Tiskové zprávy > ​ Moravskou metropoli dobyly sladkosti s vášní a bylinné čaje z vinařské oblasti

​ Moravskou metropoli dobyly sladkosti s vášní a bylinné čaje z vinařské oblasti

Odborná porota udělila ocenění Česká spořitelna Živnostník roku 2015 Jihomoravského kraje cukrářce Jarmile Křížové. Mezi firmami zvítězila a titul Vodafone Firma roku 2015 Jihomoravského kraje si odnesla společnost Sonnentor zabývající se výrobou bio čajů a bio koření.

Nejen víno, prim teď hrají čaje

Poloha v srdci vinařského regionu není vždy předurčením pro obor podnikání. Důkazem toho je společnost Sonnentor. „V Čejkovicích vyrábíme porcované čaje, které dodáváme do celého světa,“ uvedl jednatel společnosti Josef Dvořáček. Základním motivem je zpracování a výroba produktů z kontrolovaného ekologického zemědělství, jakožto jediná možná alternativa průmyslovému velkozemědělství. Společnost žije myšlenkou trvale udržitelného rozvoje a v jejím duchu také jedná. „Kromě aktivní podpory ekologického zemědělství a zpracování bioproduktu oživujeme tzv. „brownfields“, což znamená, že revitalizujeme staré výrobní areály, které přestaly plnit původní funkci, pro kterou byly v dřívějšku postaveny a vnášíme do nich nový život,“ dodal jednatel vítězné firmy.

„Společnost úspěšně podniká již řadu let. Aktivně podporuje ekologické zemědělství, zpracovává bioprodukty a revitalizuje staré výrobní areály. Jejich pěstitelé jsou zároveň jejich přáteli a s většinou zákazníků fungují na principu dlouhodobé spolupráce. Libí se mi také to, že se svými výrobky dokázali prorazit nejen v České republice, ale také v zahraničí,“ uvedl na adresu vítězné firmy člen poroty Petr Janda z Vodafone Czech Republic.

Sladkost je radost

Začátky podnikání bývají těžké a bylo tomu tak i v případě Jarmily Křížové. I přes zásadní rozhodnutí a těžké zkoušky se nikdy nevzdala svého poselství dělat lidem radost skrze ty nejlepší sladkosti. Její heslo zní: „Sladké doprovází člověka celý život, od narození po úmrtí. Lidé vždy mlsali, mlsají a mlsati budou,“ uvedla Jarmila Křížová. Neustále se snaží přicházet s novými nápady a vymýšlí nejrůznější využití cukrářského oboru. Zákazníkům nabízí také osobní konzultace, aby s její prací byli vždy spokojeni. Doba jde dál, ale paní Křížová se stále drží ruční a tradiční výroby. „V dnešní uspěchané době, lidé nestíhají informace kolem sebe. Nečtou, neposlouchají, ale když ochutnají něco dobrého a hezkého na pohled, tak to dovedou ocenit. Přes veškerou techniku je naše výroba převážně ruční. Úspěch vidím v zaručené čerstvosti, protože 7 dní v týdnu se naše výrobky vyrábí a na pult se dostávají rychle a průběžně. Prodáme, rychle vyrobíme. Když je v práci, v kolektivu, dobrá atmosféra a dobrá nálada, práce se daří,“ dodala vítězná živnostnice.

„Oceňuji vervu, se kterou paní Křížová podniká. Je krásné vidět, že i po dvaceti čtyřech letech svoji práci dělá s takovou chutí a vášní,“ okomentoval vítěznou živnostnici porotce Milan Sedláček z České spořitelny

V každém kraji je udělován také titul Vodafone Odpovědná firma roku 2015. Cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Asociací společenské odpovědnosti. V Jihomoravském kraji si toto ocenění odnesla společnost Sonnentor, která tak druhým vítězstvím zakončila svůj úspěšný večer. „Vždy se snaží dělat něco navíc pro své zaměstnance, komunitu v okolí a životní prostředí. Silný firemní duch a pevná sounáležitost firmy se zaměstnanci je důkazem toho, že spokojenost vlastních zaměstnanců je pro firmu jednou z hlavních priorit,“ zdůvodnil volbu Petr Janda z Vodafone Czech Republic.

„Pestrost a kvalita firem i živnostníků je v Jihomoravském kraji opravdu veliká. Oceňuji především to, že se nebojí zaměstnávat i těžko umístitelné zaměstnance, kterým dávají příležitost naplno vyniknout. Ve výsledku zvítězila rodinná tradice, šetrnost k životnímu prostředí a podpora regionální zaměstnanosti,“ zhodnotila krajské kola členka poroty Kateřina Novotná ze skupiny ČEZ.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2015, Česká spořitelna Živnostník roku 2015 i Vodafone Odpovědná firma roku 2015 se uskuteční 9. prosince na pražském Žofíně.

Vodafone Firma roku Jihomoravského kraje 2015:
1. Sonnentor s.r.o.
(výroba bio čajů a bio koření - Čejkovice)
2. ČEGAN s.r.o. (výroba stavebního kování z plastu, skla, nerez oceli, technických a pohledových dílů pro automobilní průmysl a systému stabilizace štěrkových povrchů - Šlapanice)
3. GUMEX, spol. s r.o.
(dodávka výrobků do nejrůznějších odvětví průmyslu, které jsou určeny pro transport médií v různém skupenství a výroba těsnění - Strážnice)

Česká spořitelna Živnostník roku Jihomoravského kraje 2015:
1. Ing. Jarmila Křížová
(cukrářství a pernikářství Pusinka - Brno)
2. Vítězslav Drahoš
(kominictví - Brno)
3. Pavel Minář
(řešení problémů IT a práce z Google Apps - Brno)

Vodafone Odpovědná firma roku Jihomoravského kraje 2015:
Sonnentor s.r.o.
(výroba bio čajů a bio koření - Čejkovice)