Příběhy úspěšných > Miroslav Vostrý: Chtěl bych nakreslit Večerníček

Miroslav Vostrý: Chtěl bych nakreslit Večerníček

Že se nedá kreslením uživit? A že tištěným časopisům odzvonila hrana? K tomu ještě chvályhodné zaměření na dětskou tvorbu. Miroslav Vostrý si titul MONETA Živnostník roku 2020 Karlovarského kraje rozhodně zaslouží!
16. 09. 2020 | Živnostník roku

Jaké jsou vaše první dojmy?
Moje první dojmy jsou úžasné, absolutně jsem to nečekal. Když jsem viděl konkurenci všech živnostníků a čím se zabývají, tak mě nenapadlo, že bych mohl já se svým výtvarničením uspět.

Představme krátce vaši živnost…
Jsem výtvarník se zaměřením na dětskou tvorbu. Dělám omalovánky, pexesa a dětské knížky. Je to i kreslený humor, založil jsem humoristický časopis, který dnes vychází také na Slovensku. Kreslení je pro mě číslo jedna, takže dělám všechno, co se toho týká.

V dnešní době slýcháme, že tištěné časopisy spíše zanikají. Jak se daří tomu vašemu?
Dá se říci, že tomu našemu humoristickému časopisu, což je vlastně obdoba Dikobrazu, se daří. My jsme totiž našli díru na trhu, takový časopis tady chyběl. Je pravda, že elektronická doba tomu moc nepřeje, ale přesto se nám daří a vyděláváme.

Je pro vás osobně motivací, že se věnujete tvorbě pro děti?
Určitě. Já mám štěstí, že se při práci zaměřuji na nejmenší děti. Je pro mě důležité, aby děti četly a seznamovaly se s klasickými knihami.

Co vaše práce konkrétně obnáší?
Dostanu konkrétní zakázku, například nějaký scénář dětské knihy, ten si musím přečíst, a spolu s autorem potom vybereme nějaké pasáže, které budu ilustrovat. A pak pracuji na ilustracích tak, aby kresby tu knížku obohatily.

Jak jdete na samotnou ilustraci?
Tak i do mojí práce se promítla dnešní elektronická doba. Takže k dnešní práci je již nezbytné mít grafický tablet. Rozvrhnu si kresbu na papír, a pak ji přenesu do tabletu.

Kde berete inspiraci?
Já jí beru ze života. Nejen z mého, ale z toho, co vidím a co slyším. A samozřejmě jsem také dobou, kdy jsem byl dítě a kdy mě ovlivňoval Walt Disney. Z toho jsem se i učil a často si na ty kresby vzpomínám.

Máte nějaké zpětné reakce od dětí?
Já bohužel s dětmi do kontaktu příliš nepřijdu, ale už se mi stalo, že jsem přišel do jedné školky pro zdravotně handicapované a tam jsem objevil dítě, které drželo moji knihu, kterou jsem ilustroval a dozvěděl jsem se od sester, že to je nejoblíbenější knížka té holčičky, se kterou ona usíná. Tak to bylo krásné.

Pojďme říci, jaké knihy jste ilustroval…
Tak těch bylo hodně. Taková nejznámější bude asi od autorů Šichtářová, Pikora, to jsou známí ekonomové a ilustroval jsem jim Zlatý poklad. Pak jsem ilustroval známé knihy, jako je Ferda Mravenec, různá leporela a podobně.

Jak jste se ke své práci vůbec dostal?
Já jsem s kreslením začal opravdu hodně v dětských letech, kreslil jsem všude a na všechno. Pak už bylo jen otázkou času, jestli u toho vydržím a začnu se tím živit. Nikdy jsem neměl ambice se kreslením živit, protože jsem si myslel, že to nepůjde. Naštěstí to jde a jsem rád, že tomu tak je.

Jak to vidíte do budoucna?
Já bych si chtěl splnit takový svůj v uvozovkách poslední sen, a to je nakreslit Večerníček. To je věc, která se mi ještě nepovedla uskutečnit, jinak si myslím, že jsem v kreslení dosáhl všeho.