Mezi živnostníky na jihu Čech zaujalo zpracování kamene, mezi firmami s přehledem zvítězilo upravování aut pro tělesně postižené | Firmaroku.cz
Tiskové zprávy > Mezi živnostníky na jihu Čech zaujalo zpracování kamene, mezi firmami s přehledem zvítězilo upravování aut pro tělesně postižené

Mezi živnostníky na jihu Čech zaujalo zpracování kamene, mezi firmami s přehledem zvítězilo upravování aut pro tělesně postižené

V Jihočeském kraji získala titul Vodafone Firma roku 2020 společnost API CZ, která upravuje vozidla pro tělesně postižené. Titul MONETA Živnostník roku 2020 Jihočeského kraje vybojovala Markéta Nováková opracovávající přírodní kámen.

Důvodem začít podnikat bylo pro vítěznou Markétu Novákovou pokračování v rodinné tradici, kdy chtěla živnost obohatit o nové, moderní prvky. „Postupem času jsme začali k terasu opracovávat i přírodní kámen a v současné době vyrábíme veškeré výrobky z přírodního kamene, mramoru, pískovce a dalších,“ říká Markéta Nováková. Odlišuje se přístupem k zákazníkům i celkovou prací. Zákazníkům se vždy snaží vyhovět do co nejmenšího detailu tak, aby odvedená práce byla precizní a zároveň podle představ zákazníků. Záběr je široký, proto se snaží i komunikací vytvořit takovou formou, která osloví všechny potenciální klienty. V dnešní době využívá sociální sítě, internetové stránky a různé druhy tisků. Za největší úspěch považuje proniknutí na rakouský trh.

„Velmi obdivuji její práci s tak tvrdým materiálem, jako je třeba žula. Líbí se mi, že se jedná o menší rodinnou živnost, kde se zaměřují na detail a moderní techniky zpracování pro celé spektrum klientely,“ okomentoval vítěze porotce Jakub Svatek z MONETA Money Bank.

Druhé místo získala umělecká sklářka Blanka Musílková. Třetí příčku obsadila Dagmar Marková, která se věnuje ručním zakázkovým oděvním i neoděvním střihům.

„Věnujeme se úpravám vozidel pro tělesně postižené a naší prioritou je spokojený zákazník,“ říká zakladatel vítězné firmy API CZ Miroslav Bartoš. V současnosti patří mezi přední evropské úpravce vozidel, zájem o služby neustále roste. Smyslem společnosti je činnost, která má zásadní dopad a přínos do života lidí s tělesným handicapem. Firma věnuje velké úsilí a pozornost neustálému zlepšování a zdokonalování výrobků a služeb. Logickým krokem v podnikání je úzká spolupráce s lidmi, kteří handicap sami mají. Tím se daří reagovat na skutečné potřeby lidí a usměrňovat a obohacovat vývoj a výzkum. Zástupci poboček jsou lidé upoutaní na invalidní vozík, kteří poskytují stoprocentní poradenství ve zvolení správné úpravy, jak z hlediska profesních zkušeností, tak i ze zkušeností samotného života na invalidním vozíku. Prvotní motivace zakladatele společnosti byla pomoc kamarádovi po prodělané mozkové mrtvici, aby mohl znovu řídit vůz. Jako konstruktér se zaměřil na oblast, která v té době nebyla příliš rozšířená a uvedl na trh jeden ze svých prvních patentů, a to sklopnou rampu pro převoz vozíčkáře. Zákazníky má společnost v celé Evropě, v USA, Dubaji, Izraeli a v Austrálii.

„Na API CZ oceňuji, že má dlouholetou tradici, působí na našem trhu přes dvacet let. Je mi sympatická tím, že má vlastní zkušebnu. I malá jihočeská firma může vyvážet do zahraničí od Austrálie po Ameriku,“ zhodnotila volbu Kateřina Menzel z Vodafone Czech Republic.

Druhé místo v hodnocení odborné poroty získala společnost Pekařství Cais vyrábějící pekařské a cukrářské výrobky. Bronzovou příčku obsadila společnost Kubák, tkalcovna Strmilov vyrábějící bytový textil.

V každém kraji je také vyhlašován vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2020, kterou uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. V Jihočeském kraji byla za nejodpovědnější společnost vyhlášena firma Virtual Lab, s.r.o. „Svým zaměstnancům nabízí širokou škálu firemních benefitů. Podporuje řadu neziskových aktivit, jakými jsou Burza filantropie, kde zdarma trénují zástupce neziskových organizací, spolupracují s organizací Czechitas. V rámci snižování uhlíkové stopy mimo jiné vyvíjejí aplikaci, která umožní zbytečně necestovat, a to využitím virtuální zasedačky,“ okomentoval volbu Jan Fencl, programový manažer Nadace Vodafone Czech Republic.

Zcela novou kategorií je letos MONETA Živnostník roku Srdcař, která oceňuje mezi živnostníky toho z nich, který překonal v podnikání problémy nebo nejrůznější nástrahy, a přeci to nevzdal a pracuje dál. V Českých Budějovicích toto ocenění získala Blanka Musílková.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2020, MONETA Živnostník roku 2020 i Vodafone Odpovědná firma roku 2020 se uskuteční 10. prosince na pražském Žofíně.

„Současná krize ukazuje, jak důležité je podporovat malé a střední podnikání v českých regionech. Jsme proto rádi, že můžeme přispět ke zviditelnění těch nejlepších podnikatelů i živnostníků ze všech koutů naší republiky. I my se nejen v této době snažíme podnikatelskému prostředí pomáhat a na našich malých i velkých projektech maximálně využívat spolupráce s místními dodavateli,“ říká Iveta Štočková, tisková mluvčí společnosti EUROVIA CS, hlavního partnera podnikatelských soutěží.

Vodafone Firma roku 2020 Jihočeského kraje:
1. API CZ s.r.o. – úprava vozidel pro tělesně postižené (Slapy u Tábora)
2. Pekařství Cais s.r.o. – výroba pekařských a cukrářských výrobků (Vlachovo Březí)
3. Kubák, tkalcovna Strmilov, k.s. – tkalcovna (Strmilov)

MONETA Živnostník roku 2020 Jihočeského kraje:
1. Markéta Nováková – opracování přírodního kamene (Velešín)
2. Blanka Musílková – zpracování skla nad kahanem (Mirotice)
3. Dagmar Marková – ruční zakázkové oděvní i neoděvní střihy (České Budějovice)

Vodafone Odpovědná firma roku 2020 Jihočeského kraje:
Virtual Lab, s.r.o. – praktické využití virtuální a rozšířené reality (České Budějovice)

MONETA Živnostník roku Srdcař 2020 Jihočeského kraje:
Blanka Musílková – zpracování skla nad kahanem (Mirotice)