Martin Perlík: Projektování staveb máme v rodině. Přes rekonstrukce jsem se dostal až k posuzování domů. Nechci, aby lidé kupovali zajíce v pytli | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Martin Perlík: Projektování staveb máme v rodině. Přes rekonstrukce jsem se dostal až k posuzování domů. Nechci, aby lidé kupovali zajíce v pytli

Martin Perlík: Projektování staveb máme v rodině. Přes rekonstrukce jsem se dostal až k posuzování domů. Nechci, aby lidé kupovali zajíce v pytli

Už od střední školy pomáhal Martin Perlík svému otci a jeho kolegům při práci na projektech nejrůznějších staveb. Hnán touhou po svobodném podnikání a celoživotním vztahem k projektování se v roce 2003 rozhodl podnikat na vlastní pěst. Nyní se stal nejlepším pražským živnostníkem roku a my jsme si s ním popovídali nejen o jeho podnikání, ale také o filosofii, která do oboru rekonstrukcí a staveb přinesla přidanou hodnotu pro laickou veřejnost.
09. 11. 2016 | Živnostník roku Rozhovor

Za vaším podnikáním stojí rodinná tradice, že?
Ano, stavařinu máme v rodině. Otec je projektantem od 80. let a já jsem byl v tom prostředí od mala vychováván. Pomáhal jsem a přes brigády a studium střední stavební školy jsem se přesunul do stejné pracovní pozice a teď dokonce nastal posun. Protože jak pro mě byl nejdříve obrovským vzorem, tak se pozice postupem času vyrovnávaly a jelikož je otec na hranici důchodu, přebírám pomalu celé know-how našeho podnikání já. Sice rozhoduji, kam se bude naše podnikání ubírat, ale otec je stále se mnou. Doplňujeme se, spolupracujeme, dokonce máme stejné webové stránky.

S jakým záměrem jste do tohoto oboru šel?
Úplně původně jsem chtěl dělat prakticky všechno. Projektoval jsem garáže, domy, rekonstruoval jsem, ale ještě před vlastním podnikáním jsem byl hodně aktivní v hnutí Brontosaurus, kde jsme rekonstruovali hrady, zámky a další památky a různé chráněné oblasti. Abyste si nemyslel, nebylo to formou žádných protestů nebo tak, jak se někomu může zdát. My jsme se o ty budovy reálně starali a mě to opravdu moc bavilo.

Takže poté se zrodil nápad zaměřit se na rekonstrukce?
Vyvíjelo se to a krystalizovalo to. O hrady a zámky se už stará hodně lidí, a tak jsem si říkal, že bych mohl některé poznatky přenést na rodinné domy. Mým ideálem je, aby domy, které stojí, nechátraly a bydlelo se v nich. Každý takový dům, který najde nové využití, totiž znamená, že někde leží kus pole nebo louky, který není třeba zastavět, a nám zůstane zachovaný kousek přírody.

A kromě samotné rekonstrukce jste se vrhnul i na posuzování stavu domů.
Ano, zjišťuji v jakém je dům stavu a co se s ním vůbec dá dělat. Často se mi totiž stávalo, že za mnou chodili zákazníci, kteří koupili dům a najednou zjistili, že nemají peníze na opravu problémů, o kterých do té doby nevěděli. To už je ale většinou pozdě, nejdůležitější je všechno tohle zjistit ještě před koupí. Myšlenka je nabídnout službu ještě před tím, než dáte miliony za něco, co vás pak vytrestá. Koupě, stavba či rekonstrukce domu je totiž pro většinu lidí největší investicí v jejich životě. Často se tím lidé zadluží a já jim chtěl pomoci. Po pár zkušenostech jsem se do toho položil naplno a vyvinul jsem službu, která to zachytí ještě před samotným nákupem.

Takže první fáze je tou nejdůležitější?
Ano, nechci, aby lidé kupovali zajíce v pytli, proto jim nabízím své služby ještě předtím, než starší dům koupí. Zde řešíme nejen technický stav domu, ale i to, zda je jeho rekonstrukce ve finančních možnostech budoucích majitelů.

Jaká je vaše zákaznická strategie?
Zákazníky oslovuji hlavně čtivě napsanými stavařskými texty, které pochopí i laik. Dříve jsem projektoval pro realizační firmy, ale daleko více mě baví pracovat přímo s majiteli domů. Pro ty je nejdůležitější, aby se jim v domě dobře bydlelo, a tak si mých rad více váží.

Máte ve svém portfoliu nějakou zásadní novinku?
Hlavní novinkou posledního roku je unikátní seminář, kde vysvětluji účastníkům na příkladech skutečně realizovaných staveb, co je při rekonstrukci čeká.

Máte nějaký projekt, který vám utkvěl hluboko v srdci?
U mě je to trochu jinak. Přemýšlel jsem o tom, co mě na mé práci baví nejvíce a co mě motivuje jít stále dál a nejsou to hlavně ty stavby. Je to celý ten proces, který když dobře dopadne, vždy mě zahřeje a nabudí do další práce. Nejdůležitější složkou je dnes asi opravdu ta osvětová činnost. Dokonce jsem o vybírání domu napsal knížku. Pomáhá lidem při vybírání domu a zatím jsou na ni jen kladné ohlasy.

Takže jde hlavně o ten proces?
Ano, přesně tak. Nejdůležitější je to předávání zkušeností.

Plánujete do budoucna nějaké rozšíření?
To se uvidí. Zatím jsem to zkoušel u té stavební části, ale doposud jsem nenašel nikoho, s kým by se mi tak dobře spolupracovalo, abych ho naplno zapojil. Nespěchám. Stále mám celkem malý počet zakázek, takže to v rodině zvládáme. Třeba se to ale časem rozvine. Na tuhle stránku byznysu netlačím.

A jaká je nejbližší budoucnost?
Aktuálně píši druhou knížku, která má pracovní název „Jak vybrat dům“. Měla by vyjít na podzim příštího roku. Moc dalších plánů nemám. Psaní knížky je dosti náročné. Jakmile člověk začne, musí ji dopsat a pak až řešit něco jiného. Takže uvidíme co čas i knížka přinese.