě těší…

Ano, sami se snažíme, aby okolí továrny bylo stejné jako ve Švýcarsku nebo Kalifornii, sami chceme, aby naši zaměstnanci, kolegové byli pyšni na to, že jsou z HOKAMI,  z Liberce, z Čech. Není to zadarmo a ne každý chce utratit peníze v nevratných investicích.  Přání, aby centra měst vypadala jako jinde ve světě, s kavárnami, zelenými oddychovými zónami, klidným bydlením je určitě významně lepší než představa vybydlených center větších měst.

Sponzorujete mistrovství České republiky v tenise. Jste sám tenista?

Ano sponzorujeme již zhruba 20 let a patříme mezi  největší sponzory. Tenis hraji jen se svým synem a jen velmi zřídka. Nesponzorujeme jen tenis, ale v minulosti také hokej. Důležité pro nás jsou „útraty“, které směřují dětem a  to zejména  handicapovaným. Vybudovali jsme zubní kliniku, která, věříme, významně posune úroveň péče v celém Liberci a okolí.