Miroslav Borkovec: Kdo rychle dává, dvakrát dává | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Miroslav Borkovec: Kdo rychle dává, dvakrát dává

Miroslav Borkovec: Kdo rychle dává, dvakrát dává

Rozhovor s jednatelem společnosti Svět tašek, jejíž název je více než výstižný, je tady!
22. 10. 2019 | Firma roku

Co zahrnuje vaše podnikání?
Základem podnikání jsou papírové tašky, které mají mnohou podobu. Tašky, které nakupujeme, potiskujeme a prodáváme. Tašky, které vyrábíme, potiskujeme a prodáváme. Případně nějaké doplňky typu textilních tašek. Základ se ale točí opravdu kolem papírových tašek. Zaměřujeme se na to, aby naše služby v oblasti papírových tašek byly dokonalé.

Jak vznikne nápad vytvořit firmu, která se bude zabývat papírovými taškami?
Pro nás je to trošku netradiční, my jsme firmu Svět tašek nezakládali. My jsme jí koupili v roce 2003, kdy to byla malá, skoro se mi chce říci nevýznamná firma s obratem dva a půl milionu korun ročně a nám krásně zapadala do strategických plánů, kdy jsme měli k dispozici technologii pro označování, pro branding tašek, a tašky byly skvělé médium. A cítili jsme, že přichází doba, kdy igelitové tašky, které byly ještě v laufu, budou na ústupu a že papírové tašky je mohou plně nahradit, což se nám krásně povedlo. Měli jsme štěstí na rozhodnutí. A pokud jde vývoj do letošního roku, tak jsme nepřetržitě rostli, obrat se nám podařilo ze 2,5 milionů zvýšit na loňských 42 milionů korun a téměř 5,5 milionů prodaných papírových tašek.

Znamená to jistě velké nároky na skladové prostory. Jak se s tím vyrovnáváte?
Po letech odkládání jsme v letošním roce zahájili výstavbu zcela nové skladové haly, která bude mít asi 1500 paletových míst a jejíž dokončení bude někdy na jaře příštího roku. Takže od příštího roku si slibujeme další možnosti rozšíření sortimentu i nabídek pro klienty, kdy jsme schopni je okamžitě zásobit mnohem větším množstvím tašek, než v tuto chvíli bylo možné z našich stávajících podmínek. Sklad bude současně postaven na on-line zpracováních objednávek a odesílání zásilek prostřednictvím přepravců.

Jak to funguje z pohledu zákazníka. Když přijdu s tím, že chci sto tašek, tak se mi vysmějete nebo jaké jsou mantinely vaší práce?
My máme několik kréd. První naše krédo je věnovat se každému zákazníkovi. Náš slogan je: Dodáme vám již od jednoho kusu. Takže když přijdete s požadavkem na sto kusů, tak se vám zcela jistě budeme věnovat a zpracujeme vám nabídku. Kromě toho existuje možnost, že při tomto menším množství tašek, pokud nebudete chtít je upravovat graficky a potiskovat, můžete využít naší e-shopové platformy a přímo si je objednat. Druhé naše krédo je: Kdo rychle dává, dvakrát dává. To znamená, že jakékoliv požadavky a poptávky klientů máme snahu a politiku odpovědět a zpracovat ještě týž den. Osvědčilo se nám to mnohokrát. Třetí krédo je: Kvalita na prvním místě, což by ale mělo být přirozeným krédem pro každého, kdo se chce dlouhodobě udržet na trhu.

Jaké jsou naopak největší zakázky?
Zpracovávali a realizovali jsme zakázky, kde se jednalo o sto až sto padesát tisíc tašek. Tyto tašky už nevyrábíme z našich kapacit, ale velice úzce spolupracujeme s našimi zahraničními dodavateli, kteří v tomto rozsahu jsou schopni v časově přijatelných termínech takovou zakázku zpracovat. To, proč my jsme vstupovali do tohoto byznysu, bylo i to, že jsme se chtěli zaměřit na personifikaci klientů a realizaci zakázek i pro malé a střední podniky. Je to časově i personálně náročné, ale nikdy nevíte, jestli ze zákazníka, který chce dneska sto tašek, nebude příští rok ten, který chce tisíc, a pak deset tisíc tašek.

Jaké jsou druhy tašek?
Základ je pořád stejný, papírová taška. Ta papírová taška může být, nechci říci obyčejná, ale standartní taška, která slouží k tomu, aby obchodník odprezentoval sloje logo, svoji firmu, v té nejjednodušší podobě. Jsme schopni dodat tašky od tří korun. A jsou klienti, kteří vyžadují luxus, speciální tašky vyrobené na míru, kdy se nejprve potiskne naformátovaný papír, pak se na výsekové formě upraví do podoby a ručně se zkompletuje, osadí se růžky a takové tašky se pohybují kolem dvaceti třiceti korun za kus. Jsou tašky s textilními uchy, jsou tašky s bavlněnými uchy, a pak jsou tašky s plochými papírovými uchy nebo s kroucenými uchy, tzv. twister. Můžou být různých provedení, velikostí a barev.Tiskneme sítotiskovou technologií a v loňském roce jsme pořídili nový tiskový stroj, který potiskuje vodou ředitelnými barvami.

Jaké jsou další plány?
Pracujeme na dvou věcech. První věcí je doplňování tiskových technologií. Druhou věcí je, že se snažíme dostat postupně i mimo území České republiky. Český trh je pro nás, nechci říci malý, aby to neznělo sebevědomě, ale abychom se mohli dále rozvíjet a navyšovat naše možnosti, takže jdeme cestou zahraničních obchodů. Už dlouhodobě dodáváme na Slovensko, nárazově dodáváme do všech sousedních zemí a chceme se prosadit na německém trhu, kde po loňském vstupu působíme prvním rokem. A i když to jde pomaleji, všechny indicie nasvědčují tomu, že i tam budeme úspěšní.