Lenka Břoušková: Začínala jsem doma ve sklepě | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Lenka Břoušková: Začínala jsem doma ve sklepě

Lenka Břoušková: Začínala jsem doma ve sklepě

Má prádelnu a čistírnu ve Vyškově. Oděvům věnuje veškerou péči, a to i takovým kouskům, které automatizované čistírny odmítají. Teď má ambici prosadit se i v Brně.
06. 10. 2017 | Živnostník roku

Představte na úvod svoji živnost…

Mám prádelnu. Peru pro hotely, penziony, ale také samozřejmě pro lidi, jako jste vy. A mám čistírnu oděvů, takže čistím oděvy, kabáty, obleky, svatební šaty, prostě cokoliv.

Začínala jste z ničeho. Jaké to bylo?

Začínala jsem opravdu úplně od píky. Začátky byly opravdu hodně těžké, protože v tom našem oboru potřebujeme hlavně stroje a já jsem je neměla. Měla jsem jednu pračku, kterou mi dala kamarádka, jinak jsem prádlo sušila na šňůře, v noci jsem si natáčela budík, abych mohla otáčet prádlo, protože nahoře to bylo na té šňůře suché, ale vespod stále mokré. Takže jsem to musela převrátit, abych to měla rovnoměrně vlhké na druhý den, abych to mohla vymandlovat. Začínala jsem doma ve sklepě a ze šatny jsme si pořídili mandlovnu. A protože to máme přes dvůr, musel ráno manžel se synem nosit koše s prádlem, které jsem přes noc vyprala, do té mandlovny, abych to mohla se svojí pětasedmdesátiletou maminkou vymandlovat.

Jak dlouho jste takhle pracovala?

Půl roku a musím říci, že když se přijeli podívat někteří kolegové z branže, tak mně říkali, to nedáš, jdi od toho. Ale já jsem si řekla, že to musím dokázat, už jsem nechtěla být někde podřízená. Chtěla jsem být sama svou paní. Za půl roku se objevily nějaké prostory ve Vyškově, ty jsem si pronajala a manžel mi je zrekonstruoval.

Jak ve svém oboru získáváte zákazníky?

Já musím říci, že jsem měla veliké štěstí. Když jsem se poprvé rozhodla, že pojedu sehnat zakázky, tak jsem se vrátila skutečně už se smlouvou od zákazníka. Byl to malý penzion, kterému peru dodnes. A mě to tak nakoplo, že jsem skutečně schopna sehnat zakázky a snad je i dobře udělat. Postupem času už jsem ani nemusela tolik vyjíždět. Lidé si to mezi sebou řekli a hlásili se sami.

Jaké služby jsou nejvíce žádány, co je vaše výhoda oproti konkurenci?

Protože jsme stále malá prádelna, ještě hodně věcí zpracováváme ručně. To neznamená, že žehlíme ložní prádlo žehličkou, to ne. Máme na to mandl. Ale tím, že to nedělají stroje, nejsou to automaty, tak my vidíme, co na tom prádle je. Pokud jsou tam skvrny, tak to dáváme zpět na přeprání. Pokud je prádlo nějak poškozené, jsme schopni to zákazníkovi vytřídit tak, aby se to už nedostalo zpátky na postel. Co se týká čištění oděvů, tak děláme také hodně ruční práce. A v dnešní době, kdy je hodně kombinací barev, různé ozdoby, tak jsou čistírny, které to odmítají, protože to v stroji nejde zpracovat.

Působíte jenom ve Vyškově?

Pereme v Prostějově, pereme v Kyjově, pereme v Blansku. Co se týká čistírny, tak čistíme jen ve Vyškově, ale rádi bychom se dostali do Brna. Takže teď momentálně hledáme obchodního partnera, který by pro nás oděvy sbíral. Už teď spousta zákazníků z Brna k nám zajíždí do Vyškova a nechává si u nás čistit oděvy, hlavně svatební šaty.