Na jižní Moravě bodovala výroba z technických pryží a kurzy rukodělné tvorby | Firmaroku.cz
Tiskové zprávy > Na jižní Moravě bodovala výroba z technických pryží a kurzy rukodělné tvorby

Na jižní Moravě bodovala výroba z technických pryží a kurzy rukodělné tvorby

V Jihomoravském kraji získala titul Vodafone Firma roku 2019 společnost Gumex, která se věnuje výrobě v oboru technických pryží a plastů. Mezi živnostníky vybojovala titul MONETA Živnostník roku 2019 Jihomoravského kraje Bohdana Goliášová, která pomáhá rukodělným tvůrcům.

Bohdana Goliášová se narodila do rodiny domácích kutilů. Vytvořila si vlastní šperkařskou techniku a stala se ve svém oboru uznávanou tvůrkyní. Netrvalo dlouho a začali k ní chodit ostatní tvůrci, aby se poradili, kde a za kolik mají svoje výrobky prodávat. Když se jim začalo dařit, posílali k ní na zaškolení své známé. A tak vznikly kurzy rukodělného podnikání. „Postupem let se kolem mě nabalila několikatisícová komunita rukodělných tvůrců a já jsem se stala jakousi jejich neoficiální mluvčí. A protože tvůrci to v podnikání nemají jednoduché, založila jsem pro ně vzdělávací platformu Tvůrci v praxi,“ říká Bohdana Goliášová. Poradna má přes dva tisíce členů. Tvůrci se v ní radí a společně překonávají překážky ve svém podnikání. Jejím úkolem je vymýšlet podnikatelské modely tvůrcům přímo na tělo, učit je mnohem lépe obhajovat svoje ceny a měnit způsob myšlení, ukazovat úspěšné příklady a povzbuzovat je v jejich snažení.

„U paní Goliášové mě doslova fascinuje, v jakém oboru podniká. Úžasně pomáhá lidem, a to celým stovkám lidí, tak, aby se uživili,“ okomentoval porotce Roman Niedoba z MONETA Money Bank.

Druhé místo obsadil Vladimír Fiala, který vyrábí plastová pařeniště a chemické výrobky například pro ochranu silničních vozovek. Na stupně vítězů dosáhl Jan Stejskal věnující se geolokaci.

Vítězná společnost Gumex se specializuje především na výrobu plochého těsnění, servis dopravníkových pásů, produkty pro zlepšování pracovního prostředí, jako jsou protihlukové desky, průmyslové a protiúnavové podlahoviny. Včetně dceřiné společnosti na Slovensku zaměstnává 150 lidí.  „Digitální technologie jsou pro nás uvnitř firmy samozřejmostí. Vybudovali jsme vlastní tým programátorů, kteří nasazují nové části našeho prodejního, skladového a výrobní softwaru a programují interní aplikace, které nám pomáhají v profesionálním chodu firmy,“ uvádí marketingový ředitel Libor Sedláček. Kromě pořizování nových technologií pro zpracování pryžových výrobků je největší inovací budování zákaznické zóny na webu. Firma má zhruba sedm set klíčových zákazníků, celkově u ní nakupuje přes 16 tisíc zákazníků.

„Je to obrovský rodinný příběh. Z garáže vybudovali velkou, stabilní firmu. Dodávají své výrobky do významných mezinárodních společností,“ zhodnotil volbu člen poroty Martin Pudil z Vodafone Czech Republic.

Stříbro bere společnost Y Soft Corporation, která poskytuje workflow řešení a služby pro digitální transformaci. Třetici nejúspěšnějších uzavírá firma ASIO NEW, která vyvíjí a dodává vodohospodářské výrobky.

V každém kraji je také vyhlašován vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2019. Tuto cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. V Pardubickém kraji společně vyhlásily jako nejodpovědnější společnost Y Soft Corporation a.s. „Nadace Vodafone ocenila, že kromě nadstandardních benefitů nabízí svým zaměstnancům i akcie společnosti a například i měsíční příspěvky na školku pro každé dítě zaměstnance. Mnoho sociálně prospěšných projektů podporují prostřednictvím zapojení zaměstnanců do aktivního dobrovolnictví. Přednáší na místních univerzitách a jsou velmi aktivní v oblasti podpory startupů prostřednictvím mentorování a týmu YSoft Ventures, který nabízí českým startupům financování. Příkladem snižování zátěže na životní prostředí je i snižování spotřeby plastů, kdy z každého obalu USB čtečky karet ubrali dva plastové sáčky a tím snížili jejich roční spotřebu o 1200 kg,“ okomentovala volbu Adriana Dergam, ředitelka korporátní komunikace a společenské odpovědnosti, Vodafone Czech Republic.

 „Těší nás, že malé a střední podnikání v českých regionech se rozvíjí a rádi se podílíme na zviditelnění těch nejlepších podnikatelů i živnostníků. I my se snažíme podnikatelskému prostředí pomáhat, nejen svou činností, když realizujeme ročně stovky velkých i malých projektů na dálnicích, silnicích, železnicích, tramvajích, náměstích, mostech, které tak obchodní partnery spojují, ale také spoluprací s malými a středními podniky,“ říká Iveta Štočková, tisková mluvčí společnosti EUROVIA CS, hlavního partnera podnikatelských soutěží.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2019, MONETA Živnostník roku 2019 i Vodafone Odpovědná firma roku 2019 se uskuteční 12. prosince na pražském Žofíně.

Vodafone Firma roku 2019 Jihomoravského kraje:
1. Gumex, spol. s.r.o. – výroba v oboru technických pryží a plastů (Strážnice)
2. Y Soft Corporation a.s. – poskytování workflow řešení a služeb pro digitální transformaci (Brno)
3. ASIO NEW, spol. s r.o. – vývoj a dodávky vodohospodářských výrobků (Brno)

MONETA Živnostník roku 2019 Jihomoravského kraje:
1. Bohdana Goliášová – kurzy rukodělné tvorby (Kaly)
2. Vladimír Fiala – výrobky z plastů a chemické výrobky (Brno)
3. Jan Stejskal – geolokace (Brno)

Vodafone Odpovědná firma roku 2019 Jihomoravského kraje:
Y Soft Corporation a.s. – poskytování workflow řešení a služeb pro digitální transformaci (Brno)