Libor Sloupenský: Je to taková trošku adrenalinová pochutina | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Libor Sloupenský: Je to taková trošku adrenalinová pochutina

Libor Sloupenský: Je to taková trošku adrenalinová pochutina

Sám o sobě mluví jako o "trošku šílenci", ale možná je to stravovací vizionář! Desetkrát energeticky méně náročný zdroj bílkovin než třeba z hovězího masa. Více v rozhovoru se spolumajitelem společnosti WormUP, IBM Firma roku 2021 Královéhradeckého kraje.

V čem podnikáte?
Vyrábíme křupavé červíky, to je potravina z hmyzu. Je to taková trošku adrenalinová pochutina, protože to jsou v té původní podobě usušení, nenamletí mouční červi. Lidi se při představě o červu často děsí. Představí si červa, který požírá, ani nebudu říkat co všechno, ale tohle je opravdu moučný červ, který celou dobu žije v obilovinách, vůbec nepije vodu, a k tomu se mu doplňuje mrkev, jablka, různá zelenina a ovoce.

Myslíte si, že adrenalin je jen při prvním ochutnání, nebo je v tom nějaký adrenalin i při dalších ochutnávkách?
Já si myslím, že je to vždycky příjemný zážitek. Máme hodně zákazníků, kteří to jedí u televize ve velkém a mají z toho prostě dobrý pocit. My ty reakce prostě milujeme. Lidi nám píší, jak je to skvělé, jak to mají rádi a že to každému nabízejí, je to hodně srdcovka.

Kdy vy jste poprvé jedl to, co dnes vyrábíte?
Já jsem trošku šílenec. Já jsem obecně hmyz jedl jako skutečně malé dítě. Vzpomínám si, že jsem jednou odloupl kůru, našel jsem tam kůrovce, a tak jsem ho snědl. Nebyl to úplně super zážitek, ale ta zvědavost je u mě velmi silná. Pokud jde o potemníka moučného, tak toho jsem ochutnal asi před pěti lety v Brně na takové zážitkové akci, kde dávali ochutnávat hmyz. Tam mě to opravdu zachutnalo. Ochutnal jsem tam i kobylky, sarančata, švába. Většina hmyzu je nějakým způsobem chutná. Šváb je trošku škrábavý v krku.

Jak daleká je cesta k tomu, kde jste dnes?
Mě to od začátku hodně vrtalo hlavou, dávalo mi to smysl po mnoha stránkách, ekologicky, z hlediska budoucnosti. Miluju se koukat do budoucnosti, co se s touhle planetou stane, tak to mi dávalo smysl. Ale pořád jsem si nebyl jistý, jestli to budu dělat já. Před třemi lety jsem se definitivně rozhodl, že tohle musím dělat, protože mi to dává smysl po všech stránkách mojí osobnosti . V jednu chvíli jsem si uvědomil, že mě to zacvaklo jako hodinový strojek. Všechno, co jsem ve svém životě dělal, byla přípravka na to, abych mohl dělat potraviny z hmyzu.

V jakém množství dnes produkujete?
Aktuálně zpracováváme 800 kilo měsíčně v živé váze. Ale už teď víme, že v téhle výrobě nepokryjeme Vánoce, protože Vánoce se prodávají ohromně. Nám se až zpětinásobí poptávka, protože je to skvělý dárek, vtipný a originální, ale ne každého potěší, ale to nevadí. Takže musíme posílit výrobu.

Pracujete společně s manželkou. Jak máte rozdělené role?
V základu je to o tom, že já mám na starosti výrobu a vývoj, žena má na starosti marketing a prodej obecně.

Kde všude si lidé mohou vaše výrobky koupit?
Naším zatím stále ještě nejsilnějším distribučním kanálem je vlastní e-shop. Velmi silné, před kovidem obzvláště, je, že jezdíme na obrovské množství festivalů. Jakmile je v České republice nějaký food festival, tak se tam snažíme být. Dáme lidem, kteří by na nás jinak nenarazili, mističky s červíkem, aby mohli ochutnat. Užijí si ten zážitek a pak se mohou rozhodnout, jestli koupí nebo nekoupí. Další cesty jsou různé velkoobchodní e-shopy.

Jaké příchutě nabízíte?
Jedná se tedy o sušenou larvu potemníka moučného, moučného červa, a k tomu se přidává pět různých kořenících variant. Nejzákladnější varianta je se solí, tam jsou jenom dvě procenta soli, pak je s chilli, s česnekem a s kari. Pak je slaná skořice, to je taková specialitka, na kterou jsem velmi hrdý. Chutná to velmi zajímavě.