Miloš Kratochvíl: Truhlář má o prst míň. Nebo ne? | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Miloš Kratochvíl: Truhlář má o prst míň. Nebo ne?

Miloš Kratochvíl: Truhlář má o prst míň. Nebo ne?

Staví dřevěná dětská hřiště, a dělá tím radost dětem i jejich rodičům po celé České republice. To je letošní držitel titulu MONETA Živnostník roku 2021 Ústeckého kraje...
13. 09. 2021 | Živnostník roku

Představte svoji živnost?
Zabývám se výrobou a prodejem dětských hřišť, v současné době ze dřevěného materiálu, doplňky jsou samozřejmě plastové. Aktuálně vyrábíme pro privátní sektor, to znamená, že dodáváme do rodinných domů a zahrad. Od příštího roku bych chtěl nakročit také do veřejného sektoru, což jsou obce, školy, školky, kde je poptávka o něco vyšší. Je tam také větší viditelnost a hlavně vyšší pravděpodobnost získávání dalších zakázek od stejného zákazníka.

Jaká je v sektoru, do kterého směřujete, konkurence?
Konkurence je veliká. Přímých českých výrobců je odhadem v České republice do deseti, ale existují i dovážené sestavy, kterých jsou stovky. Tedy i u těch přímých českých výrobců konkurence je, ale český výrobek by měl mít na českém trhu nejvyšší hodnotu.

Jak jste se vy sám dostal k tomuto oboru?
Já jsem vyučený automechanik a na truhláře jsem nemohl, protože můj tatínek jednoho krásného večera u přihlášky do školy řekl před maminkou, že truhlář má o prst míň. A jelikož já jsem v tu chvíli závodil s autem, byla druhá volba jasně automechanik. Vyučil jsem se automechanikem, pak jsem šel vyrábět CNC obráběcí stroje. Nebyla to chyba, ale byla to zmýlená část života, nebyly to ztrátové hodiny, ale pak jsem se začal konečně věnovat tomu, čemu jsem chtěl. To bych chtěl říci i ostatním rodičům, nenuťte dětem, co nechtějí, nechte jim volnou působnost. Buď se v tom utopí nebo na to přijdou, ale určitě vám nebudou vyčítat to, že jste je někam poslaly a ony to nechtěly.

Ano, vy jste zářným příkladem toho, že jste se dostal nakonec tam, kde jste chtěl být. Pojďme popsat, jak probíhá vlastní výroba…
Výroba Mildova hřiště probíhá tak, že se koupí opracované dřevo, což jsou sušené hranoly nebo hotová prkna. My je pak zakracujeme na potřebný rozměr, formátujeme a upravujeme dlaby a žlaby ve dřevě. Dáme dohromady potřebné množství dílů, které je potřeba k sestavení hřiště, zkompletujeme balíček a z toho vznikne sestava.

Pracujete i za hranicemi kraje a kolik hřišť vyrobíte?
Už před dvěma lety jsme začali zásobovat celou republiku. V tuhle chvíli zákazník objedná hřiště, my zkompletujeme zakázku a pošleme mu ji. Dokážeme poslat hřiště i na Slovensko. Pokud děláme i montáže, tak se o to snažíme do sta až sto padesáti kilometrů. Co se týká množství výroby, tak to je hodně nárazové. V sezóně dovedeme odesílat pět sestav týdně. Celkově se pohybujeme na prodeji kolem sto až sto třicet hřišť ročně.

Jaké jsou u vás novinky?
Novinky jsou každý čtvrtrok, kdy se snažíme vymyslet nějakou novou sestavu. Aktuálně dovedeme pro privátního zákazníka vyrobit takové hřiště, jako je třeba v mateřské školce s tím, že zákazníka hřiště stojí řádově čtyřicet, padesát tisíc. Naproti tomu hřiště ve školce se všemi certifikáty stojí 120 až 140 tisíc.

To jste naznačil asi poslední téma, a to je bezpečnost…
Máme konkrétně dané půdorysy, které by zákazník měl dodržet. Když jedeme na montáž, dodržujeme kolem sestavy bezpečnostní prostor, který tam má být. Pokud jsou tam houpačky, je to alespoň 1,8 metru. Montáže hřišť ve svahu se nedoporučují. Každý dostává podrobný manuál s půdorysem, co má dodržet.