Kamil Čermák: Partnerství v soutěži je vzájemnou inspirací | Firmaroku.cz
Aktuality > Kamil Čermák: Partnerství v soutěži je vzájemnou inspirací

Kamil Čermák: Partnerství v soutěži je vzájemnou inspirací

Skupina ČEZ je partnerem krajských kol již od začátku soutěže, se zákazníky z řad firem za ČEZ ale nově komunikuje ČEZ ESCO. Pro mnoho lidí může být tato zkratka neznámá. Proč ke změně došlo, jaké jsou aktuální energetické výzvy pro podnikatele a jaký potenciál vidí v podpoře malého a středního podnikání nám sdělil generální ředitel ČEZ ESCO, Kamil Čermák.
13. 09. 2016 | Krajská kola Partner

Co znamená a jaká je pozice ČEZ ESCO v rámci Skupiny ČEZ?
Pod ČEZ ESCO jsme ve Skupině ČEZ sjednotili odborníky, kteří se po všech stránkách starají o firemní zákazníky. Energetika se proměňuje a naše firma se proměňuje s ní. ČEZ už totiž dávno nedodává jen elektřinu nebo plyn. ESCO je anglická zkratka a znamená Energy Service Company, tedy společnost poskytující energetické služby toho nejširšího charakteru. Firemní zákazníci nyní požadují služby energetického managementu, projektování a instalace vlastních zdrojů energie nebo outsourcing jejich provozu. Hitem jsou také projekty komplexních úspor s neutrálním dopadem na cash flow. To vše umíme.

Proč projekt Firma roku a Živnostník roku podporujete? Co vám to přináší?
Podporovat podnikatele, kteří svou práci dělají poctivě, se zápalem a nadšením je pro nás ctí a baví nás to. Můžeme pozorovat a třeba se i inspirovat tím, jak to dělají ti nejlepší z nejlepších. Diskuse s finalisty krajských kol v nás také živí ten zdravý nadšenecký podnikatelský duch, kterého není nikdy dost. Jedná se často o firmy a živnostníky, kteří přinášejí prospěch nejen sobě, ale i svému okolí a regionu. Chytří a úspěšní podnikatelé promýšlejí do detailu každou součást svého byznysu, tedy i energetiku jejich provozu, kde můžeme poradit a pomoct.

Zmínil jste energetické úspory, jak si v této oblasti čeští podnikatelé stojí? Je zde velký potenciál ke snížení spotřeby?
Prostor k úsporám je tu veliký. A to nejen třeba u průmyslových budov, ale i u těch administrativních. Typickým příkladem je třeba to, že každý ví o možnosti zateplování, ale řada lidí netuší, že často nejde zdaleka o ten nejlepší způsob, jak uspořit z hlediska poměru cena/výsledek. U technologických opatření, jako jsou třeba instalace tepelných zdrojů s vyšší účinností nebo snížení ztrát v distribuci tepla a dalších kroků, je za stejné peníze možné dosáhnout výrazně vyšších úspor s kratší dobou návratnosti.

Na co podnikatelé při řešení svého energetického hospodářství nejčastěji zapomínají?
Obecně si podnikatelé často neuvědomují, že k citelným úsporám nejsou potřeba velké investice. Někdy stačí opravdu velmi málo a výsledek je obrovský. Odborný audit či energetické poradenství velmi rychle odhalí, jak moc se kde zbytečně plýtvá. Řadu investic lze následně provést bez vlivu na cashflow – díky takzvaným projektům EPC zákazník nemusí dát z vlastních peněz ani korunu a investice se splácí přímo z dosažených úspor. Tento způsob je v zahraničí běžný a stává se pomalu obvyklým i u nás. Jsem hrdý na to, že ČEZ ESCO je v tomto ohledu jedním z průkopníků.