Libereckým živnostníkem roku je truhlář, který plánuje žít na gotické tvrzi | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Libereckým živnostníkem roku je truhlář, který plánuje žít na gotické tvrzi

Libereckým živnostníkem roku je truhlář, který plánuje žít na gotické tvrzi

24. 9. 2018, iHNed.cz

Na pódium krajského kola soutěže o živnostníka roku přišel Ladislav Sluka ve středověkém obleku a za pasem měl zastrčené jelení kopýtko. Chodí tak už téměř dvacet let - po ulici, na nákup, ke známým i na úřady. Vítěz soutěže vyhlášené HN v Libereckém kraji říká, že historií žije. "Na kopýtko jde pověsit nákupní taška, můžu si o něj opřít ruku nebo se natáhnout pro věci, kam ruka nedosáhne," vysvětluje devětatřicetiletý řemeslník, proč netradiční výzdobu nosí.

Do středověku se zamiloval už ve škole, když si prohlížel učebnice dějepisu a podle obrázků zkoušel ušít své první historické šaty. Po škole se chtěl stát kastelánem, ale když prováděl návštěvníky po hradech, nedokázal snášet, jak nezdvořile se chovají k památkám, a raději začal v roce 2004 restaurovat historický nábytek.

Začínal od nuly s několika kusy nářadí, v dílně trávil až 16 hodin denně včetně víkendů a svátků. "Když jsem v restaurování dosáhl určitého věhlasu, začal jsem s tím, co jsem chtěl dělat už od osmé třídy - s výrobou gotického nábytku," říká Sluka s tím, že první zákazníky nacházel mezi šermíři. Ti chtěli levné zboží, dělal jim proto nábytek na strojích, což ho moc nebavilo.

Výsledky v Libereckém kraji

Vodafone Firma roku 2018

* 1. Granát Turnov – výroba šperků s českými granáty (Turnov)

 * 2. Aktivit – strojírenská výroba (Nový Bor)

 * 3. Severochema Liberec – družstvo pro chemickou výrobu (Liberec)

Česká spořitelna Živnostník roku 2018

* 1. Ladislav Sluka – výroba gotického nábytku (Pěnčín)

 * 2. Iva Jirošová – malířství a dekorativní architektura (Jablonec nad Nisou)

 * 3. Jiří Haidl – historické sklo (Svojkov)

Poznámka: vítězové krajského kola postupují do celostátního finále, které bude 12. prosince na pražském Žofíně.

"Zjistil jsem, že mi největší radost dělá ruční práce, když třeba ručně hobluji a sám si míchám barvy podle středověkých receptur. Dá se říci, že jsem jediný na světě, což mě povzbuzuje v dalším experimentování," popisuje svůj přístup k práci Sluka.

Aby získal více zákazníků, kteří dokážou ocenit ruční práci, začal jezdit na historické akce, kde svoje dílo předvádí. Navázal kontakt s muzei a historickými budovami, jež potřebovaly oživit expozice. Slukův nábytek se objevil například v tišnovském klášteře, v muzeu v Jílovém u Prahy nebo na výstavě Koruna na dlani v Rožmberském paláci na Pražském hradě. Vedle odborníků začali mít o jeho práci zájem i lidé, kteří mají rádi historii a pořídí si domů kus středověkého nábytku.

Loni měl už tolik zakázek, že mohl přestat s restaurováním a výroba ho začala živit úplně. Pomocníky ale najmout neplánuje. "Těší mě, když si všechno udělám sám. Zákazníci musí chvíli počkat," odpovídá muž, jehož snem je žít na gotické tvrzi a celou si ji vybavit vlastním nábytkem.

Mezi firmami zvítězila v Libereckém kraji společnost Granát Turnov. Zajímavá je tím, že od roku 1953 funguje jako družstvo a její obor činnosti je hodně široký. Sahá od těžby granátů ve vlastním dole přes výrobu šperků až po prodej konečných výrobků v síti vlastních prodejen. Na všech těchto štacích zaměstnává firma 227 lidí, z nichž je nyní 180 členů družstva, tento status je možné získat až po deseti letech práce pro firmu.

"Kdo u nás pracuje 20 let a více, může při odchodu do důchodu získat jako podílník až statisícové částky," vysvětluje fungování družstva předseda představenstva Pavel Tvrzník. V budoucnu chce firma dělat nové výrobky, vedle šperků, jež tvoří až 95 procent produkce. Víc se chce zaměřit třeba na sklenice s malými granáty, těžítka a další dekorační předměty.