Kancelář budoucnosti? Radost z kreativní práce pro lidi, rutinu zvládne inteligentní kancelářská technika, odpovídá Canon | Firmaroku.cz
Aktuality > Kancelář budoucnosti? Radost z kreativní práce pro lidi, rutinu zvládne inteligentní kancelářská technika, odpovídá Canon

Kancelář budoucnosti? Radost z kreativní práce pro lidi, rutinu zvládne inteligentní kancelářská technika, odpovídá Canon

Díky novým technologiím umožňujícím automatizaci procesů se do kanceláří budoucnosti vrátí tvůrčí lidé a budou spokojenější než dřív. Digitalizace a robotizace za ně vezme rutinní práce a kancelářská technika bude poslouchat na slovo či dotek. Tak vidí pracovní prostředí v roce 2037 přední čeští experti z různých oborů zapojení v projektu „Kancelář budoucnosti“. Partnerem projektu je společnost Canon, která využívá zkušenosti nasbírané od svého vzniku v roce 1937 a je už dnes průvodcem firem do digitálního světa. Projekt vyvrcholí 9. října konferencí v pražském DOXu, která představí vize kanceláře budoucnosti.

„Rychlé technologické pokroky v oblasti automatizace, internetu věcí a ovládání hlasem výrazně změní podobu kanceláří budoucnosti. Uvědomujeme si, jak dramatickým vývojem prochází propojování kanceláří s lidmi už dnes. Proto jsme se rozhodli ty, kteří tráví v kanceláři většinu týdne, změnami provést. Chceme jim pomoci, aby nové technologie a přístupy v mnoha oblastech kanceláře pozitivně ovlivnily kvalitu jejich života,“ vysvětluje Ladislav Paleček, generální ředitel společnosti Canon CZ.

Rutinní práce převezmou automatizované systémy, lidé budou kancelářskou techniku pouze programovat a řídit, především hlasem či gesty. Šanony a počítačové klávesnice zmizí ze stolů, komunikaci „na dálku“ obstará virtuální realita. Z kanceláří se stane příjemné prostředí s fitness centry, bary a odpočinkovými zónami, kam se budou zaměstnanci rádi vracet. Shodují se čeští experti z různých oborů v rámci projektu Kancelář budoucnosti.

„Lidé mohou mluvit rychlostí až čtyři sta slov za minutu, ale napsat jich zvládnou jen čtyřicet. Díky novým technologiím si už dnes umíme představit, že omezení v komunikaci se zařízeními v naší kanceláři budou postupně mizet,“ uvádí Ladislav Paleček ve svém komentáři. Rozpoznávání hlasu a hlasové ovládání počítače bude za dvacet let nejspíš převládajícím způsobem komunikace. „V open spacech se bude nejen telefonovat, ale taky neustále diskutovat s vlastními tablety,“ soudí analytik informačních a komunikačních médií Petr Koubský. Velkou změnu do kancelářské práce vnese virtuální realita. „Za dvacet let by mohla být základním režimem, v němž se budou uskutečňovat schůzky, jednání a telekonference,“ předkládá svoji vizi.

Unikátní konference už v říjnu
Ambicí projektu je přispět ke zmapování očekávaných trendů a změn v následujících dvou dekádách a nabídnout prostřednictvím think tanku vizi pracovního prostředí v roce 2037. Podobných vizionářských názorů expertů proto na stránce Kancelář budoucnosti postupně přibývá. Svůj pohled a vtip nabídnul už také kreslíř Štěpán Mareš nebo spisovatel sci-fi Ondřej Neff. Objeví se zde i další známá jména, jako je generální ředitel Microsoft ČR a SR Rudolf Urbánek nebo ekonom Lukáš Kovanda.

Celý projekt vyvrcholí 9. října 2018 odbornou konferencí v pražském Centru současného umění DOX. Zúčastní se jí generální ředitel Canon CZ Ladislav Paleček nebo manažerky z Microsoftu a logistické společnosti DB Schenker, ale svůj názor přidá také zástupce státu, Ondřej Neff nebo Štěpán Mareš. Konferencí provede opinion maker Miloš Čermák a hosté představí i praktické zkušenosti ze svých oborů se zapojením moderních technologií do chodu kanceláře. Rezervujte si své místo zdarma na konferenci zde.                              

Společnost Canon je partnerem projektu Kancelář budoucnosti, neboť se sama snaží přicházet na trh s novými způsoby, jak zlepšit podmínky pro každodenní kancelářskou práci. Je nejen globálním lídrem ve zpracování obrazu a tisku, ale firmám nabízí také inteligentní kancelářská řešení, jako jsou automatické vyřízení faktur, digitální podatelna nebo správa firemních dokumentů. Jaké služby budoucnosti může kancelářská technika Canon nabídnout už dnes, osobně představovali zástupci společnosti také v rámci letošních regionálních setkání podnikatelských soutěží Firma roku a Živnostník roku.