Lukáš Horn: Bez našich plastů by spousta oborů nemohla fungovat | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Lukáš Horn: Bez našich plastů by spousta oborů nemohla fungovat

Lukáš Horn: Bez našich plastů by spousta oborů nemohla fungovat

Plasty, to ani zdaleka nejsou jen PET lahve a igelitové tašky. Své o tom může povídat člověk, který je v oboru bezmála čtvrtstoletí a jistě může možná trochu zbytečně jednostranný pohled korigovat. Pojďme si ho poslechnout.
02. 10. 2020

Plasty. To je široký pojem. Co si pod ním představit ve vašem případě?
My se zabýváme plasty, takovou tou pozitivní částí sortimentu plastů. Dneska jsou plasty brány často velmi negativně, ale nejedná se v našem případě o takové ty jednoúčelové plasty. Bez našich plastů by spousta oborů vůbec nemohla fungovat. My působíme ve čtyřech segmentech. Prvním segmentem je stavebnictví, kde naše výrobky může každý vidět například na transparentních protihlukových stěnách nebo na průmyslových budovách jako prosvětlovací prvky, bez kterých by se dnes žádná stavba průmyslového nebo sportovního areálu neobešla. Druhým segmentem je průmysl, to znamená stavba jednoúčelových strojů, konkrétně bezpečnostní krejtování, výroba různých části strojů. Třetím segmentem je automotive, kde se specializujeme na různé průhledné části, okna mezi nákladovým prostorem a posádkou, ktejtování kabin jeřábů, vysokozdvižných vozíků. Čtvrtým segmentem je design, takže třeba naší poslední realizací je zprávařský stůl na CNN Prima News.

Takže velké plasty. Na to tedy potřebujete velké stroje, velké prostory…
Tak, tak. My sídlíme v České republice na Smržovce, na Slovensku máme provozovnu v Ružomberoku. A přesně, jak říkáte, my potřebujeme hodně místa, takže disponujeme zhruba 7 000 metry čtverečními výrobních a skladovacích zastřešených prostor. Pak máme ještě spoustu venkovních prostor. A na Slovensku zhruba obdobné množství plochy, kde máme instalované obráběcí stroje a kde zpracováváme polotovary, které nakupujeme v rámci celé Evropy. Od Španělska, po Švédsko a dneska jsme se kvůli koronaviru dostali až do zemí bývalého Sovětského svazu, protože tam přišel koronavir trochu později, takže tam jsme úspěšně nakupovali transparentní plasty v době, když Evropa už byla dávno vykoupená.

Jak se vám podniká ve městě jako je Smržovka?
My jsme asi největší zaměstnavatel v našem regionu, máme bezmála sto zaměstnanců. Snažíme se být i odpovědným zaměstnavatelem, takže budujeme vztahy se samosprávou i různými sportovními spolky. Každý, kdo k nám přijede, tak ocení, že firma je v lokalitě, kam většina lidí z Prahy jezdí na dovolené a my v podstatě máme možnost v takovém prostředí trávit celý pracovní den. Z našich oken vidíme sjezdovky a nedaleko našeho areálu se pasou krávy.

Máte nové budovy nebo jste využili i staré objekty, kterých je v lokalitě dost?
První objekt, který jsme koupili, tak skutečně byl bývalý seník nějakého zkrachovalého zemědělského družstva, který jsme kompletně zrekonstruovali. Zbyl pouze skelet, podlahy, stěny, střechy, všechno jsme vyměnili. A pak můžu říci, že je skoro efektivnější stavět budovy nové, které si přesně naplánujete tak, jak potřebujete. Rekonstrukce je ekonomicky náročnější. Začali jsme rekonstrukcí a všechny ostatní budovy už jsme stavěli na zelené louce.

Jak vidíte budoucnost plastů jako člověk, který s nimi pracuje?
Spousta oborů bez plastových komponentů nemůže existovat a podle mého názoru to tak bude i do budoucna. Vývoj v oblasti plastů jde hrozně rychle dopředu. My jsme součástí toho vývoje a sledujeme všechny novinky, které se na trhu objevují. Rozhodně jsme firma, která 99,9 % zbytků, které z výroby vzniká, je vrací do výroby. Naší výrobou nezatěžujeme životní prostředí ani gramem plastů zbytečně. To je celá alfa a omega používání plastů. Jsou to materiály, které jsou vícenásobně použitelné, a proto je třeba je důsledně třídit. A pak pohled na plasty může být jiný. Pokud se jednorázové plasty vyhazují do moří a kolem silnic, tak chápu, že převažuje negativní dojem.

Jak vy osobně jste se dostal k plastům?
Já jsem původem ekonom a když jsem se zhruba před čtyřiadvaceti lety dostal do regionu, tehdy jsem ještě studoval vysokou školu, ale rozhodně jsem se nehodlal nechat zaměstnat, takže jsem potřeboval vymyslet nějaký byznys, kterým se budu zabývat. A samozřejmě trochu náhoda tomu chtěla, když jsem potkal mého tehdejšího společníka, s kterým jsme založili společnost, která se plasty začala zabývat. On už je dnes v důchodovém věku, takže už ve společnosti nepůsobí.

Srovnejme plasty před čtvrtstoletím a dnes…
Rozhodně v oblasti základních typů plastů se toho tolik nezměnilo, ale jsou různé povrchové úpravy, které v té době nebyly. Existuje spoustu nových aditiv a plnidel, kterými se plasty dají doplňovat tak, aby byly využitelné v nových oborech a segmentech trhu. A naše specializace je v tom, že se snažíme našim zákazníkům pro danou aplikaci vybrat ne to nejdražší, ale to nejvhodnější.