Karel Giebisch: Musel jsem sáhnout do zahraničí | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Karel Giebisch: Musel jsem sáhnout do zahraničí

Karel Giebisch: Musel jsem sáhnout do zahraničí

Je nevidomý a dělá masáže. A především podniká, popisuje, co je hendikepovaným v podnikání na překážku a snaží se to i pro ostatní odstraňovat.
07. 12. 2020 | Živnostník roku

Pojďme představit vaši živnost?
Moje činnost je rozsáhlá. Začalo to tím, že jsem si udělal masérský kurz, který jsem si ale udělal v úplně normální společnosti, která neměla s handicapovanými nic společného a udělal jsem si ho proto, abych dokázal zjistit, jak vlastně zdravá veřejnost vnímá osoby s hendikepem. Ukázalo se, že tento kurz byl skutečně plusový bod, neboť se ukázalo, že na poli vnímání osob s handicapem jsou lidé s postižením obrovský problém. Běžná veřejnost si nedovede představit, co lidé s hendikepem jsou schopni všechno dělat, a tak jsem zjistil, že masáže jsou parádním odrazovým můstkem k tomu, abych mohl změnit vnímání lidí s hendikepem a také podnikání lidí s hendikepem. A tak jsem začal řešit i různou digitalizaci, on-line objednávkový systém masáží, nabídku rezervací, věrnostní program, platby kartou. A do toho se mi přidalo ještě zpřístupňování různých služeb. Takže kromě masáží, od kterých se to všechno odrazilo, řeším způsoby, jak by lidé s hendikepem mohli podnikat v řadě dalších oblastech a já sám jdu vlastně příkladem.

Jaké jsou limity vaší práce jakožto maséra. Myslím i ve smyslu vlastního pohybu po místnosti?
Samozřejmě pracuji v prostorách, které znám. Nikdy jsem nechtěl pracovat v prostorách, o které bych se dělil s dalšími lidmi, protože musím mít věci na určitém místě. Takže jsem se musel zorientovat v tom prostoru, musel jsem si určit, kam si jednotlivé věci dám, a tam si je vždy najdu. Pokud mi někdo posune masážní olej nebo ubrousek, to pro mě může představovat problém si tu věc dohledat. Musím mít všechno rozmístěno na svém vlastním místě.

Kolik masáží za den zrealizujete?
Odmasíruji čtyři pět klientů denně s tím, že chci, aby masáž byla kvalitní a aby lidem pomohla. Takže to nepřeháním, nedávám si tam dvanáct lidí, ale maximálně pět lidí denně.

Zmiňoval jste ten on-line…
Já to uvedu na praktickém příkladu. Máte masáže, máte nějaký papírový diář, do kterého si píšete klienty, nebo máte hromadu papírových poukázek, musíte denně brát hromadu telefonů, kde se lidé objednávají a tomuhle jsem chtěl předejít, protože jsem na všechno sám. Veškerou administrativu si chci řešit sám, abych dokázal, že ten hendikep není při podnikání překážkou, a tak jsem narazil na kolegu, programátora, který se tohoto mého nápadu chytnul a vytvořil mi on-line rezervační systém, což propojil i s platební bránou, s generováním dárkových poukazů a podobně. Takže veškerá administrativa kolem masáží, ať už jde o objednávání, rezervací, platby a dárkové poukazy, tak prostě probíhají elektronicky on-line.

Ocenil byste nějakou pomoc ze strany veřejné správy?
Já jsem zjistil, že Česko není na osoby s hendikepem připraveno, takže já jsem třeba velice dlouho bojoval s tím, abych mohl řešit on-line fakturace, abych mohl provádět platby kartou přes platební terminál, protože žádná česká banka nemá platební terminál, který by byl ozvučený pro lidi se zrakovým postižením. Musel jsem sáhnout do zahraničí, musel jsem si pořídit platební terminál z Německa, kde na tohle mysleli. Tak si myslím, že by bylo skvělé, kdyby se začalo pohlížet na osoby s hendikepem tak, že i tito lidé chtějí podnikat a uzpůsobit jim prostředí. Protože abych mohl takhle podnikat, musel jsem všechno zdigitalizovat, což bylo poměrně drahé, musel jsem přesvědčit i nějaké firmy, aby uzpůsobily své systémy, bylo to velice náročné.

Kdo jsou vaši klienti?
Vedou ženy, je tam i několik mužů. Jsou to lidé z různých sfér, jsou to bankéři, úředníci, také lidé, kteří dělají v různých fabrikách a podobně.

Jaké provádíte typy masáží?
V současnosti mám ve svém portfoliu pět procedur. Dělám rekondiční a sportovní masáže, klasické masáže, lávové kameny, Breussovu masáž a spoušťové body, to je asi nejbolestivější masáž, ale nejpopulárnější je ta klasická, relaxační masáž, aby si lidé mohli odpočinout.

Nejbolestivější masáž, to zní poměrně…
Spoušťové body fungují na tom, že vy musíte vyhmátnout ty dané problémy, ta ztuhlá místa, která máte na těle a prostě je tlačíte tlakem a silou. Takže vyloženě tlačíte rukou a prsty na to dané zatuhlé místo a to je asi nejbolestivější, protože jak se to uvolňuje, tak je to opravdu cítit.