Ludmila Jílková: Můj nejlepší zákazník je z Taiwanu | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Ludmila Jílková: Můj nejlepší zákazník je z Taiwanu

Ludmila Jílková: Můj nejlepší zákazník je z Taiwanu

Ludmila Jílková rašelině rozumí jako asi málokdo. Jak ji zpracovává a co z ní vyrábí, na to nám vítězná živnostnice Karlovarského kraje odpověděla hned po slavnostním vyhlášení.
27. 09. 2017 | Živnostník roku

V čem spočívá vaše podnikání?

Já teď pracuji pouze pro lázeňství. Dělám rašelinové zábaly, koupele a další věci a dodávám to lázním nebo masážním salonům. A pak jsem si vymyslela rašelinovou kosmetiku a tu prodávám tomu, kdo ji chce.

Pracujete s rašelinou už dlouho…

Pořád si musíte z té rašeliny vymýšlet něco nového. To nejde dělat jen jednu věc dokola. Takže vymyslíte jednu kosmetickou řadu, a pak si řeknete, že by byla dobrá ještě minerální řada, tak uděláte řadu z minerálky. Pořád si musíte dělat cestu, aby vás to bavilo.

Jak probíhá vlastní výroba?

Já dělám pouze rašelinové věci. Kosmetiku mi dělá společnost, ale já jsem výrobce, protože jsem to vymyslela a jsem garantem toho výrobku. Jinak já toho nedělám na tuny, abych si mohla postavit velkou výrobu, bylo by to velmi hloupé a nezodpovědné, protože to stojí spoustu peněz. Já sama zpracovávám pouze rašelinu. Tu nelze podle EU míchat s kosmetikou. Takže meleme, meleme a meleme.

Jsou na to nějaké speciální stroje?

No, to byl největší problém, než jsem vymyslela, jak na to. Pak jsem zjistila, že si musím koupit stroje na maso, protože se rašelina jako maso chová. Má vlákno. Pak jsem si koupila mlýnek na maso. Takže já pracuji jako v masném průmyslu.

Do rozšiřování výroby se příliš nehrnete…

To víte, že ne. Ve Varech teď chybí ruská klientela. Lázně jsou prázdné, takže to vás zasáhne. Musíte počkat, až se vrátí zase jiná klientela. Musíte znát tu střední cestu a nesmíte si moc vyskakovat.

Odkud jsou vaši zákazníci?

Mám zákazníky nejen z České republiky, ale i z Německa, ze Slovenska. Můj nejlepší zákazník je z Taiwanu, toho mám nejradši.

Jak se o vás dozvěděl?

Oni zjistili, že Taiwanci jsou všichni překyselení. Tak si přečetli o rašelině a zjistili, že Čechy, pokud jde o rašelinové lázně, jsou na velké výši, protože tady je tradice. Šli na českou ambasádu, tam navštívili nějakého pána a ten pán jim řekl, tady máte telefon a e-mail. Napište Ludmile Jílkové, ona vám všechno zařídí.

Jaké máte plány do budoucna?

Ráda bych ještě něco vymyslela. Já ještě hodně používám jíly, tak myslím, že to bude teď něco z jílů. Spolupracuji se Skalnou, kde se tady jíly těží. Přišla jsem na to, že třeba černý jíl je úžasná věc. Ten vyvážím třeba do Kanady a Ameriky. Takže mohl by to být nějaký zábal z jílu, jenom to musím ještě domakat.