Martin Rak: Název piana na klíč vystihuje podstatu mé živnosti | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Martin Rak: Název piana na klíč vystihuje podstatu mé živnosti

Martin Rak: Název piana na klíč vystihuje podstatu mé živnosti

Vyučil se klavírníkem a dnes renovuje piana od A až do Z. Tady je rozhovor s Martinem Rakem, držitelem titulu MONETA Živnostník roku 2019 Královéhradeckého kraje.
23. 09. 2019 | Živnostník roku

Vaší živností jsou piana na klíč. Co všechno to zahrnuje?
Název piana na klíč vystihuje podstatu mé živnosti. Nejde jen o to naladit piano, ale jde o komplexní přístup k zákazníkovi a o to vytvořit mu nástroj přímo na míru. Se zákazníkem nejdříve komunikuji, pro koho ten nástroj je, kde bude umístěn, jakou bude mít barvu, jak je zdatný hráč, jaký má finanční rozpočet. A podle toho vybíráme nástroj a přesně ho připravíme podle požadavků.

Jak jste se k živnosti dostal?
Hrál jsem vrcholový hokej za Hradec Králové a vyučil jsem se pro PETROF, protože tam dělal můj táta a moje sestra. V mých osmnácti jsem změnil svůj životní styl a zůstal jsem u profese v PETROFu, kde jsem byl pět let, potom jsem šel do konkurence do firmy Bohemia, abych se vzdělával. Pak jsem šel do soukroma.

Jak sháníte zakázky, jak se na vás mohou lidé obracet?
V dnešní době, v podstatě po deseti letech, si lidé předávají kontakt mezi sebou. A když jsem začínat, tak to bylo složitější, protože mě nikdo neznal, takže jsem musel jednoduše vyrobit svůj nástroj, a pak se ho snažit prodat. V dnešní době už je to o jménu, kdy se na mě lidé obracejí na doporučení.

Vezměme případ, kdy od vás chce zákazník opravit piano, které je ve velmi špatném stavu. Co všechno vaše práce obnáší?
Vždy se snažím se zákazníkem probrat cenu nástroje, jestli to má vůbec smysl. Sdělím mu, jaká je výkupní cena, potom cenu opravy a jaká bude cena po opravě. A je na něm, jestli se mu to vyplatí nebo ne. Je jediný případ, kdy opravuji i v případě, že se to nevyplatí, a to jsou citové vazby. Když na tom lidé trvají, je to například nástroj po rodičích, tak potom se to snažím udělat tak, abychom se vešli do nějakých rozumných peněz, ale upozorňuji je na to, že to nemusí mít ten finanční efekt.

Máte zákazníky jen v rámci Pardubického kraje nebo i dále?
Mám zákazníky po celé České republice.

Pracujete sám nebo máte někoho na výpomoc?
Pracuji sám. Na výpomoc mám pouze kolegy na stěhování.

Jsou v takové živnosti, jako je rekonstrukce pian, nějaké novinky, nebo je to věc, která funguje stejně desítky, možná stovky let?
Paradoxně ty novinky se objevují. Jsou to různé typy materiálů, inovace jsou v mechanikách. Bohužel se dost často projevuje to, že stará technologie je kolikrát mnohem funkčnější a trvanlivější než inovace. Ale inovace jsou, používají se novodobější laky, které jsou trvanlivé. A je pak zase na dohodě, jestli šelak nebo polyuretan. Samozřejmě, když je to nástroj z 19. století, tak určitě politura, pokud jsou to novodobější nástroje, tak polyuretany. Je to o šetrnosti k danému typu nástroje.

Jaký nejcennější nástroj jste měl možnost opravovat?
Bylo to asi koncertní křídlo Bössendorfer.

Co všechno se dá na pianu opravit?
Existují dva termíny, a to je generální oprava a repas. Generální oprava znamená, že se konkrétní starý kus vymění za nový. A repas je, že se starý kus zrenovuje tak, aby byl funkční, ale zůstává původní. Rekonstruovat lze dřevěné části, mechaniku, lak a ještě se do toho započítává celý ozvučník, což znamená kolíky, struny a někdy se vyměňuje i količník. Litinové rámy se přestříkají, ty se nemění, to je konstrukční výrobek přesně identický na jednotlivý nástroj a bylo by velmi komplikované to měnit.