Marek Dvořák: Díky své práci se často potkávám s řadou úspěšných tuzemských živnostníků a podnikatelů napříč obory, regiony i generacemi | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Marek Dvořák: Díky své práci se často potkávám s řadou úspěšných tuzemských živnostníků a podnikatelů napříč obory, regiony i generacemi

Marek Dvořák: Díky své práci se často potkávám s řadou úspěšných tuzemských živnostníků a podnikatelů napříč obory, regiony i generacemi

Novým titulárním partnerem soutěže Živnostník roku je MONETA Money Bank. A tak jsme vyzpovídali jejího zástupce Marka Dvořáka, senior manažera divize pro živnostníky a malé firmy...

Jste od letoška novým titulárním partnerem soutěže Živnostník roku. Jak tuto soutěž vnímáte?
Živnostníka roku vnímáme především jako renomovanou, respektovanou a oblíbenou soutěž. A jelikož živnostníci jsou páteří české ekonomiky a my chceme být šampionem ve financování jejich potřeb, je více než logické, že jsme se stali jejím hrdým generálním partnerem. Prostřednictvím soutěže budeme moci nejúspěšnější živnostníky z celé České republiky ocenit a přiblížit široké veřejnosti. Tím jim pomůžeme v dalším růstu a stát se inspirací pro ostatní.

Co je podle Vás charakteristické pro živnostníky a podnikatele v České republice?
Díky své práci se často potkávám s řadou úspěšných tuzemských živnostníků a podnikatelů napříč obory, regiony i generacemi. Z mého pohledu je spojuje především jedna charakteristika, a to maximální orientace na zákazníka. Pro dosažení jeho dlouhodobé spokojenosti je dle mého soudu potřeba být především cílevědomý, vytrvalý, nápaditý, spolehlivý a férový, což jsou vlastnosti platné i v bankovnictví. Mám radost, že úspěšných příběhů máme kolem sebe čím dál víc a že je můžeme podporovat.

Jak jim v jejich podnikání můžete pomoci?
Jsme tradiční oporou českých živnostníků ve financování jejich potřeb. A z našich zkušeností víme, že živnostníci od banky očekávají především rychlou obsluhu, neboť v jejich případě více než jinde platí, že čas jsou peníze. Díky našim digitálním inovacím ušetří spoustu času, který by jinde při vyřizování svých financí trávili papírováním nebo chozením do kamenné pobočky. Například sjednat úvěr až do výše 500 000 Kč a s výhodným úrokem si živnostníci mohou kompletně online na stránkách www.monetazivnostnikum.cz, i když zatím nejsou našimi klienty. Nemusejí ani předkládat daňové přiznání. Stejně jednoduchý online proces na pár kliknutí máme pro kreditní kartu rovněž s limitem až 500 000 Kč. Je to jednoduché a zvládne to každý. Vedle toho ještě více posilujeme naši širokou síť osobních bankéřů pro živnostníky, jichž aktuálně máme 165. S nimi lze nejen vyřídit veškeré finanční záležitosti, ale také se poradit.

V posledních ročnících jsme se nejednou setkali s úspěšnými živnostníky, původem vysokoškoláky, kteří se po čase rozhodli pro řemeslo. Co tomuto trendu říkáte?
Vidím jako pozitivní věc, když člověk jde za hlasem svého srdce. Pokud například vystudovaného programátora láká práce se dřevem nebo cukrařina, proč by to nemohl dělat místo sezení za klávesnicí? Držím mu palce, aby udělal správné rozhodnutí a svůj profesní sen naplnil. 

Proč je podle Vás důležité také mediálně upozorňovat na schopné podnikatele?
Řada schopných podnikatelů se natolik soustředí na produkt, že leckdy opomíjí vlastní propagaci. Soutěž Živnostník roku je proto podle mne jeden z vhodných způsobů, jak prostřednictvím médií ukázat širší veřejnosti jejich příběh a jejich produkt, a tím jim pomoci k novým zákazníkům a kontaktům.

Co byste popřál letošním účastníkům podnikatelských soutěží?
Nejen účastníkům soutěží, ale i dalším poctivým živnostníkům přeji především hodně spokojených zákazníků.

V květnu se v rámci podnikatelských soutěží vyhlašuje populární anketa Absurdita roku. Co z Vaší zkušenosti podnikatele ve vztahu ke státní byrokracii nejvíce tíží?
V dnešní době lze přes obrazovku počítače či chytrého telefonu kdykoliv snadno nakoupit zboží a služby, sledovat filmy či se podělit o zážitky. Takové uživatelské pohodlí ve smyslu efektivity by podnikatelé jistě uvítali i na straně státní a veřejné správy. Jsem rád, že se v tomto blýská na lepší časy.