Na jihu Čech zaujaly podnikatelky s vášní pro šití | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Na jihu Čech zaujaly podnikatelky s vášní pro šití

Na jihu Čech zaujaly podnikatelky s vášní pro šití

6. 10. 2017, Hospodářské noviny

V celostátním finále soutěží Firma roku a Živnostník roku budou Jihočeský kraj zastupovat ženy. Jak Věra Vávrová z Vimperku, tak Petra Plemlová, jejíž firma Unuodesign sídlí v Táboře, se zabývají textilem. Zatímco však Vávrová šije pro dospělou klientelu, Unuodesign se zaměřuje na prodej látek a výrobu dětského oblečení a látkových plen. Porotce zaujaly hlavně svým podnikatelským příběhem.

„Moje firma vznikla na podhoubí nešťastného manželství. Začínala jsem úplně od nuly, bez finančních prostředků a se čtyřmi dětmi, což způsobilo, že jsem byla nezaměstnatelná,“ popisuje Plemlová, původně učitelka v mateřské škole, proč se rozhodla z koníčka udělat plnohodnotné podnikání. Za čtyři roky se jí podařilo vybudovat firmu s více než čtyřiceti zaměstnanci. Letos čeká obrat mezi 40 a 50 miliony korun.

Jedním z hlavních klíčů k úspěchu je komunita, která se kolem Unuodesignu vytvořila. „Našimi zákaznicemi jsou především ženy, pro které je šití koníčkem nebo přilepšením k rodinnému rozpočtu, dále také maminky, jež od nás kupují dětské oblečení a látkové pleny,“ říká Plemlová. Kromě samotné výroby a prodeje proto Unuodesign vytváří také videonávody na šití, které publikuje na internetu.

Unuodesign svoje výrobky prodává kromě Česka i v deseti dalších zemích. V současné době ale musí kvůli rychle rostoucí poptávce vývoz omezovat, aby firma zvládala obsloužit alespoň domácí trh.

Firma je neobvyklá mimo jiné tím, že zaměstnává až na jednoho fotografa pouze ženy. Plemlová ale odmítá, že by muže při výběru nových zaměstnanců znevýhodňovala. „Máme hlavně švadleny, ani nevím, jaký je mužský ekvivalent tohoto názvu. Muži zkrátka v tomto oboru téměř nejsou. Kromě toho prodáváme hlavně maminkám, a ženy tak mají často výhodu, protože mají s danými produkty vlastní zkušenost,“ popisuje.

Mezi živnostníky si postup do celostátního finále z jihočeského kola vybojovala Věra Vávrová z Vimperku. Původně se zaměřovala výhradně na šití pánských košil. Postupně se ale jejími zákazníky staly také velké firmy, které poptávaly oblečení i pro své zaměstnankyně. Výroba se tedy rozšířila o dámské halenky a další oděvy.

Vávrová od roku 1972 pracovala v národním podniku Šumavan. Od šití košil se postupně vypracovala až na pozici vedoucí kvality celé firmy, jež sdružovala celkem sedm výrobních závodů.

V roce 1990 ale přišla zásadní změna. „Po revoluci jsem začala podnikat sama v jedné místnosti našeho rodinného domu. Vrátila jsem se z manažerské pozice zpět k šití košil a byla jsem zvědavá, jak se zvládnu znovu živit rukama,“ popisuje Vávrová začátky svého podnikání.

Nyní má ve výrobě celkem 18 zaměstnanců, a bude tak muset podnikání přesunout z rodinného domu do nové haly, jejíž výstavbu rodina Vávrových už na Vimpersku připravuje. Pod značkou Vavi nyní vyrobí 120 až 130 košil denně. Loni zdvojnásobila tržby na bezmála 10 milionů korun.

Nástupnictví má Věra Vávrová vyřešené, firmu převezmou její děti. Trápí ji však nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Dočasně chce situaci řešit především najímáním pracovníků ze zahraničí, po přestěhování výroby ale plánuje ve stávajících prostorách zřídit odborné učiliště. „Už dnes spolupracujeme se školami a děláme nábory. Výrobu chceme určitě zachovat v Česku,“ říká.

VÝSLEDKY V JIHOČESKÉM KRAJI 1. Unuodesign výroba a prodej látek, dětských oděvů a látkových plen (Tábor) 2. Kámen a písek těžba a zpracování drceného kamene (Český Krumlov) 3. Efaflex-CZ výrobce rychloběžných průmyslových vrat (Opařany) 1. Věra Vávrová výroba pánských košil a dámských halenek (Vimperk) 2. Libor Pražan umělecký nábytkář a restaurátor (České Budějovice) 3. Blanka Musílková výroba skleněných figurek a dekorací (Mirotice)