K podnikání jsem se dostala z nouze | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > K podnikání jsem se dostala z nouze

K podnikání jsem se dostala z nouze

Životní příběh Marie Mrňávkové, která se může pochlubit titulem MONETA Živnostník roku 2022 Libereckého kraje, na krajském kole dojal nejednoho člověka. Ale i takové situace mohou být startem pro podnikání i nové životní etapy...
26. 09. 2022 | Živnostník roku

Představte svou živnost?
Věnuji se navrhování a šití hraček pro miminka. Specifikem je autorská výšivka, kterou si sama navrhnu, vyrobím a dodám zákazníkům.

Pojďme říci, jak jste se k tomu dostala? Váš životní příběh…
K podnikání jsem se dostala v podstatě z nouze. Po narození čtvrté dcery jsem zůstala sama, propukla u mě nemoc, která vedla k postupné ztrátě sluchu. A to podnikání z domova bylo vlastně jediná možnost, jak se postarat o dcery.

Jak vypadají Vaše výrobky?
Hračky si sama navrhnu, jsou zdobené strojovou výšivkou, používám profesionální vyšívací stroj, mám k tomu speciální software. Hračky mám certifikované, takže je mohou používat i ty nejmenší děti a snažím se v hračkách realizovat svoje vlastní návrhy, svoji vlastní estetiku a udržovat v nich určitý vkus.

Děláte zakázkovou výrobu…
Vzhledem k tomu, že toho nejsem schopna vyprodukovat tolik, jako velká firma, tak se moje práce postupně vykrystalizovala v zakázkovou. To znamená, že na žádost zákazníka hračky označím vzkazem, vyšiji jméno, datum narození, porodní míry, vzkazy. Má to ohromný úspěch, protože pro ně ta hračka získává úplně jinou hodnotu. Děti, které ji dostanou, tak pro ně to je i vzpomínka na toho dárce.

K jakým příležitostem se takové hračky dávají?
Příležitosti jsou hlavně narození a křest dítěte. Já jsem k tomu přišla tak, že jsem sama potřebovala k jedné příležitosti křtu hračku a zjistila jsem, že nic takového není nebo jsou v takové výtvarné estetice, která mě byla cizí. Takže jsem si řekla, že si to budu navrhovat sama a ujalo se to. Velkým potěšením je, když se rodiče vracejí a zpětně si nechají vyšít hračku s věnováním pro dítě, které je už třeba dvouleté.

Odkud jsou Vaši zákazníci?
Z 90 % jsou z celé České republiky, protože mám vlastní e-shop. Ale objednávají třeba lidé i s tím, že hračku darují do zahraničí, takže spousta jich je v rámci Evropy a něco málo i za oceánem.

Z jakých materiálů pracujete?
Pracuji z certifikovaných materiálů, takže je to trošku omezenější. Pracuji z bavlněného plátna a minky, nic více se nesnažím, protože je to spojené s certifikačním procesem a ten je velmi nákladný. Mají to tak i ostatní výrobci, že nabídku točí v materiálech, které jsou certifikované.

Jaké jsou plány do budoucna?
Mně se práce hodně mění s tím, jak rostou moje dcery. I když to bude znít jako klišé, dcery jsou takovým kompasem, kudy moje práce jde. Já mám už tři dcery v pubertě, takže i ta práce se trošičku mění. Rozšířila jsem nabídku z miminkovských hraček na sady pro puberťáky. To má také moc hezkou odezvu. Takže já jsem sama zvědavá, kudy to půjde. Určitě se chci v oboru udržet, protože se mu věnuji už dlouho, samotná práce mě baví a pro děti mi přijde jako smysluplná.

Vnímáte nějaká specifika práce zde v Libereckém kraji?
Já to mám jednoduché v tom, že jaké si to udělám, takové to mám. Nejsem až moc závislá na okolí. Mým jediným omezením je to, že mám dvě ruce.

Neuvažujete tedy, že byste si pořídila nějaké spolupracovníky?
Já jsem občas měla brigádnické výpomoci, ale zjistila jsem, že dělám ráda sama. Tím, jak jsou dcery starší a můžu od nich odjet, tak jsem se vrátila také k lektorování. Učím šít a vyšívat.