Milan Novotný: Máme výrobky v rekonstruovaném Národním muzeu | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Milan Novotný: Máme výrobky v rekonstruovaném Národním muzeu

Milan Novotný: Máme výrobky v rekonstruovaném Národním muzeu

V Klatovech se vyrábí kování, bez něhož by okna nebo nábytek příliš užitku neposkytly. A protože se jedná o patinované historické kování, vyváží se do celé oblasti někdejšího Rakousko-Uherska, kde má svoji tradici, a také do Bavorska a Saska.
29. 09. 2018 | Živnostník roku

Čemu se věnujete?
Náš finální produkt je kování na špaletová a kastlová okna, čili jedná se o venkovní kování, jako jsou okenní kličky, olivy, půlolivy, rozvory a dekorativní doplňky k těmto historickým oknům. Také vyrábíme rustikální kování na nábytek.

Jak jste se k tomu dostal?
Dostal jsem se k tomu v roce 1995, kdy jsem zakoupil ve Spojených státech licí stroj a hledal jsem sortiment, na kterém bychom se mohli uživit a který by byl zajímavý. Nejdříve jsme začali vyrábět nábytkové úchytky a posléze, protože na okenní kování je větší přidaná hodnota, jsme se orientovali na toto zboží.

Jak vypadá vlastní proces lití?
Máme vlastní licí stroj. Roztavíme taveninu, nalijeme ji do licího stroje, z toho vypadnou odlitky s dělicí rovinou, následuje ruční broušení a leštění v omílacích strojích. Následně se povrch upravuje chemicky, galvanicky nebo lakováním.

Existují na vaše výrobky nějaké formy?
Formy si vyrábíme sami.

A tvary výrobků se určují jak?
Vyrábíme i na zakázky, spolupracujeme například s Památkovým ústavem v Praze. Tvary kopírují požadavek trhu, kde se vychází z designu 20. až konce 40. let. Podílíme se hodně na rekonstrukcích starých objektů jak v Praze, Brně nebo Českých Budějovicích, prakticky po celé republice. Pokud se jedná o speciální technologii, kterou máme, tak je to chemická úprava povrchu, kde dosahujeme patinovaných povrchů, které dokonale souhlasí s povrchem původního historického kování.

Jak jste se dostal na německý a rakouský trh?
Všechno stavím na osobním kontaktu, velice dobře mluvím německy. Kování, které vyrábíme, postihuje oblast bývalého Rakousko-Uherska, zde je kontinuita, a samozřejmě v německy mluvících státech, ovšem už regionálně, jako je Bavorsko, Sasko, ale čím více jdeme k francouzským hranicím, tam už se to kování nepoužívalo.

Jak se vaše podnikání vyvíjí z ekonomického hlediska?
Má to určité cykly. Ze začátku jsme bojovali samozřejmě s výrobou, abychom dosáhli určité kvality, abychom měli určitou sériovost a ekonomičnost. V současné době jsme na tom velmi dobře. Máme vlastní e-shop a jsme v přímém kontaktu hlavně s výrobci oken. Největším odběratelem je jeden z největších výrobců oken v České republice firma Vekra, odebírá od nás i firma Jánošík a další. Spolupracujeme i s obchodními firmami v Německu. Spolupráce se zahraničními obchodními firmami je bohužel korektnější než s těmi českými. Omezili jsme tedy prodej pouze na jeden velkoobchod v Čechách a jeden velkoobchod v Německu a jinak ostatní dodávky se realizují napřímo výrobcům oken.

Dají se výrobky nějak upravovat i do budoucna?
Upravovat se dá samozřejmě design. Tady používáme nejmodernější technologie na trhu, máme omílací stroje, rycí stroje ze Spojených států, chemické stroje jsme si přivezli z Anglie, ale receptury používáme vlastní. Pokud se týká sortimentu, děláme i na zakázku. To znamená, pokud je ten objem zajímavý, tak vyrábíme i na zakázku vyloženě repliky nebo děláme dokonce i repase.

To znamená, že děláte třeba i jen dvacet či padesát kusů?
To ne. Minimální šarže musí být tři sta kusů.

Takže se jedná například o rekonstrukci celého domu…
Děláme třeba celé bytové domy nebo máme výrobky i v rekonstruovaném Národním muzeu, takže na oknech je to také vidět. Nedodáváme ale zpravidla investorům, ale dodáváme je přímo výrobcům oken, takže přesně vždy nevíme, pokud nám to sami neřeknou, kam ty výrobky jdou. Jsou ale v zásadě po celé republice.