Mistr ve výrobě hudebních nástrojů a inovativní lékárníci. Karlovarsko zná nejlepší podnikatele | Firmaroku.cz
Tiskové zprávy > Mistr ve výrobě hudebních nástrojů a inovativní lékárníci. Karlovarsko zná nejlepší podnikatele

Mistr ve výrobě hudebních nástrojů a inovativní lékárníci. Karlovarsko zná nejlepší podnikatele

Vodafone Firmou roku 2016 Karlovarského kraje se stali Lékárníci 95. Titul Česká spořitelna Živnostník roku 2016 Karlovarského kraje pak převzal Petr Rácz, který se zabývá výrobou hudebních nástrojů.

Záliba ke dřevu, pořádná dávka kreativity a manuální zručnost nasměrovala pana Petra Rácze na studijní obor Uměleckořemeslná stavba hudebních nástrojů. Studium bylo však pouze začátkem dlouhé cesty za splněným snem. Jak sám říká, nestačí být pouze zručným řezbářem, ale člověk musí být konstruktérem, lakýrníkem a také trochu muzikantem. „Ze začátku to bylo samozřejmě těžké, ale nevzdával jsem to. Hledal jsem housle, za které bychom se nemuseli stydět ani v zahraničí,“ popisuje Petr Rácz. Vždy si šel za svým, a i když stát se mistrem v jeho oboru trvá léta, ve výrobě hudebnin patří mezi špičku. „V roce 2008 jsem byl přijat do Kruhu Umělců Houslařů. V roce 2011 jsem získal třetí místo v tónové zkoušce, následně v roce 2014 druhé a tentýž rok jsem byl v Moskvě v soutěži imitaci starých nástrojů třetí a čtvrtý,“ dodal vítězný živnostník.

„Originalita, zručnost a celková komplexnost podnikání pana Rácze je opravdu inspirativní. Velice zajímavé je také to, že dokáže reprezentovat mimo Českou republiku,“ okomentoval důvod volby porotce Miroslav Gažovič z České Spořitelny.

Lékárníci začali bez půjček, peníze vrací stále zpět

Odvážně a odhodlaně. Bez půjček a z rodinných prostředků. Hnáni motivací vlastního rozhodování a odpovědností za své činy. To byly začátky podnikání Lékárníků 95. Mnohdy naráželi na nevoli konkurence a provozovatelů již zaběhnutých lékáren. Nátlak ale ustáli a nyní podnikají v lékárenství již jedenáctým rokem. Jsou inovativní a využívají nejmodernější marketingové strategie. „Uvědomujeme si, že v dnešní konkurenci je nezbytné část vydělaných prostředků vracet zpět do marketingu, propagace. Na financích jen „neležíme“ ale vracíme je systematicky zpět do společnosti,“ komentuje filosofii firmy jednatel Petr Koudelka. Do budoucna chce firma více expandovat na trzích v Asii a Evropě, ale na ČR rozhodně také nezapomíná. „Část prostředků investujeme do různých kulturně-sportovně-společenských akcí realizovaných v Karlovarském kraji, jako dík našim obchodním partnerům, což jsou i jednotlivý zákazníci lékáren, čímž jim chceme poděkovat a ukázat jim, že nám na našem regionu, který nám dává vydělat, záleží, a že chceme, aby se v našem regionu i žilo líp a lidé zde byli šťastnějšími,“ dodal Koudelka.

„Dokáží se prosadit v silné konkurenci zavedených a nadnárodních řetězců a přináší do svého oboru něco navíc,“ uvedla na adresu vítězné firmy členka poroty Martina Lešová z Vodafone Czech republic.

V každém kraji je udělován také titul Vodafone Odpovědná firma roku 2016. Cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. V Karlovarském kraji si tuto cenu odnesla společnost Chodovské technicko-ekologické služby, která se zabývá komunálními a ekologickými službami. „Společnost zaujala porotu angažovaností v oblasti zaměstnávání dlouhodobě nezaměstnaných občanů i programem péče o zaměstnance, který není u společností z tohoto oboru samozřejmostí.Angažují se v rozvoji místní komunity a podporují lokální neziskové organizace. Jedná se o společnost založenou na principech udržitelného podnikání s výrazným potenciálem environmentálního dopadu na region,“ zdůvodnila volbu Martina Lešová z Vodafone Czech Republic.

„Hodně mě těší, že se u nás v regionu projevuje jak řemeslná zručnost, tak regionálně prospěšné inovace, které svým záběrem prostupují téměř všemi obory veřejného života,“ zhodnotila krajské kolo porotkyně Silvie Horáková z ČEZ ESCO.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2016, Česká spořitelna Živnostník roku 2016 i Vodafone Odpovědná firma roku 2016 se uskuteční 7. prosince na pražském Žofíně.

Vodafone Firma roku 2016 Karlovarského kraje:

1. Lékárníci, s.r.o. - zdravotnictví, farmacie a sociální péče (Cheb)

2. Auto Kakras, s.r.o. - autodoprava - převozy zboží (Kraslice)

3. Cukrárna ONDRA, s.r.o. - výroba zákusků, dortů, vánočního pečiva, vánoček, bochánků a dalších cukrářských výrobků (Dlouhá Lomnice)

Česká spořitelna Živnostník roku 2016 Karlovarského kraje:

1. Petr Rácz - výroba hudebních nástrojů (Luby)

2. David Nushart - kulturní a tvůrčí práce, umění (Aš)

3. Jaroslava Lasáková - výroba ponožek z bavlněné a bambusové příze (Kyselka)

Vodafone Odpovědná firma roku 2016 Karlovarského kraje:

Chodovské technicko-ekologické služby - komunální a ekologické služby (Chodov)