Kamila Hejduková: Bez pracovníků u strojů nejste nic | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Kamila Hejduková: Bez pracovníků u strojů nejste nic

Kamila Hejduková: Bez pracovníků u strojů nejste nic

Spolumajitelka společnosti KOVOSREAL, která se může aktuálně pyšnit titulem IBM Firma roku 2021 Ústeckého kraje, je životní optimistkou a její důvěra v lidi, kteří ve firmě pracují, je takřka neskonalá...
14. 09. 2021 | Firma roku

Jaké jsou vaše první dojmy?
Za mě naprosto nečekané. Na druhou stranu jsem strašně vděčná, že ocenění získáme právě ve dvacátý rok fungování naší firmy, který oslavíme 5. prosince.

Při představování se na krajském kole jste mluvila o rodinné firmě. Pojďme popsat, jak to funguje…
Pro nás je podnikání a rodina, dá se říci, jedno a to samé. Společnost vede můj bratr, účetní do konce loňského roku byla naše maminka a firmu založil náš otec, který bohužel v roce 2021 zemřel. A tak, jak se snažíte v rodině, aby vám všechno fungovalo a berete to jako přirozené, nebo by to tak alespoň mělo být, tak úplně stejně to my s bratrem vnímáme ve firmě.

Čemu všemu se vaše firma věnuje?
Jsme tradiční český zpracovatel tenkých plechů. Našimi hlavními zákazníky jsou dnes převážně výrobci z chladírenského průmyslu. Pro představu vyrábíme polotovary a komponenty například do klimatizačních jednotek.

Jak taková výroba probíhá?
Naše společnost má tři výrobní jednotky. Kromě zpracování tenkých plechů je to dále prášková lakovna a vlastní nástrojářská výroba. To znamená, že jsme zakázková výroba a dle přání a požadavku zákazníka vytváříme vlastní výrobní program. Výrobek nejen vyrobíme, pro představu ohneme, vyděrujeme, svaříme, ale zároveň jsme schopni mu dát i povrchovou úpravu práškovými barvami, popřípadě jsme schopni si vyrobit speciální nástroj potřebný k našim výrobním strojům.

Jak se vám podniká v Ústeckém kraji?
Vzhledem k tomu, že firma od svého založení působí v Duchcově a my se nacházíme v areálu prvorepublikové továrny, tak jsme nikdy neuvažovali, že bychom odsud odešli. A naopak se snažíme v Duchcově celkově pozvednout život pro jeho obyvatele a nabízíme volná pracovní místa. V tom našem areálu se nám podniká hezky. Jsme tam spokojeni.

Hovořila jste hodně o vašich lidech…
Já sama jsem ve firmě dvanáctým rokem. Nastoupila jsem v momentě, kdy jsme věděli, že otec zemře. Bylo to tenkrát velice emotivní, ale rozhodli jsme se s bratrem firmu převzít a pokračovat opravdu s pokorou a s vděčností. Rozdělili jsme si práci. Bratr se zajímá, když to úplně zjednoduším, o čísla a o to, aby firma měla prostředky na to, co potřebuje. A já se zajímám zejména o lidi, protože jsem přesvědčena, že bez pracovníků u strojů nejste nic. Každý náš zaměstnanec se nedílnou součástí řetězce, na jehož konci má být spokojený zákazník. A tak se vrátím znovu k naší rodině. Chcete od lidí vědět úplně všechno a zajímají vás nejen po profesní stránce, ale i té osobní. Tvrdím a zastávám názor, že podle toho, jaký život žijete, ten osobní, tak, ať chcete nebo nechcete, se to prolíná do života pracovního. Takže se snažíme, abychom měli osobní kontakt.

O kolika lidech se dá říci, že o nich víte všechno, jinými slovy, kolik máte zaměstnanců?
Nás je asi devadesát. Samozřejmě, že to není tak, že bych chtěla vědět všechno, spíše se bavíme o tom, aby zaměstnanci měli v nás důvěru a věděli, že dveře jsou otevřené kdykoli se zaměstnanec dostane v životě na jakoukoli křižovatku. Neměla by to být jen práce. Snažíme se pomáhat.

Kam vaše produkty směřují?
Trh se samozřejmě změnil. Firma původně byla výrobcem hotových výrobků, pro představu to byly spisové skříně, kartotéky, šatní skříně. Poptávka se časem snížila, my jsme přešli ještě za otcova života k polotovarům, lépe řečeno ke kooperacím, a stali jsme se zakázkovou výrobou. Nabízíme své výrobní kapacity, takže je třeba technologie posouvat tak, abychom byli stále konkurenceschopní a mohli požadavky zákazníka uspokojit. V zahraničí, zejména v evropských zemích, jako je Německo, máme dlouholeté zákazníky. Vyrábíme pro největšího německého výrobce, firmu Festool, která vyrábí ruční nářadí. My pro ně vyrábíme komponenty. Export dnes tvoří asi dvacet procent.

Nedá mi to nezeptat se, jaké důsledky pro vás měl kovid?
Naštěstí se nám nestalo, že bychom museli zavřít. Kovidovou divnodobu, jak jsme si ji nazvali, jsme opravdu přečkali tak, že jsme každý den mohli chodit do práce a firma fungovala. Jsme za to velmi rádi a snažili jsme se zaměstnancům vytvořit mikrosvět, kde by zůstalo všechno při starém a v normálu. Věřili jsme, že to jednoho dne skončí a že se zase celý svět průmyslu roztočí a všechno bude fungovat dál.