Markéta Nováková: Všechno stroj nenahradí | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Markéta Nováková: Všechno stroj nenahradí

Markéta Nováková: Všechno stroj nenahradí

Rodinná živnost drží kamenické řemeslo a rozvíjí ho směrem k jeho moderním způsobům využití. A ty jsou skutečně široké. Pojďme na rozhovor...
27. 09. 2020 | Živnostník roku

Čemu se věnujete?
Zabýváme se zpracováním přírodního kamene. Vozíme kámen z téměř celého světa a na zakázku děláme veškeré výrobky z kamene, ať to jsou interiérové věci nebo do exteriérů. Vyrábíme od parapetů, schodů, přes kuchyňské desky, obklady koupelen, obklady k bazénům. Vše se řeže z desek různé tloušťky, a pak se z toho opracovává finální výrobek.

Jste zaměřeni jen na Jihočeský kraj?
Nejvíce samozřejmě na Jihočeský kraj, ale děláme i do Rakouska nebo Prahy a Středočeského kraje.

Jak se vám daří prosadit do Rakouska, i když z jihu Čech to samozřejmě není daleko…
Víceméně jsme už na takové cestě, že jsme do Rakouska dělali několik větších zakázek a ti lidé si to mezi sebou řeknou, a tak jsme se tam dostali. Máme dobré ohlasy a jezdí si k nám na doporučení dělat nové zakázky.

Jaké jsou trendy, co je mezi zákazníky oblíbené?
Trendy se mění. Dříve byl na vzestupu leštěný povrch kamene, teď se od lesku trošku upouští a povrchy jsou spíše patinované. Nejsou lesklé, ale matné.

Pracujete v rodině. Kolik vás na to je?
Můj otec v roce 1990 koupil živnost v privatizaci a v roce 1994 přišel manžel. Otec dříve opracovával pouze teraso, pouze umělý kámen. Když přišel manžel, tak se začal zajímat o zpracování přírodních žul a od té doby se od umělého upustilo a zpracovává se jenom přírodní kámen.

A kolik máte lidí?
V současné době jsme čtyři. Práce kameníka není pochopitelně jednoduchá. Ani zaměření, protože kameníků je hrozně málo. Většinou to dělají synové kameníků, takže sehnat odbornou sílu do kamenictví, je problém. Ale snažíme se, zvládáme to, částečně nahrazujeme pracovní sílu novými, moderními stroji.

Do jaké míry je to dnes práce strojů?
Dnes existují moderní CNC stroje, zároveň jsou ale disciplíny, které vyžadují ruční opracování. Všechno stroj nenahradí, detail žádný stroj nevtiskne. Když jde štokování nebo pemrlování, tak si to vyžaduje čistě manuální sílu a zručnost člověka, který kámen opracovává. Stroje samozřejmě jsou velký pomocník, ale i sebelepší CNC stroj je pořád jenom stroj. Tomu je jedno, jestli opracovává kámen nebo dřevo, je to o tuhosti materiálu, ale vdechnout tomu kameni život a přetvořit ho v nějaký výrobek, je vždy nedílná součást našeho řemesla.

Odkud kámen získáváte?
České žuly to jsou minimálně. Většinou se vozí žuly z téměř celého světa, z Indie, Brazílie. Významným distributorem je i Itálie, kde dochází většinou k opracování, žuly se tam většinou nenacházejí. Tam jsou spíše travertiny a mramory.

Kam byste chtěli ve střednědobém horizontu směřovat?
Naším cílem je udržet řemeslo. Vychovávat si, pokud nám to umožní pracovní trh, nové zaměstnance, dbát na kvalitu výroby a nabízet zákazníkům stále nové povrchy, opracování a výrobky, protože technologie se mění a jdou poměrně dopředu. To, co nešlo z kamene vyrobit před deseti dvaceti lety, dneska jde. Lze nabídnout materiály, které dříve neměly soudržnost, dnes technologie umožní kámen připravit pro další zpracování, ať jsou to už velkoformátové obklady nebo kuchyňské desky.