Ladislav Minčič: Hlasování ukázalo, že zadržování odpočtů DPH je reálný problém | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Ladislav Minčič: Hlasování ukázalo, že zadržování odpočtů DPH je reálný problém

Ladislav Minčič: Hlasování ukázalo, že zadržování odpočtů DPH je reálný problém

Letošní vítěznou absurditu nominovala Hospodářská komora ČR. Ředitele odboru legislativy, práv a analýz HK ČR Ladislava Minčiče jsme se zeptali na souvislosti a podrobnosti...
16. 05. 2018 | Příběhy úspěšných

Jste odborným garantem ankety Absurdita roku. Co obecně české podnikatele nejvíce trápí?

Momentálně je podle našich anket největší problém v nedostatku zaměstnanců. Stálicí však v tomto směru je regulatorní zátěž. Nepřehledné měnící se povinnosti.

Letos „zvítězilo“ zadržování odpočtu DPH. Co tomu říkáte?

Hlasování tak ukázalo, že zadržování odpočtů DPH je reálný problém. Absurdní je, že řádní podnikatelé odvádějí daň ze zboží a služeb vyprodukovaných z investic a dalších vstupů, za které vynaložili plnou cenu i s daní, fakticky tedy platí DPH dvakrát - dokud jim finanční úřad první část daně nevrátí. Nemáme nic proti snaze státu hledat a trestat podvodníky. Proč ale pykají řádní podnikatelé? Také je absurdní, když kvůli (domnělému) problému s desetitisícovou fakturou stát blokuje milionovou vratku. Stát sbírá z plošných hlášení tolik dat, že by měl na podvodníky lépe cílit a neutlačovat slušné plátce DPH. Kde je po letech slibů legislativní návrh řešící problém desetitisícových faktur? Kolik musí padnout firem, aby se ledy pohnuly?

V čem Hospodářská komora může podpořit (a podporuje) české podnikatele?

Bráníme podnikatele před regulatorní zátěží. Lobbujeme za jejich zájmy v legislativě, v různých vládních strategiích a koncepcích. Pomáháme se jim vypořádat s regulatorní zátěží - vydáváme příručky, poskytujeme různé služby jako certifikáty nebo asistenci při náboru zahraničních pracovníků. Pomáháme pronikat na nové zahraniční trhy.

V čem má podle vás malé a střední podnikání největší přínos pro českou ekonomiku?

Malé a střední je páteři naši ekonomiky. I velký byznys vyrostl z malého. Malé a střední podnikání zaměstnává nejvíc lidí, vytváří nejvíc přidané hodnoty. Bez subdodavatelů z řad malého a středního podnikání by se zhroutili i nadnárodní giganti.

Co vám nejvíce utkvělo v paměti z loňského ročníku Absurdity ?

Jde-li o minulý ročník Absurdity, potěšilo mě, že absurdita s lokálně omezeným vydáváním řidičských průkazu byla promptně odstraněna.