Michal Fiala a Lubomír Kuchynka: Povedlo se nám změnit způsob uvažování a přístup lidí k vytápění domů | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Michal Fiala a Lubomír Kuchynka: Povedlo se nám změnit způsob uvažování a přístup lidí k vytápění domů

Michal Fiala a Lubomír Kuchynka: Povedlo se nám změnit způsob uvažování a přístup lidí k vytápění domů

Kdyby začínali se svým podnikáním dnes, jednoznačně by se dali považovat za vzor pro jakýkoli studentský startup. Michal Fiala, Lubomír Kuchynka a jejich firma na tepelná čerpadla KUFI INT působí na trhu již desátým rokem a těžko byste hledali lepší příklad vynalézavosti, šikovnosti a touhy přijít s něčím zcela novým a užitečným. My jsme si s pány popovídali ihned potom, co se stali nejlepší firmou Plzeňského kraje.
10. 10. 2016 | Firma roku Rozhovor

Je přirovnání s dnešními studentskými startupy trefné?
(Kuchynka) Podnikat jsme začali až po studiu, ale určitě by se dal k nynějším startupům přirovnat. Byl to start z garáže. Nejdříve jsme měli vizi projektu soukromého charakteru, ale když jsme blíže zabředli do tématu, zjistili jsme, že existuje díra na trhu a my ji můžeme zaplnit.

Kdy nastal ten zlom? Byla prvním impulsem neexistence dostačujícího čerpadla?
(Fiala)
My jsme k tomu přišli už na vysoké škole, kdy já jsem v rámci svého studia k této problematice přičichl a zrovna v ten samý okamžik jsme řešili tepelné čerpadlo do otcova domu. Technologie, kterou nabízeli dodavatelé, mě neuspokojovala a cena mě omračovala. Tak jsme si řekli, že tady je potřeba začít něco dělat. Původní idea byla ale opravdu taková, že něco spíchneme, uděláme to za mizivé peníze oproti dodavatelům a půjdeme od toho. Pak jsme zjistili, že nás to baví a máme v oboru úspěch, takže jsme činnost prohlubovali, až jsme v roce 2007 přišli na trh s vlastními výrobky.

Jak vás vnímala konkurence? Protože jak říkáte, byli jste první, kdo začal používat tento systém.
(Kuchynka)
Odborná veřejnost byla k našemu řešení velmi skeptická a všichni říkali, že to nebude fungovat, že to bude mít krátkou životnost a že jsme ve slepé uličce. Nakonec se ukázalo, že díky našemu řešení můžeme zákazníkům poskytovat ještě delší záruku, a to až sedm let bez omezení a servisních prohlídek. Fungujeme s nižší spotřebou, delší životností a menší hlučností. I díky tomu, že se všechny naše postupy prokázaly jako kvalitní, začaly ho používat i další firmy.

(Fiala) Bylo to velice úsměvné, protože 3-4 roky zpátky všichni tvrdili, že tudy cesta nevede, ale když byste si dnes udělal rozbor, tak prakticky neexistuje dodavatel, který jede jinou technologii.

Je něco co vás od jiných naprosto odlišuje?
(Fiala)
Naší velkou výhodou a přidanou hodnotou je neustálý vývoj řídících systému a to nejen přímo na tepelné čerpadlo. Jsme schopni zákazníkovi poskytnout jakékoli zařízení s kompletními službami. Prostě ho navrhneme přesně tak, aby splňoval jeho požadavky k danému projektu. Nenabízíme tedy pouze tepelné čerpadlo, ale celkové řešení. V tomto, si doufám tvrdit, jsme nejlepší na trhu.

(Kuchynka) První etapa, kdy jsme posunuli náš obor dál, byla zdokonalit tepelné čerpadlo jako takové a v roce 2010 už nám to nestačilo a chtěli jsme udělat novou generaci, která najednou spojovala čerpadlo se zbylými částmi domu. To znamená, že dříve měl uživatel ovladač na každou věc zvlášť, ale my jsme to vše dokázali zaintegrovat a to i ve spojení s optimalizací chodu. A to dokonce s fotovoltaickou energií. My fotovoltaice nijak zvlášť nefandíme, ale i tohle umíme navázat. Dokázali jsme z obyčejného čerpadla udělat integrovaný, optimalizovaný a ucelený systém.

Je ještě nějaký sen či cíl, který byste si rádi splnili?

(Fiala) My máme tak trochu vnitřně rozdvojené cesty. Kolegova meta je zdokonalovat systém tak abychom byli vždy na špici a neexistoval nikdo jiný, kdo by nám dokázal výkonem či cenou konkurovat. A mým cílem je přinést úsporu do více bytových objektů, protože u nás je velmi drahé vytápění a teplo vůbec. Naše systému umíme implementovat do bytových domů, kterým v tu chvíli přinášíme velkou úsporu. Není to jen o tom, že tam naběhneme a zhotovíme kotelnu, ale jde o to, že skutečně víme a máme prokázanou praxi, že naše řešení je schopné se zaplatit během 3-6 let. Povedlo se nám změnit způsob uvažování a přístup lidí k vytápění domů a chceme v tom i nadále pokračovat.