Mikulčané jsou Živnostníky roku | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Mikulčané jsou Živnostníky roku

Mikulčané jsou Živnostníky roku

9. 10. 2018, Vyškovský deník
09. 10. 2018 | Živnostník roku

Mikulčice - Cyklistické výlety, výklad o pěstování vinné révy či řízené degustace.

Tomu všemu se věnuje rodina Bartoníkova z Mikulčic na Hodonínsku, která kromě vinařství provozuje také penzion a turistické informační centrum. O tom, že se svému podnikání věnuje celým srdcem, svědčí zisk titulu Živnostník roku 2018 Jihomoravského kraje. „Byla to pro nás velká pocta,“ říká pro Deník Rovnost Radek Bartoník.

K vítězství rodině dopomohla její výjimečnost. Ta spočívá hlavně v orientaci na výrobu specialit z vína a hroznů. Bartoníkovi svým zákazníkům totiž nabízí nejen kvalitní víno, ale také stoprocentní hroznové mošty, zákusky plněné vinným želé či vinnou kyselku. „Je to mošt z nezralých hroznů a používá se na dochucení omáček či salátů,“ vysvětluje Radek Bartoník. Rodina se věnuje také pěstování bezu černého.

„Tuto rostlinku s léčebnými účinky znaly již naše babičky.

Vyrábíme z ní sirup,“ usmívá se hrdý Mikulčan.

            Ve způsobu podnikání rodinu inspirovali sousední Rakušané. „Jsme rodina, která s úctou a pokorou vzhlíží k rakouskému modelu agroturistiky, kde se vše vzájemně doplňuje a šetrně se přistupuje k přírodě,“ říká Hana Bartoníková. Výsledkem je podle ní spokojená rodina.

            Profesionálnímu vinařství se přitom Bartoníkovi začali věnovat teprve před deseti lety. „Chtěli jsme podpořit syna ve studiu na střední vinařské škole,“ vysvětluje hrdý otec dvou synů. Do budoucna by chtěli Bartoníkovi rozšířit svůj sortiment ještě o hroznový olej. „Vyrábí se zpracováním hroznových semínek. Bude to výzva,“ přibližuje plány Radek Bartoník.