My si v podstatě stále hrajeme | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > My si v podstatě stále hrajeme

My si v podstatě stále hrajeme

Sensio, IBM Firma roku 2022 Olomouckého kraje, se věnuje jednak softwaru pro základní umělecké školy, ale také tvorbě hudebních nástrojů na 3D tiskárně. A slaví úspěchy! Ale o tom už ředitel Jan Tobolík.
26. 10. 2022 | Firma roku

Představte Vaši společnost?
My jsme softwarová firma, která je na trhu už jedenáct let, ale od doby covidu, zhruba dva a půl roku, děláme 3D tisk a mimo jiné projekt MyCello, což je elektrické violoncello vytištěné na 3D tiskárně, se kterým slavíme celosvětové úspěchy. Dodáváme do celého světa, v podstatě je to takové dítě covidu. Z nouze ctnost, která pomáhá malé moravské firmě dobýt celý svět.

Pojďme se nejprve věnovat té oblasti softwaru…
Děláme informační systémy pro základní umělecké školy, což je takový specifický segment školského softwaru. A děláme to proto, abychom ušetřili učitelům a vůbec pracovníkům ve škole, i rodičům spoustu času, aby měli čas učit děti a nemuseli ho věnovat byrokracii. Naše motto zní: Více času na život.

Do hudebky chodí děti na klavír nebo housle. Co s tím mají společného informační technologie?
Potřebujete evidovat třídní knihy, evidovat známky, hodnocení, vysvědčení, katalogy a všechny ty strašně nudné věci, které se dříve dělaly na papíře nebo různě po excelech. My jsme tomu dali systém a tu kreativní oblast uměleckého školství jsme se snažili dostat do procesů.

Dá se říci, kolik času je možné takto ušetřit?
Máme to vyčíslené, zhruba až poloviční úvazek, takže nějakých 80 až 100 člověkohodin měsíčně v průměrné škole. Samozřejmě, když je škola velká, tak je to více, když menší, tak je to méně. My tomu říkáme elektronický zástupce ředitele.

Jak se Váš software dostane do škol?
Na začátku jsme fungovali na slovní doporučení, pak jsme dělali různé akce typu setkání ředitelů v jednotlivých krajích, kdy jsme ukazovali výhody softwaru a oni si to potom ředitelé řekli mezi sebou. Tak jsme postupně přirozeně rostli. Je to o dlouhodobé tvrdé práci, která se nám teď vyplácí, protože zákazníci jsou s naší technickou podporou a tím, co pro ně děláme, kdy se neomezujeme na samotný software, ale i na přidané služby okolo, spokojení. Děláme i legislativní poradenství, konzultace a ředitelé vědí, že se na nás můžou obrátit a v nás mají partnera.

Kolik Vás ve firmě je?
Máme dvě divize, softwarovou a 3D tiskovou a aktuálně máme třináct kmenových zaměstnanců a dalších osm externích lidí.

Teď pojďme na ten 3D tisk hudebních nástrojů…
Kolega, který hraje na violoncello, v době covidu, kdy bylo vše zavřené, potřeboval doma cvičit. A violoncello je docela hlasitý hudební nástroj, takže sousedé z toho nebyli příliš nadšení. Tak přemýšlel o tichém celle, nicméně na trhu žádné takové nebylo. V té době jsme si zároveň koupili 3D tiskárnu, na které jsme chtěli tisknout štíty pro zdravotníky. Po osmi týdnech už opadla ta první vlna, tak jsme přemýšleli, jak tiskárnu využít dál. Tak se to všechno propojilo do nápadu, co kdybychom si zkusili vytisknout hudební nástroj, violoncello, které kolega poptával, a tak to začalo. Teď dodáváme do celého světa, nejdále co máme, je Francouzská Polynésie, ostrůvek v Tichomoří, i tam hraje naše MyCello.

Jak hudební nástroj z 3D tiskárny funguje?
Klasické dřevěné cello má svůj charakteristický tvar, zvuk, velikost, objemnost a všechny tyto parametry, které jsou tak trochu nevýhodou. Violoncello je nástroj, který se drží mezi nohama, člověk u něj musí sedět, dá se na něj hrát i ve stoje, ale to už s většími zkušenostmi. A ten nástroj kvůli svým parametrům má určitá omezení. V autobuse je to docela objemný a neforemný. U elektrického nástroje se dá spousta věcí vynechat, protože hlasitý zvuk je generován snímačem. Naše cello má výhodu, že zní i akusticky, ale potichu, to znamená, že nikoho neruší. Můžete si hrát do sluchátek nebo si ho můžete napojit do reproduktorů a můžete ozvučit celý sál.

Jak je to s designem?
Výhoda 3D technologie je hlavně v tom, že jsme schopni nástroj udělat takzvaně na míru. Každý hráč má svůj nástroj takzvaně v ruce, to znamená, že má své specifické tvary a tloušťky. My jsme schopni je změřit a aplikovat je do modelu, a tím pádem hráč může mít kopii svého vlastního nástroje. Pokud žádný takový nemá, tak od nás dostane standardizovaný a může hrát. Jinak 3D technologie umožňuje docela velké hrátky, můžou tam být například tvary blesků, my si v podstatě stále hrajeme.

Jaké nástroje kromě violoncella vytváříte?
Máme už prototyp kontrabasu, což je ještě větší hudební nástroj. Momentálně nás oslovila jedna významná česká firma, která vyrábí elektrické kytary, abychom pro ně vyvíjeli elektrickou kytaru z 3D tiskárny. Aktuálně začíná spolupráce.