Každý mýdlař na světě má svůj vlastní styl | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Každý mýdlař na světě má svůj vlastní styl

Každý mýdlař na světě má svůj vlastní styl

Barbora Mikulášová, MONETA Živnostník roku 2022 Jihočeského kraje, se věnuje výrobě mýdla a dalších produktů přírodní kosmetiky. Pojďme nahlédnout do tajů oboru...
29. 09. 2022 | Živnostník roku

Popište, prosím, svoji živnost?
Vyrábíme přírodní kosmetiku. Výroba je ruční a zaměřujeme se jednak na umělecká a designová mýdla, pak na pečující hypoalergenní kosmetiku a na speciální produkty pro sport a do náročných podmínek.

Jak jste se k tomu dostala? 
Byl to takový sled událostí, který náhodně vyústil v to, že jsem se začala zajímat o výrobu kosmetiky, mýdel, hodně mě to vtáhlo. Začala jsem původně sama, ale čím více se podnikání rozrůstalo, tím více mě to bavilo. Když jsem nabrala první zaměstnance, tak mě chytl ten správný drive a dnes se zabývám organizací, managementem, rozvojem. V tom vidím svoji parketu a to mě baví nejvíce.

Jaké jsou trendy ve Vašem oboru?
Trend přírodní kosmetiky je, myslím, v posledních letech obecný. Lidé se více zajímají o to, jaké produkty používají a přicházejí na to, že chtějí podporovat lokální tvorbu a výrobky z České republiky. My vyrábíme na trhu několik unikátních produktů, například do náročných podmínek, které jsou často minimalistické a víceúčelové a jsou pro segment zákazníků, který jinak příliš kosmetických výrobků na trhu nemá. Z ostatní kosmetiky vyrábíme hlavně neparfémované produkty pro všechny typy pleti, často nám i zákaznice samy říkají, o jaké produkty by stály a v neposlední řadě jsou to designová mýdla, se kterými jsem kdysi začínala jako jedna z prvních v České republice. To je naše taková specialita hlavně pro oko a jsme typičtí tím, že vyrábíme mýdla s uměleckým vzhledem, která kupují lidé jak pro sebe, protože jim dělají radost, tak pro své blízké jako dárky.

Jak si má laik takovou výrobu představit?
Výroba konkrétně designového mýdla, to je zajímavý proces. Mimochodem děláme i kurzy a exkurze do naší výrobny a většinou to všechny lidi baví. Je to proces, který kombinuje exaktnost a vědecký přístup, kdy spousta věcí musí být naprosto přesných, odměřených na setiny gramu a musíte přesně vědět složení receptur a proč a co a jak děláte, dodržet technologický postup. Je tam i faktor kreativity, kdy můžete v mýdle tvořit určité vzhledy bezpočtem různých technik a nějak se vyjádřit. Každý mýdlař na světě má svůj vlastní styl, kterým zdobí svá mýdla. A třetím faktorem je určitý adrenalin a schopnost se rychle rozhodovat, protože mýdlo si při výrobě dělá, dá se říci, co chce. Pokaždé se chová trochu jinak vzhledem k vlhkosti a variantám receptury. Není to žádné hraní, je to myšlení tady a teď, musíte se umět hodně rychle rozhodnout. Lijeme třeba osmikilové várky a když něco pokazíte, tak už to nejde opravit.

Mluvila jste o stylu. Jak byste charakterizovala ten Váš?
Můj styl charakterizuje určitá živelnost, abstraktní ornamenty a takový intuitivní, živelný styl, kdy vytváříme v mýdlech abstraktní obrazce.

Kde jsou Vaše produkty k dostání?
Prodáváme z největší části koncovým zákazníkům, jak přes náš e-shop, tak v malém obchůdku přímo v naší provozovně v Táboře. Jezdíme i na prodejní akce českých značek a dodáváme také velkoobchodně a do jiných e-shopů. Snažíme se expandovat i do Evropy a děláme také zakázkovou výrobu. Pokrýváme jakožto výrobci všechny segmenty, které výrobce může nabídnout a myslím, že je to tak ideální.