Každá moje dovolená souvisí s levandulí | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Každá moje dovolená souvisí s levandulí

Každá moje dovolená souvisí s levandulí

Simona Gӧrtlerová! To je letošní první krajský vítěz v kategorii Živnostník roku. Odborná porota ji svým rozhodnutím vyslala do celorepublikového finále jakožto zástupce Ústeckého kraje. O tom, čemu se věnuje, už podrobně v rozhovoru.
13. 09. 2022 | Živnostník roku

Čemu se věnujete?
Podnikám v oboru květinářství, floristiky. Pořádáme svatby, a hlavně provozuji levandulovou zahradu v obci Klapý.

Jak jste se k tomuto oboru dostala?
V roce 1991 založila podnikání naše maminka, ale pak z důvodu nemoci podnikání předala. Já ho zvelebuji od svých čtyřiadvaceti let až do dneška. Vytvořili jsme na pozemku, který mi darovala moje babička, levandulovou zahradu, ve které pěstujeme levandule, děláme tam zážitkové dny a dny otevřených dveří. Máme otevřeno celou sezónu, kdy kvete levandule a vyrábíme z ní produkty, které dále distribuujeme.

Když jste začínala, byla levandule už tak v módě, jako je tomu dnes?
Nebyla. Já jsem hlavně hledala produkt pro tu zahradu, protože to bylo speciální prostředí, velmi suché, a já jsem zvolila levanduli, protože ona je opravdu nenáročná rostlina. A dneska se dostává do popředí popularity, kdy je všude nedostatek vody, tak jí máte na každém kruhovém objezdu. Je to nenáročná rostlina, kterou zvládne pěstovat každý doma.

Jaké produkty z levandule vyrábíte?
Základní produkt je naše levandule lékařská odrůdy munstead. To je taková speciální anglická odrůda, ze které mi pečeme sušenky, děláme z ní čajové směsi, sirupy a všechno, co se užívá pro podporu zdraví. Druhý produkt je lavandin, to je francouzský kříženec, ze kterého se dělá kosmetika, balzámy na vlasy, krémy a další kosmetické produkty.

Předpokládám, že produkty jsou dostupné u vás, nebo i někde jinde?
Zatím je to speciální produkt naší zahrady, takže se dají koupit u nás. Ale už jsme založili e-shop, přes který se můžou produkty poslat samozřejmě všude.

Kdo do vaší levandulové zahrady jezdí?
Jsem úplně zděšená, ale teď už úplně celá republika, protože já jsem začala streamovat, nahrávat videa a používat sociální sítě. A úplně nezištně učím lidi, jak se o levanduli májí starat. A ti lidé to pak samozřejmě chtějí vidět naživo, a tak k nám jezdí. Letos jsme otevřeli opravdu plnou sezonu, to znamená od dubna až do října máme otevřeno.

Kolik vás navštíví lidí?
Za rok jsou to tisíce, které projdou naší zahradou. Ona není tak velká, ale má několik zákoutí, kde se dá posedět, občerstvit se a udělat si takový relax, protože levandule relaxuje.

Můžete se do budoucna ještě se zahradou rozšiřovat?
Teď už moc ne, my zvelebujeme ten prostor, který máme, protože je uprostřed obce, je ohraničený nemovitostmi, které jsou okolo. Ale mám ještě spoustu nápadů, zahrnující střechy a podobně.

Kam chcete živnost posunout do budoucna?
Pozemek je daný, ale ty nápady s levandulí jsou jiné. Já za levandulí cestuji po světě, abych přinesla spoustu nápadů i k nám. Každá moje dovolená souvisí s levandulí. Je ještě spousta nápadů využití do kuchyně, do kosmetiky i pro relax, protože lidé dnes rádi vyhledávají relaxační zóny, jezdí rádi někam, kde si odpočine jejich hlava a tělo.

Takže jezdíte na dovolené do Francie?
Už tam ani ne. Je to i v menších destinacích. Zajímavé je Bulharsko, Turecko, Chorvatsko je úžasná destinace na levanduli. Teď jsem byla třeba na Sicílii, která je také producentem určitého podílu levandule. A každá země dělá něco nového a jiného.

A v čem je například rozdíl mezi námi a zahraničím?
Levanduli dneska najdete s prominutím v každém pracím prášku, takže je to obrovský byznys. Oni levanduli pěstují opravdu průmyslově. Je na lánech, po nich se jezdí v kombajnech, zpracovává se to průmyslově a živí se tím opravdu velké farmářské rodiny. My jsme proti tomu miniaturní, ale máme nasázeno odrůdově. Já mám na zahradě přes třicet druhů levandulí, mám takzvané herbárium a zvu lidi, aby v době kvetení viděli, jak je levandule pestrá. To na obrovských lánech nepotkají, tam vidí lán jednolité levandule. U nás vidí pestrost a takhle jsem to chtěla.