Marek Dvořák: Stále více z nás si uvědomuje, jaký respekt segmentu živnostníků náleží | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Marek Dvořák: Stále více z nás si uvědomuje, jaký respekt segmentu živnostníků náleží

Marek Dvořák: Stále více z nás si uvědomuje, jaký respekt segmentu živnostníků náleží

Na začátku nového ročníku podnikatelských soutěží jsme vyzpovídali zástupce titulárního partnera soutěže MONETA Živnostník roku Marka Dvořáka, který zastává funkci senior manažera divize pro živnostníky a malé firmy. Jaké jsou jeho osobní dojmy z loňského prvního ročníku v pozici titulárního partnera? Jak na něj soutěžící působili? Čtěte zde...
14. 05. 2020 | Živnostník roku

MONETA má za sebou první rok jakožto titulární partner soutěže Živnostník roku? Jaké jsou Vaše dojmy?
Jsem pyšný na to, že jsme partnerem této prestižní soutěže. Živnostníci a malé firmy jsou pro MONETA Money bank prioritou, a proto jsem za toto partnerství osobně velmi rád. Popularita této soutěže každoročně významně roste a je vidět, že stále více z nás si uvědomuje, jaký respekt tomuto segmentu náleží. Živnostníci jsou základem české ekonomiky, přesto v posledních týdnech vidíme, že se v případě ekonomické nestability může tento segment dostat opravdu rychle do velmi tíživé situace.

V loňském roce se mezi živnostníky doslova blýskly takové osobnosti jako kolář Augustin Krystyník nebo pekař Arnošt Obrusník. Pro všechny, kdo podnikatelské soutěže sledují, to budou nezapomenutelné osobnosti možná jednou pro vždy. Jak soutěžící zapůsobili na Vás?
Oba na mě zapůsobili velmi silně. Je obdivuhodný jejich entuziasmus a vytrvalost, se kterou svou živnost zvládají navzdory mnohým úskalím, která je po cestě potkala. Nebyli to však jen pan kolář Krystyník nebo pan pekař Obrusník, kteří na mě zapůsobili. Téměř všichni úspěšní živnostníci, které jsem měl možnost potkat, se během své cesty za snem dotkli pomyslného dna. Tato zkušenost je většinou zocelila a je hnacím motorem k jejich dnešnímu úspěchu.

Platí podle Vás, že řemeslo má zlaté dno?
To je velmi výstižné přísloví. Jeho význam však není jen v ekonomické prosperitě, ale je třeba ho chápat současně jako schopnost využít svého lidského kapitálu. Bylo vidět u živnostníků, že profit pro ně byl až sekundárním efektem. Nejvíc vždy vítězila láska k řemeslu a touha něčeho dosáhnout.

Proč by malí a střední podnikatelé měli uvažovat o spojení se společností MONETA?
Je to stejně jako u živnostníků, jde o zaujetí pro své řemeslo. My v živnostníky stoprocentně věříme, a to je naše výhoda. Prémiová obsluha, kterou jsme pro tento segment vybudovali, má mimořádně pozitivní zpětnou vazbu. Bankéři jsou klientovi partnerem v oblasti, která je klientům mnohdy cizí, ale zároveň je pro jejich podnikání nezbytná. Zpětná vazba od klientů je právě jeden ze zásadních zdrojů pro náš další rozvoj v oblasti bankovních produktů a procesů pro živnostníky.

Chystáte nějaké novinky, které by mohly živnostníky zaujmout, a to třeba také s ohledem na aktuální dění, které nás všechny obklopuje?
Ano, máme řadu věcí připravenou. Nacházíme se v období, kdy živnostníci potřebují pomoc nejvíc. I proto pro ně, stejně jako pro všechny naše klienty, máme hned několik opatření, která jim pomohou v této tíživé situaci. Máme automatizovaný proces pro odklad splátek. Klient si požádá přes webový formulář www.moneta.cz/odklad-splatek a my vše zprocesujeme. Následně jej informujeme formou SMS zprávy, že vše proběhlo řádně. Rád bych podotkl, že jsme v tomto velmi rychlí, dokážeme každou žádost administrovat do druhého dne od okamžiku podání. 

Také jsme se připojili do projektu COVID II, což je podpůrný program Ministerstva průmyslu a obchodu a Českomoravské záruční a rozvojové banky. Je určen na pomoc všem živnostníkům, kteří jsou dotčeni opatřením vlády souvisejícím s koronavirovou infekcí: jako banka v rámci tohoto programu poskytujeme až čtyřleté úvěry s vládními zárukami  s významnou dotací úroků.

To jsou naše současné novinky. Vedle toho stále pokračujeme v komplexním poradenství naší specializované pobočkové sítě s velmi silnou oporou v onlinových službách, kde dnes umíme většinu operací plně online. Chystáme ještě další novinky, ale o těch zatím nechci mluvit.

Právě odstartoval nový ročník podnikatelských soutěží. Proč by se podle Vás měli zájemci přihlásit?
Jsem přesvědčen, že každý živnostník by se měl do této soutěže přihlásit. Přestože jsou živnostníci a jejich obory velmi různorodé, všichni si zaslouží respekt a uznání. Velmi obdivuji jejich osobní odvahu postavit se na vlastní nohy a věřit ve svůj sen a sebe sama. Přestože živnostník nezačíná podnikat s cílem získávat ocenění, tak si zaslouží, aby se o své zkušenosti, úspěch i osobní příběh podělil s ostatními. Možná ten příběh bude tak silný, že se stane dalším živnostníkem roku.